Bezpłatne szczepienie przeciwko ospie wietrznej – dla kogo?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Bezpłatne szczepienie przeciwko ospie wietrznej – dla kogo?

Post autor: Asystentka »

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój syn w lipcu skończy 4 lata. Chodzi do przedszkola. Czy przysługuje mu prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko ospie? Czy moja 2-letnia córka, która pozostaje w domu może być również objęta bezpłatnym szczepieniem (ze względu na to, że ma brata, który chodzi do przedszkola)? Czytałam wszystkie rozporządzenia, ale nie jestem do końca pewna ich interpretacji.
Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Odpowiedź na to pytanie jest bardziej kwestią prawną niż medyczną. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi Program Szczepień Ochronnych na 2012 rok przewiduje obowiązkowe (bezpłatne) szczepienia przeciwko ospie wietrznej dla:

dzieci do ukończenia 12. roku życia:
- z upośledzeniem odporności o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby,
- z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji,
- zakażone HIV,
- przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią,
dzieci do ukończenia 12. roku życia z otoczenia osób określonych w lit. a, które nie chorowały na ospę wietrzną,

dzieci do ukończenia 12. roku życia, inne niż wymienione w lit. a i b, narażone na zakażenie ze względów środowiskowych, w szczególności narażone na zakażenie ze względu na czasowe lub stałe przebywanie we wspólnych pomieszczeniach, co umożliwia przeniesienie wirusa i wybuch ogniska epidemicznego, w tym zwłaszcza w domach opieki długoterminowej, domach dziecka, żłobkach i innych instytucjach opiekuńczych.

Wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny interpretacja powyższego zapisu, niestety zawęża wskazania, tłumacząc, że przez żłobki należy rozumieć inne instytucje wymienione w tzw. ustawie żłobkowej, dotyczącej dzieci do 3. roku życia.

Podsumowując, moim zdaniem Pani dzieci nie spełniają kryteriów opisanych w PSO 2012. Ostateczna decyzja należy do dysponenta szczepionki na Pani terenie, czyli właściwego sanepidu.
Gdyby Pani córeczka zaczęła chodzić do żłobka lub innej podobnej instytucji, nawet klubu maluszka, to przysługiwałaby jej bezpłatna szczepionka przeciwko ospie wietrznej.
Rozumiem, że zdaje sobie Pani sprawę z wartości szczepień ochronnych, dlatego proponuję „wziąć sprawy w swoje ręce” i zapewnić dzieciom ochronę.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post