Bilirubina

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
Matekr2
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2016, o 17:34

Bilirubina

Post autor: Matekr2 »

Witam serdecznie. Otóż mój problem dotyczy nieszczęsnej bilirubiny. Staram się do wojska i będąc w trakcie badań wykryto u mnie podwyższony poziom bilirubiny całkowitej przez co dostałem niezdolność do służby. Reszta wyników hematologicznych, usg jamy oraz wątroby w normie. Za 2 tygodnie mam ponowne badania, po odwołaniu się od decyzji. U większości ludzi z którymi rozmawiałem/czytałem na forach problem dotyczył zespołu gilberta czyli naturalnie podwyższonej bilirubiny lub bilirubiny okresowej, która spadała przez długi okres i wracała do normy. U mnie problem polega na tym ze ten enzym strasznie skacze w przeciągu miesiąca zrobiłem 9 badań z czego 4 (co 2) były w normie Próbowałem już wszystkiego począwszy od diety; ograniczyłem spożywanie tłuszczy, jadłem ostropest plamisty, probiotyki na oczyszczenie jelit, warzywa, piłem dużo wody ograniczyłem sport, nie pije alkoholu od pół roku, nie spożywam używek, nawet poszedłem 3 razy na solarium (UV podobno rozbija bilirubinę). Moim zdaniem próbowałem już wszystkiego i nikt nie potrafi mi pomoc, a bardzo mi zależy wróciła do normy. Z góry dziękuję za pomoc.
drTeresa

Re: Bilirubina

Post autor: drTeresa »

Bardo możliwe że u pana występuje hiperbilirubinemia,najprawdopodobniej związana być może zespołem Gilberta(ale w badaniach różnicowych trzeba rozważać i inne np CNS, DJS...)
Wskazane ew. włączyć dokładniejszą diagnostykę,być może jest genetyczna. Można dużo pić płynów (woda) przed badaniem
Matekr2
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2016, o 17:34

Re: Bilirubina

Post autor: Matekr2 »

Dziękuję za odpowiedz. Moim zdaniem nie jest to hiperbilirubinemia, ponieważ gdybym miał zespół Gilberta to permanentnie by był podwyższony. Miałem 2 razy sytuację taką, że załóżmy w środę robiłem badania miałem prawie 2x podwyższoną (36 umol/l / 21umol/l), w piątek, w tym samym tyg. robię ponowne badania i wychodzi 14 umol/l / 21 umol/l).
admin. med.

Re: Bilirubina

Post autor: admin. med. »

1.Nikt nie napisał,że ma pan hiperbilirubinemie
2. zaznaczono że mogą być inne choroby
3.
Matekr2 pisze: gdybym miał zespół Gilberta to permanentnie by był podwyższony.
na pewno?
Matekr2
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2016, o 17:34

Re: Bilirubina

Post autor: Matekr2 »

admin. med. pisze:1.Nikt nie napisał,że ma pan hiperbilirubinemie
2. zaznaczono że mogą być inne choroby
3.
Matekr2 pisze: gdybym miał zespół Gilberta to permanentnie by był podwyższony.
na pewno?
Może być taka możliwość ze jestem na coś chory, lecz w trakcie badań wojskowej komisji lekarskiej miałem zrobione badanie usg jamy brzusznej, wątroby oraz jak wcześniej dodałem pełne badanie krwi pod kątem wątroby oraz badanie moczu w którym nie stwierdzono obecności bilirubiny oraz bilirubinantów.
Dzisiaj byłem u lekarza rodzinnego który stwierdził, że taka moja natura, tego nie trzeba leczyć, nie ma możliwości tego unormować i jeśli mam z tym problem to mam się sam leczyć. Ale czy na pewno tak "skacząca" bilirubina jest spowodowana zespołem Gilberta? Rozmawiałem z wieloma żołnierzami, już zawodowymi, mającymi ten zespół i nigdy nie mieli bilirubiny w normie, cały czas 2x lub 3x większa od normy. W moim przypadku, jak wcześniej napisałem parę razy miałem ten enzym w normie.
Anioł Śmierci
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 7 gru 2016, o 13:50

Re: Bilirubina

Post autor: Anioł Śmierci »

O, wyrocznio, mam żółtą plamkę na czole, powiedz mi, co jest!

