Badanie proktologiczne per rectum

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Badanie proktologiczne per rectum

Post autor: admin. med. »

Badanie proktologiczne pozwala na zbadanie śluzówki odbytnicy czy jajników, lecz najlepiej sprawdza się przy diagnostyce chorób prostaty i silnych bóli brzucha.
Cel badania proktologicznego

Celem badania proktologicznego (tzw. per rectum) jest ocena odbytnicy, odbytu i kanału odbytu, przy czym zakres badania uwarunkowany jest długością palca lekarza badającego. Badanie umożliwia również ocenę narządów sąsiadujących z odbytnicą, takich jak jelito kręte, zachyłki otrzewnej, esica czy kość guziczna i krzyżowa. Przednia powierzchnia odbytnicy mężczyzn ściśle przylega nie tylko do dnia pęcherza moczowego, ale również do pęcherzyków nasiennych, nasieniowodów i gruczołu krokowego. U kobiet ten fragment odbytnicy graniczy z tylną ścianką macicy i górnym fragmentem pochwy.
Opis badania

Pozycja, w jakiej badany powinien się znajdować podczas badania proktologicznego to : pozycja stojąca, kolanowo – łokciowa, na boku lub leżąca na plecach. Pierwszą czynnością są oględziny odbytu pacjenta, również za pomocą dotyku. Następnie lekarz zakłada rękawiczkę ochronną, pokrywa ją lubrykantem (wazelina lub lignokaina), po czym wprowadza do odbytnicy pacjenta palec wskazujący. Zazwyczaj, palec jest w stanie pokonać opór jaki stawia zwieracz, nie wywołując żadnego bólu, lecz konieczne jest przeprowadzenie badania w prawidłowych warunkach.

Ból może również wystąpić, gdy lekarz uciska kość ogonową pacjenta, lecz wcale nie musi to być objaw choroby. Badający palcem zakreśla pełny obwód, starając się zbadać jak największą powierzchnię, na jaką pozwala mu długość palca. Następnie badający wyjmuje palec z odbytu, sprawdza, czy niema na nim żadnych śladów krwi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post