Bóle brzucha z lewej strony, na co wskazuje?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Bóle brzucha z lewej strony, na co wskazuje?

Post autor: Asystentka »

Dokucza ci ból brzucha z lewej strony? Tego objawu nie wolno bagatelizować. Towarzyszy on bowiem wielu poważnym chorobom.

Jeśli ból zlokalizowany jest pod żebrami, wówczas może być on spowodowany problemami ze strony śledziony. Najczęściej towarzyszy on jej powiększeniu. Objaw ten z kolei świadczy o poważnych problemach ze zdrowiem.
Śledziona powiększa się najczęściej w przebiegu chorób zakaźnych (gruźlicy, toksoplazmozy, cytomegalii) i niedokrwistości hemolitycznej.

Towarzyszy również marskości wątroby oraz sarkoidozie. Rzadko rozpoznawaną przyczyną powiększenia śledziony są z kolei nowotwory oraz ropnie.

Nagły ból śledziony pojawia się najczęściej w wyniku jej pęknięcia spowodowanego urazem.
Przewlekłe zapalenie trzustki

Ból brzucha odczuwany po lewej stronie może również nasuwać podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki. Objaw ten pojawia się u 80 proc. chorych. Zlokalizowany jest w nadbrzuszu, ale może promieniować również do pleców, lewej łopatki i barku. Najczęściej pojawia się po spożyciu posiłku lub alkoholu. Może utrzymywać się przez kilka godzin lub dni. Pojawia się w postaci epizodów, które nawracają co kilka miesięcy (u niektórych chorych co kilka lat).
U 1/3 pacjentów ból występuje stale (w trakcie zaostrzenia choroby wymagają oni hospitalizacji).

Inne objawy przewlekłego zapalenia trzustki to:

wzdęcia,
uczucie pełności w nadbrzuszu,
wymioty,
przewlekła biegunka.

Nagle pojawiający się bardzo silny ból brzucha może również wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Najczęściej zlokalizowany jest on w górnym lewym kwadracie brzucha, czasem promieniuje do kręgosłupa. Towarzyszą mu następujące objawy: gorączka, nudności, wymioty, zmiany skórne (np. zaczerwienienie twarzy).
Pacjent z objawami ostrego zapalenia trzustki wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej
Tętniak aorty brzusznej

Ból o charakterze ciągłym, rozrywającym, odczuwany po lewej stronie brzucha może wskazywać na tętniaka aorty brzusznej. Może on promieniować do pachwiny, pośladków lub ud, co z kolei powinno stanowić dla pacjenta sygnał alarmowy (ryzyko pęknięcia tętniaka).
Zapalenie przydatków

Ból brzucha mający postać skurczową może również sugerować zapalenie przydatków (zapalenie narządów miednicy). Dolegliwość pojawia się najczęściej kilka dni po zakażeniu (np. po porodzie, poronieniu, zabiegach ginekologicznych).
Ból w przebiegu zapalenia przydatków jest odczuwany w nadbrzuszu, może również promieniować do pachwin i ud. Towarzyszą mu objawy takie jak: osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, nudności, wymioty.

Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych.
Choroba wrzodowa

Ból w nadbrzuszu pojawiający się po lewej stronie może świadczyć także o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Najczęściej pacjenci zaczynają odczuwać go 3 godziny po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. U części chorych ból atakuje również w nocy lub nad ranem.

Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy jest schorzeniem bardzo często diagnozowanym. Szacuje się, że dotyczy 10 proc. populacji. Najczęściej wywołana jest zakażeniem Helicobacter pylori oraz nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Gdy ból odczuwany po lewej stronie brzucha będzie powracał lub gdy będzie tak silny, że choremu trudno będzie funkcjonować, konieczna jest wizyta u lekarza.
źródło: abczdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post