Antybiotyki w ciąży – bezpieczeństwo stosowania

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Antybiotyki w ciąży – bezpieczeństwo stosowania

Post autor: Asystentka »

U dzieci kobiet, u których w ciąży wdrożono leczenie makrolidami, zaobserwowano (w porównaniu z leczeniem penicyliną) zwiększone o 78% ryzyko rozwoju mózgowego porażenia dziecięcego (cerebral palsy – CP) lub padaczki – wynika z badania opublikowanego w „PLoS ONE”.

Wcześniejsze badanie z randomizacją ORACLE II, przeprowadzone w 2008 roku wykazało, że profilaktyczne stosowanie niektórych antybiotyków (erytromycyna, amoksycylina z kwasem klawulanowym) w porównaniu z placebo u kobiet z zagrażającym porodem przedwczesnym łączy się z prawie 3-krotnie większym ryzykiem wystąpienia u ich dzieci CP i prawie 1,5-krotnie większym ryzykiem rozwoju padaczki.

Spowodowało to wycofanie rekomendacji stosowania antybiotyków w takich przypadkach. Natomiast wyniki wielu innych badań wskazują, że antybiotykoterapia przynosi zdecydowane korzyści u kobiet w ciąży, gdy u podstaw choroby leży mechanizm zapalny (np. zakażenia układu moczowego, bezobjawowy bakteriomocz, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego).

Ocenia się, że leczenie antybiotykami wdraża się z różnych wskazań u 19-44% kobiet w ciąży, a problem bezpieczeństwa ich stosowania jest istotny zarówno dla matki, jak i jej dziecka.

Badacze z Wielkiej Brytanii podjęli trud przeanalizowania tego problemu u 195 909 kobiet, u których ciąża zakończyła się porodem żywego noworodka o czasie. Dane pochodziły z The Health Improvement Network i uwzględniały wystąpienie mózgowego porażenia dziecięcego i padaczki do ukończenia 7. roku życia u dziecka. U 33% kobiet (n = 64 623) w ciąży stosowano antybiotyki, a u 0,6% dzieci (n = 1170) rozpoznano CP lub padaczkę.

W badaniu nie stwierdzono związku pomiędzy ogólnym stosowaniem antybiotyków u kobiet w ciąży a wystąpieniem opisanych powikłań u ich dzieci (HR: 1,04; 95% CI: 0,91–1,19). Jednakże u dzieci kobiet, u których w ciąży wdrożono leczenie makrolidami (takimi jak erytromycyna), zaobserwowano, w porównaniu z leczeniem penicyliną, zwiększone o 78% ryzyko rozwoju CP lub padaczki (HR: 1,78; 95% CI: 1,18–2,69; p = 0,006, NNH: 153; 95% CI: 71–671). Samo zaś ryzyko wystąpienia padaczki było prawie dwukrotnie większe (HR: 2,02; 95% CI: 1,30–3,14; p = 0,002).

Zwiększone ryzyko wystąpienia CP i padaczki stwierdzono również u dzieci kobiet, u których stosowano wielokrotnie (≥ 3 kursów) antybiotyki, jednak zdaniem badaczy przyczyna bardziej leży po stronie choroby, która była wskazaniem do leczenia.

Autorzy badania konkludują, że stosowanie makrolidów w porównaniu z leczeniem penicyliną u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju CP lub padaczki u ich dzieci.

Komentarz RCOG

Wkrótce po opublikowaniu wyników badania Royal College of Obstetricians and Gynaecologists wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że całkowite ryzyko związane ze stosowaniem makrolidów w omawianym badaniu jest małe i nie zmusza do zmian w obowiązujących rekomendacjach.

Zwrócono uwagę, że w badaniu nie uwzględniono ciężkości zmian zapalnych, które mogły mieć wpływ na wystąpienie CP lub padaczki u dzieci. Stwierdzono ponadto, że dotychczas nie wykazano niekorzystnego działania erytromycyny u dzieci kobiet, które były leczone tym antybiotykiem z powodu chlamydiozy lub kiły, a erytromycyna pozostaje lekiem z wyboru u kobiet uczulonych na penicylinę w przypadku przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego.

W konkluzji podkreślono, że leki u kobiet w ciąży należy stosować z rozwagą i kierować się tylko konkretnymi wskazaniami medycznymi.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post