Cesarskie Cięcie

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Cesarskie Cięcie

Post autor: admin. med. »

Co to jest?
Cięciem cesarskim określamy poród drogą zabiegu chirurgicznego polegającego na przecięciu powłok brzucha oraz macicy i wydobyciu dziecka przez wytworzoną ranę.

Dlaczego "cesarskie"?
Pierwsze zapisy dotyczące tej operacji pochodzą z 715 r p.n.e., kiedy rządził Rzymem Numa Pompilus. Prawo stanowiło, że w przypadku śmierci matki podczas porodu dziecko ma się narodzić przez pośmiertne przecięcie macicy. Pod rządami cezarów prawo to nosiło nazwę Lex caesarea.

Dlaczego w ogóle robi się ciecie czyli wskazania do zabiegu?
Decyzje o wykonaniu cięcia podejmuje się wówczas, gdy poród nie może być ukończony drogami natury z zachowaniem bezpieczeństwa płodu i matki. Wskazania do cięcia można podzielić na względne i bezwzględne ale czytelniejszy będzie podział następujący:

wskazania ze strony matki a więc sytuacje gdy ze względu na narastające wyczerpanie rodzącej lub istniejące schorzenia wywoływanie lub dalsze przedłużanie skurczów porodowych jest niebezpieczne dla jej zdrowia i/lub życia. W tej grupie są wskazania okulistyczne i kardiologiczne do cięcia.
wskazania ze strony miednicy czyli wady miednicy zniekształcające ją tak, że poród jest niemożliwy.
wskazania ze strony pochwy a więc przegroda pochwy lub stany po operacjach pochwy.
wskazania ze strony macicy. Tu można zaliczyć stany po zabiegach na macicy jak usunięcie mięśniaka lub stan po klasycznym cięciu cesarskim oraz wady macicy.
wskazania ze strony łożyska: łożysko przodujące lub przedwczesne oddzielenie łożyska prawidłowo usadowionego
wskazania ze strony płodu: położenie poprzeczne, położenie miednicowe płodu u pierwiastki, ciąże mnogie (w zależności od ilości płodów i ich położenia), noworodek o dużej masie ciała, stany zagrożenia płodu.

Decyzja o cięciu może być podjęta w każdej chwili jeżeli wystąpią objawy zagrożenia dziecka lub matki (cięcie ze wskazań nagłych) Może też być podjęta przed wystąpieniem akcji porodowej (cięcie elektywne, z wyboru). Kwestią sporną jest wykonanie cięcia na życzenie pacjentki. Jeżeli koniecznie chcesz urodzić cięciem, pamiętaj o możliwych powikłaniach (patrz niżej).

"Jak będę cięta doktorze", czyli rodzaje cięć skóry.
Ciecie skórne może przebiegać w linii prostej pod pępkiem w kierunku do spojenia łonowego (cięcie podpępkowe pośrodkowe) bądź w linii poprzecznej nad spojeniem łonowym (cięcie Pfannenstiela, Cohena, Mizgav-Ladach - cięcie skórne jest praktycznie takie samo, różnice dotyczą głównie sposobu preparowania tkanki podskórnej). Cięcie w linii pośrodkowej jest przez niektórych zalecane w nagłych przypadkach jako najszybszy sposób dotarcia do macicy, choć wprawnemu operatorowi wykonanie cięcia sp. Cohena lub Mizgav-Ladach nie zajmuje więcej czasu.

"Jak będę cięta doktorze" czyli jak nacina się macicę?
Najczęściej wykonuje się cięcie poprzeczne w dolnym odcinku macicy. Obarczone jest najmniejszym ryzykiem rozejścia blizny.
Rzadko wykonywane jest cięcie sposobem klasycznym, pionowo przez kurczliwą część macicy. Ten sposób zalecany jest w niektórych położeniach płodu, gdy nacięcie macicy poprzecznie nie daje możliwości szybkiego wykonania manewrów koniecznych do wydobycia płodu.
Inne rodzaje cięć macicy mają praktycznie znaczenie historyczne.

Czy ciecie jest bezpieczne?
Należy pamiętać, że jest to operacja i niesie ryzyko większe niż poród drogami natury. Obecna śmiertelność przy porodzie cięciem jest pięciokrotnie wyższa niż przy porodzie naturalnym.

Jakie są najczęstsze powikłania?
Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie błony śluzowej i występuje częściej u pacjentek z porodem przedłużającym się, u kobiet, u których dużo wcześniej przed cięciem odeszły wody płodowe i które często badane były przez pochwę. Proces zapalny może przejść na mięsień macicy. Ze względu na to podawane są po porodzie antybiotyki.

Jak będę znieczulana?
Znieczulenie może być ogólne (wtedy śpisz i nic nie pamiętasz) lub miejscowe - dordzeniowe lub nadoponowe (wtedy jesteś "sparaliżowana" od pasa w dół ale w czasie zabiegu jesteś w pełni świadoma). W nagłych cięciach, gdy potrzebne jest szybkie wydobycie dziecka wykonuje się znieczulenie ogólne. Do znieczulenia nadoponowego potrzeba więcej czasu.

Kiedy mogę wstać po cięciu?
Zasadą jest szybkie uruchamianie położnic, pozwala to na zmniejszenie ryzyka powikłań zakrzepowych. Po znieczuleniu ogólnym możesz wstać już po kilku godzinach, po zewnątrzoponowym zalecane jest 24-godzinne leżenie na wznak.

Ile można wykonać cięć u kobiety?
Z reguły 3-4, choć są opisywane przypadki wykonywania większej ilości cięć. Przy każdym kolejnym cięciu rośnie ryzyko rozejścia się blizny w mięśniu macicy oraz ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego w trakcie zabiegu.

Co ze sterylizacją po cięciu?
Zabieg sterylizacji (podwiązanie lub przecięcie jajowodów) wykonywany jest wyłącznie ze względów medycznych. Jeżeli wykonujący cięcie uzna, że następna ciąża niesie wysokie ryzyko dla zdrowia lub życia kobiety to wykona sterylizację. W Polsce oficjalnie nie uznaje się sterylizacji "na życzenie".

Miałam cięcie cesarskie, czy w kolejnej ciąży również urodzę przez cięcie?
Jeżeli powtarzają się wskazania (wada miednicy, wskazania okulistyczne) to na pewno będzie wykonane cięcie cesarskie. Jeżeli lekarz prowadzący uzna, że można spróbować porodu siłami natury to masz wszelkie szanse na poród naturalny. Obecnie odchodzi się od poglądu "raz cięcie - zawsze cięcie". Wyjątek stanowi tu sytuacja, gdy poprzednio wykonano cięcie klasyczne (wzdłuż mięśnia macicy). Ze względu na relatywnie wysokie ryzyko w tej sytuacji wykonuje się cięcie.

Czy położenie pośladkowe płodu jest wskazaniem do cięcia?
Samo w sobie nie. Jedynie u pierwiastki położenie pośladkowe przy dużej masie płodu (przyjęto powyżej 3500g) jest uznane za wskazanie do porodu cięciem cesarskim.

Czy w ciąży wielopłodowej zawsze wykonuje się cięcie cesarskie?
Nie. W zależności od położenia płodów, ich liczby, lokalizacji łożyska decyzja jest podejmowana indywidualnie.

Po cięciu usunięto mi macicę. Czy na pewno można było tego uniknąć?
Usunięcie macicy po cięciu wykonywane jest tylko w przypadkach, kiedy nie można opanować krwotoku. Wykonanie tego zabiegu ratuje życie kobiety.

Kiedy po cięciu mogę zajść w następną ciążę?
W większości przypadków po 6 miesiącach od chwili zabiegu blizna pooperacyjne jest już wykształcona można podjąć próby zajścia w następną ciążę. Niektórzy zalecają jednak wydłużenie tego okresu do 1-2 lat

Jak dokładnie można określić termin porodu za pomocą USG?
Jeżeli badanie wykonywane jest w pierwszym trymestrze ciąży to błąd pomiaru wynosi ± tydzień. Im bardziej zaawansowana ciąża tym większy jest rozrzut wyników. Określanie terminu porodu pod koniec ciąży przy pomocy wymiaru dwuciemieniowego to błąd ± 3 tygodnie. Na rozrzut statystyczny nakłąda się też błąd aparatu i błąd wykonującego pomiar. Jeżeli więc pod koniec ciąży termin porodu według usg przesuwa się nawet o 14 dni to nie ma się czym przejmować.

dr n. med. Władysław Gaweł, lekarz ginekolog, położnik
źródło: babyboom.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post