Badanie ALB - Albumina

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Badanie ALB - Albumina

Post autor: Asystentka »

W jakim celu badanie jest wykonywane?
Jako badanie przesiewowe w przypadkach zaburzeń czynności wątroby lub chorób nerek, a także w ocenie stanu odżywienia, zwłaszcza u pacjentów hospitalizowanych (w niektórych przypadkach zamiast albuminy oznaczana jest prealbumina).

Kiedy badanie jest wykonywane?
Badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia zaburzeń czynności wątroby, chorób nerek lub u pacjentów z gwałtowną zmianą ciężaru ciała, a także przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Jak się pobiera próbkę do badania?
Próbka krwi pobierana jest z żyły łokciowej.
Co się oznacza?

Albumina jest białkiem stanowiącym największą frakcję wszystkich białek osocza. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie przenikaniu płynów z naczyń krwionośnych, pełni funkcje odżywcze dla tkanki oraz spełnia rolę białka transportującego różne substancje we krwi, takie jak hormony, witaminy, leki i jony (np. jony wapnia).
Albumina wytwarzana jest w wątrobie. Stężenie albuminy spada w wyniku uszkodzenia wątroby, w chorobach nerek (zespół nerczycowy), u osób niedożywionych, pacjentów ze stanem zapalnym lub we wstrząsie. Stężenie albuminy wzrasta natomiast u osób odwodnionych.

Jak się pobiera próbkę do badania?
Próbka krwi jest pobierana przy pomocy igły z żyły łokciowej.

W jakich przypadkach bladnie jest wykonywane?

Z uwagi na to, że stężenie albuminy obniża się w przypadku wielu chorób, jej oznaczenia wykonuje się w różnych konfiguracjach pomocnych w rozpoznaniu choroby, monitorowaniu stanu zdrowia w trakcie leczenia lub wraz z postępem choroby oraz jako badanie przesiewowe stanowiące podstawę do wykonania innych badań.

Oznaczenie albuminy zleca się w ramach panelu wątrobowego mającego na celu ocenę czynności wątroby, łącznie z oznaczeniem kreatyniny i BUN (azot mocznikowy we krwi) w celu oceny czynności nerek lub – wraz z oznaczeniem prealbuminy – w celu oceny stanu odżywienia pacjenta.

W jakich przypadkach badanie jest zlecane?

Oznaczenie albuminy we krwi (zazwyczaj wraz z kilkoma innymi badaniami) zleca się w przypadkach podejrzenia zaburzeń czynności wątroby (żółtaczka), objawów zmęczenia lub zespołu nerczycowego (opuchnięcia wokół oczu, w okolicy brzucha, opuchnięcia kończyn).

Lekarz może również zlecić oznaczenie stężenia albuminy we krwi, wraz ze zleceniem oznaczenia prealbuminy lub zamiast niego, w celu sprawdzenia stanu odżywienia pacjenta w przypadku dużej utraty masy ciała.

Co oznacza wynik?

Wysokie stężenie albuminy występuje u osób odwodnionych, jednak oznaczenia tego nie wykonuje się standardowo w celu wykrycia lub monitorowania odwodnienia organizmu.

UWAGA: Dla tego oznaczenia nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zalezą od wielu czynników takich jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczenia, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mają różne znaczenie w różnych laboratoriach. Wynik powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego oznaczenia. Lab ests Online zaleca, aby pacjent przedyskutował wyniki testu z lekarzem. Dodatkowe informacje na temat zakresów referencyjnych są dostępne w rozdziale Zakresy referencyjne i ich znaczenie.

Niskie stężenie albuminy może wskazywać na choroby wątroby. W celu sprecyzowania rozpoznania zleca się również inne badania, w tym enzymatyczne.

Niskie stężenie albuminy może być odzwierciedleniem chorób nerek, w których nie są one w stanie zapobiec utracie albuminy z moczem. W takich przypadkach można również oznaczać ilość albuminy (lub białek) wydalanych z moczem.

Niskie stężenie albuminy może również występować w przypadku stanów zapalnych, niedożywienia, a także we wstrząsie.
Niskie stężenie albuminy może wskazywać na stany, w których organizm nie trawi i nie przyswaja białek (choroba Crohna lub celiakia) lub w przypadkach, gdy ich znaczne ilości są wydalane drogą jelitową.

Wysokie stężenie albuminy zazwyczaj jest odzwierciedleniem odwodnienia..

Co jeszcze należy wiedzieć?

Pewne leki, między innymi sterydy anaboliczne, androgeny, hormon wzrostu i insulina, powodują wzrost stężenia albuminy we krwi.
Wyniki mogą być niedokładne u pacjentów otrzymujących dużą ilość płynów we wlewach dożylnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post