Bóle kolan u kobiet

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Bóle kolan u kobiet

Post autor: admin. med. »

Bóle kolan są częstą dolegliwością u kobiet w średnim i starszym wieku. W najnowszych brytyjskich badaniach do ich odczuwania przyznało się ponad 60 proc. pań z tej grupy - informuje pismo "Arthritis & Rheumatism".

Uporczywe bóle kolana lub obu kolan odczuwały częściej kobiety z nadwagą i otyłością, po urazie kolana oraz z potwierdzoną w badaniu radiograficznym chorobą zwyrodnieniową stawów (tzw. osteoartrozą).

W najnowszej analizie naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie wykorzystali dane zebrane wśród 489 kobiet w wieku od 44 do 57 lat. Grupa była reprezentatywna dla populacji brytyjskich kobiet z tego przedziału wiekowego pod względem masy ciała, wzrostu i nałogu palenia. W ciągu 12 lat czterokrotnie zebrano wśród nich dane na temat bólów kolana odczuwanych kiedykolwiek lub przez większość dni w ostatnim miesiącu.

Na zakończenie badań okazało się, że 44 proc. pań doświadczało bólów kolana w "niektóre dni", a 23 proc. przez "większość dni" ostatniego miesiąca. Odczuwaniu uporczywych bólów kolana sprzyjały nadwaga lub otyłość (oceniana na podstawie wskaźnika masy ciała - BMI), uraz kolana oraz potwierdzona w badaniu radiograficznym choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza).

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy milionów ludzi na świecie. Liczbę osób, które cierpią na nią w Polsce ocenia się na 8 mln, a eksperci szacują, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa będzie ona ciągle wzrastać. Schorzenie to jest głównie związane ze zwyrodnieniem chrząstki stawowej w procesie starzenia i dotyczy stawów biodrowych, kolanowych oraz stawów kręgosłupa. Jest uważane za najczęstszą przyczynę niepełnosprawności osób w podeszłym wieku.

Objawia się bólami, które utrudniają i ograniczają wykonywanie różnych ruchów oraz czynności, takich jak chodzenie, wstawanie, siadanie.

Do rozwoju choroby zwyrodnieniowej mogą przyczyniać się: brak aktywności fizycznej, ale też zawodowe uprawianie sportu, cukrzyca oraz wady wrodzone w obrębie narządu ruchu. Pewną rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne.

Zdaniem kierującego najnowszymi badaniami prof. Nigela Ardena, poznanie częstości występowania oraz czynników ryzyka bólów kolan jest pierwszym krokiem do opracowania obszernego schematu oceny tych dolegliwości, który może pomóc lepiej zapobiegać osteoartrozie oraz właściwie dobierać terapię cierpiącym na nią osobom.

PAP - Nauka w Polsce
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post