Nie oczekuj cudów po podaniu tak skąpych informacji. Brak info, od kiedy (w sensie, jak długo) są te skoki bilirubiny (BIL), jakie są wyniki badań patomorfologicznych, czy leczysz się na coś, czy masz (lub miałeś) nałogi, jaki tryb życia prowadzisz, czy często poddajesz się wysiłkowi fiz., etc.

Dr Teresa nie bez racji wskazała prawdopodobieństwo Syndromu Gilberta. Przy tym schorzeniu często ma się do czynienia z wahaniem BIL i nie ma znaczenia to, że akurat koledzy mają zawsze BIL pow. normy. Rację ma też w tym, że powinieneś zrobić sobie inne dodatkowe badania. Słusznie też zaleciła pić płyny (byle nie alko). Spożywanie płynów przepłukuje nie tylko nerki, ale i wątrobę, a dla tych narządów takie przepłukiwania to czysta przyjemność, taka kąpiel.

Wahania poziomu BIL we krwi oznaczają, że wątroba pracuje w kratkę, czyli niezbyt prawidłowo. Możliwych przyczyn tego stanu rzeczy jest tyle, ile masz włosów na głowie (zakładam, że nie jesteś łysy): od przyczyn genetycznych począwszy, poprzez patologię ustroju (bakterie, wirusy), choroby hematologiczne, ch. autoimmunologiczne, ch. nowotworowe, krwiaki śródtkankowe, itd., na zatruciu skończywszy.

Jeśli wyeliminujesz wszelkie inne przyczyny, możesz założyć, że masz do czynienia z problemem genetycznym. Syndrom Gilberta, spowodowany mutacją genu UGT1A1 na 2-im chromosomie, to akurat najmniejsze zmartwienie, da się z tym żyć i nie jest groźne, (pod warunkiem, że stężenie BIL nie jest bardzo wysokie).

Wspomniałeś o usg. Usg brzucha i ocena wielkości wątroby może być niewystarczająca w diagnostyce. dlatego sugeruję zrobienie prób wątrobowych oraz badanie kału. Tak, piję również w kierunku WZWA, WZWB i WZWC. Słowo "również" oznacza "nie tylko", tzn., że ma być badanie o szerokim spektrum (ALAT, AST, etc.).

Wspomniałeś też, że cyklicznie mierzyłeś sobie poziom BIL we krwi co pewien odcinek czasu. Jeśli równolegle do tego nie badałeś glikemii i poziomu urobilinogenu w moczu, to powtórz ten eksperyment z uwzględnieniem tych dwóch ostatnich czynników, o których wspomniałem.
Dla pewności badanie krwi możesz rozszerzyć o AFP i DCP (by wykluczyć ewentualny nowotwór).

Wreszcie na koniec kwestia, co do której pacjenci rzadko zdobywają się na szczerość. Nałogi i warunki środowiskowe. Czy były problemy z alkoholem - nawet jeśli faktycznie było to pół roku temu, jak dużo był wypijany, czy jesteś lekomanem, czy pijesz napoje energetyzujące lub izotoniki w dużych ilościach, itp. Oprócz tego, jaki masz tryb życia (bardzo intensywny, czy nie, czy dużo wysiłku fiz. czy mało, czy dużo stresu, czy mało itd.) - to wszystko również może mieć wpływ. Na te pytania, jeśli nie chcesz odpowiedzieć lekarzowi przynajmniej sam odpowiedz sobie. Przeanalizuj także, z czym masz na co dzień kontakt (w domu, pracy, itp.), bo możesz np. mieć także zbyt dużo ołowiu w swoim organizmie (i nie mówię tutaj o kulach z pistoletu) - nagromadzenie Pb w organizmie również źle wpływa na stan wątroby.

Jak widzisz, spektrum przyczyn jest bardzo szerokie, ale zawsze tak będzie, jak będziesz podawał mało informacji. Im więcej info, tym odpowiedź będzie ściślejsza.

Reasumując:

kijowa bilirubina = kijowa wątroba

Ale to, że wątroba jest kijowa, nie oznacza, że masz się na nią obrazić, czy czuć niechęć do tego narządu, tylko oznacza to, że masz się bardziej zatroszczyć o ten narząd. Tym bardziej, że jest on bardzo ważny.
jamal
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2016, o 19:05

Re: Bilirubina

Post autor: jamal »

Podwyższona bilirubina to problemy ze szpikiem albo za szybkie obumieranie erytrocytów
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post