Badanie dermatoskopowe

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Badanie dermatoskopowe

Post autor: admin. med. » 14 lut 2016, o 09:34

Wśród nieinwazyjnych metod diagnostycznych w dermatologii, pozwalających na ocenę zmian skórnych, znajduje się dermatoskopia (zwana również mikroskopią epilumiscencyjną). Metoda ta umożliwia obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej przy użyciu mikroskopu powierzchniowego (dermatoskopu). Dużą zaletą tego badania jest prostota przeprowadzenia oraz dostępność -- można ją wykonać w każdym gabinecie lekarskim.

Głównym zastosowaniem dermatoskopii jest wstępna diagnostyka w kierunku czerniaka skóry. W tym celu dokonuje się oceny stopnia asymetrii (A) znamienia, równości brzegu (B), koloru (C) i zróżnicowań struktury (D). Te cztery parametry stanowią podstawę do wyliczenia wskaźnika, odzwierciedlającego stopień atypowości znamienia lub jego transformację w czerniaka złośliwego (wskaźnikiem TDS).

Szerzej o samej metodzie oraz o kryteriach oceny obrazu opowie nasz ekspert - dr Zbigniew Żurawski, specjalista chirurg onkolog.
https://www.youtube.com/watch?v=Qb_RP_p ... e=youtu.be

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości