Badanie fMRI

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Badanie fMRI

Post autor: admin. med. »

Badanie fMRI

W rezonansie funkcjonalnym źródłem sygnału są atomy tlenu we krwi przenoszone przez hemoglobinę. Krew natlenowana (oxyhemoglobina), czyli ta przepływająca przez bardziej aktywne miejsca w mózgu, wykazuje inne właściwości magnetyczne niż krew pozbawiona tlenu (dezoksyhemoglobina). Stąd różnica między sygnałem wysyłanym przez obszary aktywne a nieaktywne. W terminologii medycznej zależność intensywności sygnału MRI od poziomu utlenienia krwi nosi nazwę BOLD (blood oxygen level dependent).
Jak wygląda badanie fMRI?
Osoba badana leżąca w skanerze wykonuje jakieś proste zadania poznawcze i percepcyjne, które związane są z odpowiednią pracą mózgu, np. mówienie, zapamiętywanie czy poruszanie ręką. Jeżeli w danej okolicy neurony intensywnie pracują, wzrasta tam lokalny przepływ krwi i zmienia się stężenie tlenu. Lokalne zmiany w stężeniu tlenu i związane z tym zmiany w stężeniu deoksyhemoglobiny są uwidaczniane w zmianach sygnału BOLD. Sygnał ten jest odczytywany i tłumaczony na język obrazu komputerowego. W ten sposób powstaje utlenowana mapa mózgu.
Jak przygotować się do badania?
Przed badaniem należy zdjąć wszystkie przedmioty z elementami metalowymi (paski, biżuteria, zegarki) a także te mniej oczywiste, jak np. plaster nikotynowy.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
• posiadanie rozrusznika serca, implantu stawu biodrowego, klipsa tętniaków, śruby w kościach lub innego implantu chirurgicznego wykonanego z ferromagnetyków
• klaustrofobia
• problemy z kręgosłupem, które uniemożliwiają pozostać w bezruchu pozycji leżącej przez okres do 90 minut
• ciąża
• tatuaż z pigmentem zawierającym tlenek żelaza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post