Alergie co powoduje alergię

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Alergie co powoduje alergię

Post autor: admin. med. »

Technicznie rzecz biorąc, alergenem może być wszystko, co wywołuje reakcję alergiczną. Poniżej kilka najbardziej popularnych przyczyn alergii, a także wskazówki, które pomogą Ci chronić siebie i Twoją rodzinę.
Pyłek roślin

Pyłki to niewielkie komórki rozrodcze roślin. Produkowane są przez wiele traw i drzew oraz przez niskopienne chwasty. Przez to, że są małe i lekkie, pyłki z łatwością unoszą się w powietrzu. Alergia na nie ma charakter sezonowy, rozpoczyna się wraz z pyleniem drzew. Najbardziej uciążliwa jest w słoneczne i wietrzne dni.
Pleśń


Pyłki to niewielkie komórki rozrodcze roślin. Produkowane są przez wiele traw i drzew oraz przez niskopienne chwasty. Przez to, że są małe i lekkie, pyłki z łatwością unoszą się w powietrzu. Alergia na nie ma charakter sezonowy, rozpoczyna się wraz z pyleniem drzew. Najbardziej uciążliwa jest w słoneczne i wietrzne dni.
Kurz

Roztocza to pajęczaki o wymiarach od kilkuset mikrometrów do 1 milimetra. Dla alergików najbardziej uciążliwe są te znajdujące się w kurzu domowym. Pożywieniem roztoczy jest naskórek ludzki, dlatego tak często występują w naszych łóżkach. Ich rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz pokojowa temperatura. Objawy alergiczne mają charakter przewlekły z największym nasileniem w okresie wczesnojesiennym.
Zwierzęta domowe

Przez ostatnie lata liczba zwierząt domowych znacznie wzrosła, tym samym jesteśmy coraz bardziej narażeni na alergeny podchodzenia zwierzęcego. Cząsteczki ich alergenów są małe i unoszą się w powietrzu przez długi czas, pozostając z odrobinami kurzu na podłogach, dywanach i kanapach. Przenoszone są również na odzieży.
Twój układ odpornościowy rozpoznaje alergeny jako intruzów i zwalcza je uwalniając liczne substancje chemiczne - w tym histaminę. To właśnie ta, najważniejsza wczesna faza reakcji obronnej wywołuje najwięcej objawów alergii.
Kichanie, zatkany nos, swędzące lub łzawiące oczy i wodnisty katar mogą świadczyć o tym, że organizm wyprodukował więcej histaminy i nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Leukotrieny, które odgrywają kluczową rolę w późniejszej fazie obrony organizmu, mogą być źródłem przekrwienia naczyń krwionośnych nosa, a także innych objawów alergii.

• Kichanie
Wdychanie pyłków i innych alergenów może podrażniać nos i prowadzić do wydzielania histaminy, co skutkuje kichaniem.
• Wodnisty katar
Pyłki i inne alergeny podrażniają nos. Żeby się ich pozbyć, zaczyna on produkować większą niż zazwyczaj ilość śluzu. W rezultacie pojawia się wodnisty katar.
• Swędzące,
załzawione oczy
Pyłki, docierając do oczu sprawiają, że oczy swędzą i/lub łzawią. Ważne jest, aby starannie przemywać szkła kontaktowe, ponieważ pyłki i inne cząsteczki podrażniające oczy, mogą się do nich przyklejać.
• Zatkany nos
Zatkany nos jest rezultatem przedostania się do niego alergenów lub innych obcych elementów. Kiedy tkanki i naczynia krwionośne nosa zostają podrażnione i pojawia się obrzęk. Stąd uczucie zatkanego nosa.
Alergia, Przeziębienie czy Grypa?
Niektóre objawy mogą być mylące i sprawiać, że ciężko jest określić ich prawdziwą przyczynę. Objawy alergii są inne od objawów grypy, czy przeziębienia, ale już te dwie ostatnie choroby ciężko jest odróżnić bez pomocy lekarza. Wskazówką może być natężenie tych objawów.
Wybraliśmy najczęstsze objawy alergii, przeziębienia i grypy. Chcąc ułatwić rozpoznanie choroby przedstawiliśmy porównanie wszystkich objawów na diagramie.
Jeśli jednak objawy nie ustają i wciąż ciężko jest określić podłoże złego samopoczucia, zasięgnij porady lekarza. Daj sobie szansę na lepsze samopoczucie!
• Walka z alergią nie jest łatwa
Pozwól nam sobie pomóc i zmniejsz ilość alergenów w swoim domu dzięki kilku wskazówkom:
• Jeśli to tylko możliwe, unikaj przebywania na świeżym powietrzu rano, kiedy ilość pyłków w powietrzu jest najwyższa
• Po powrocie do domu weź prysznic i upierz ubranie w gorącej wodzie. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się alergenów do mieszkania.
• Staraj się często sprzątać i ogranicz ilość przedmiotów do minimum
• Poszewki na poduszki i materace ze sztucznych włókien pomagają zapobiegać przedostawaniu się alergenów do pościeli. Pomocne jest także usunięcie z łóżka niepotrzebnych przedmiotów, np. zdjęcie z niego dodatkowych poduszek
• Pranie pościeli w gorącej wodzie co 7 do 14 dni także pomaga złagodzić objawy alergii
• Zachowanie czystości kanałów wentylacyjnych pomoże ograniczyć ilość kurzu w mieszkaniu
• Pomyśl o kupnie filtra powietrza o wysokiej skuteczności filtracyjnej lub filtra elektrostatycznego. Filtr powietrza zainstalowany w mieszkaniu pomaga w ograniczeniu alergenów. One także pomaga w oczyszczaniu powietrza z pyłków i pleśni.
• Allegra, 120 mg, tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera 120 mg feksofenadyny chlorowodorku, co odpowiada 112 mg feksofenadyny. Wskazania do stosowania: Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
• Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post