Cera naczynkowa. Objawy, czynniki i leczenie

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Cera naczynkowa. Objawy, czynniki i leczenie

Post autor: admin. med. »

Trudna cera naczynkowa
W dzisiejszych czasach gładka, matowa, lekko różowa cera bez żadnych defektów należy do rzadkości. Coraz więcej osób w różnym wieku zmaga się z problemem cery naczynkowej.

Mianem cery naczynkowej określa się skórę twarzy, która łatwo ulega zaczerwienieniu i jest nadreaktywna zarówno w stosunku do czynników miejscowych, jak i ogólnych. Rozszerzone i prześwitujące przez skórę naczynia mogą pojawić się przy każdym typie cery. Zazwyczaj jednak pojawiają się one u osób ze skórą wrażliwą, delikatną, cienką, suchą, z uszkodzeniami polekowymi, a także na początku kolagenoz. Cera naczynkowa dotyczy zazwyczaj osób z I lub II fototypem skóry, o jasnych włosach i oczach. Pierwsze objawy mogą pojawić się już około 20. roku życia, polegają one zwykle na problemach z tolerancją kosmetyków.

Rumień lity
Naczynia krwionośne normalnie są mocne i elastyczne. Jednak u niektórych osób ciśnienie krwi powoduje nadmierne rozszerzenie naczyń, które stają się widoczne pod skórą. Im częściej i silniej rozszerzają się one, tym dłużej utrzymuje się rumień, poza tym wzrasta przepuszczalność naczyń krwionośnych i powstają obrzęki. Trwale rozszerzone naczynia włosowate (telangiektazje) widoczne są na skórze twarzy jako „czerwone nitki”, a nawet lity rumień. Rumień ten pojawia się zazwyczaj w okolicy policzków, nosa, brody oraz niekiedy w centralnej części czoła.

Objawy choroby
Rozszerzone naczynia traktowane są zazwyczaj jedynie jako defekt kosmetyczny. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości mogą one być objawem wielu chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia czy schorzenia przewodu pokarmowego. Bywają one objawem niewydolności żylnej i limfatycznej. Poza tym, objawy te określane są mianem prerosacea – napadowe czerwienienie twarzy. Okresowe występowanie dyskretnego rumienia i pojedyncze teleangiektazje są często wstępem do rozwoju trądziku różowatego i mogą na wiele lat poprzedzać jego rozwój.

Niebezpieczne czynniki
Cera naczynkowa powinna być traktowana jak cera bardzo wrażliwa. W jej pielęgnacji należy zwracać uwagę przede wszystkim na profilaktykę. Niezbędna jest znajomość czynników miejscowych oraz ogólnych prowadzących do napadowego czerwienienia twarzy. Są to m.in. słońce, czynniki emocjonalne, wysoka lub niska temperatura, alkohol, pikantne potrawy, ćwiczenia gimnastyczne, sauna, nadmierna suchość lub wilgotność otoczenia, kosmetyki do pielęgnacji twarzy, niektóre leki (np. kortykosteroidy, leki rozszerzające naczynia). Unikanie tych czynników jest podstawą profilaktyki.

Poza tym należy stosować fotoprotekcje z SPF nie mniejszym niż 30 oraz unikać drażnienia skóry przez bodśce zewnętrzne. Nie należy pocierać skóry np. ręcznikiem oraz stosować kosmetyków zawierających drażniące składniki, takie jak: alkohol, aceton, mentol, alkohol benzylowy, formaldehyd, mocznik, nadtlenek benzolu, niektóre zioła, retinoidy itp. Te ostatnie wywołują podrażnienie jedynie w pierwszej fazie stosowania, a po kilkumiesięcznej kuracji widoczne są doskonałe efekty.

Pielęgnacja cery naczynkowej
W pielęgnacji cery naczynkowej wskazane jest stosowanie kosmetyków do cery wrażliwej m.in. łagodnych środków myjących, kremów nawilżających, wód termalnych w aerozolu, peelingów enzymatycznych.

Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, zapobiegające ich poszerzaniu i zmniejszające ich przepuszczalność, takie jak flawonoidy, polihydroksykwasy, glukonolakton, witamina C czy retinaldehyd.
Flawonoidy są to związki pochodzenia roślinnego, które zwiększają elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych, niektóre z nich dodatkowo regulują mikrokrążenie i pobudzają przepływ w naczyniach limfatycznych, jeszcze inne wykazują działanie fotoprotekcyjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne (hamujące wydzielanie histaminy), czy stabilizujące witaminę C.

Związki pochodzenia roślinnego
Do najważniejszych przedstawicieli tej grupy należą: rutyna, kwercetyna, hesperydyna, diosmina i kemferol. Najczęściej stosowanymi w kosmetyce surowcami zawierającymi flawonoidy są: ziele fiołka trójbarwnego, owoce bzu czarnego i liść miłorzębu japońskiego. Poza tym w pielęgnacji cery naczynkowej zastosowanie znajdują saponiny, m.in. escyna z nasion kasztanowca, ruskogeniny występujące w wyciągu z ruszczyka kolczastego oraz azjatykozyd w wyciągu z wąkroty azjatyckiej.

Najszersze zastosowanie w walce z problemami cery naczynkowej znajdują surowce pozyskiwane z kasztanowca zwyczajnego, zawierające między innymi escynę, eskulinę oraz pochodne kwercetyny i kemferolu. Inną ważną rośliną stosowaną w kosmetykach do cery naczynkowej jest miłorząb japoński, w którym działają
m.in. kwercetyna, związki terpenowe i procyjanidyny. Zaś w arnice górskiej działają laktony seskwiterpenowe oraz flawonoidy wywołujące efekt przeciwzapalny, przeciwobrzękowy i poprawiające ukrwienie.
Szerokie zastosowanie w pielęgnacji cery naczynkowej znajduje również oczar wirginijski zawierający obok flawonoidów garbniki o silnym działaniu ściągającym. Polisacharydy i glukonolakton powodują wzrost produkcji mukopolisacharydów i kolagenu w skórze właściwej, co przy dłuższym ich stosowaniu prowadzi do zmniejszenia rumienia oraz liczby teleangiektazji. Witamina C wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Retinaldehyd z kolei zmniejsza objawy zapalne oraz widoczność drobnych naczyń. Częstym składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej jest witamina K, która hamuje powstawanie wybroczyn.

Zabiegi medycyny estetycznej
Profilaktykę i pielęgnację skóry w prerosacea uzupełniać można okresowym podawaniem leków przeciwhistaminowych, naczyniowych, witaminy PP oraz antybiotyków (tetracyklina, klindamycyna, erytromycyna), a miejscowo stosowaniem kremu z metronidazolem. Jednak ani najlepsza pielęgnacja, ani wyżej wymienione metody leczenia nie są w stanie doprowadzić do całkowitego ustąpienia teleangiektazjii. Może do tego dojść jedynie po zastosowaniu zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii, takich jak: elektrokoagulacja, kriochirurgia, laserowe zamykanie naczynek, a także jonoforeza, galwanokaustyka, elektroliza, termoliza. Należy pacjenta uczulić, że zabiegi zamykania naczyń krwionośnych dają najlepsze efekty we wczesnym etapie poszerzenia naczyń.

Farmaceuta doradzi
Z powyższego artykułu wynika jak ważna jest rola farmaceuty w profilaktyce i pielęgnacji cery naczynkowej u pacjentów zgłaszających się do niego po poradę. Polecenie odpowiedniego produktu to połowa sukcesu. Ważne jest, aby zwrócić pacjentowi uwagę na czynniki, które mogą zaostrzać zmiany skórne. Znajomość substancji działających w kosmetykach przeznaczonych do cery naczynkowej oraz rozmaitych metod leczenia pozwala na pełną i profesjonalną obsługę pacjenta w aptece.

lek. Małgorzata Wilk,
prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy,
Katedra i Klinika Dermatologii
źródło: nazdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post