CHOROBY PAZNOKCI - ŁUSZCZYCA PAZNOKCI

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

CHOROBY PAZNOKCI - ŁUSZCZYCA PAZNOKCI

Post autor: admin. med. »

Łuszczyca paznokci to choroba związana z niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego, pojawiająca się zazwyczaj wraz z innymi zmianami na skórze ciała. Uwarunkowana czynnikami genetycznymi, jest niezakaźna i niezłośliwa. Objawy łuszczycy charakteryzują się pojawianiem na płytce paznokcia poprzecznych lub podłużnych bruzd w kształcie linii, punkcików lub plamek. Paznokcie stają się matowe i kruche, płytka grubieje, często też rozwarstwia się i ulega zniekształceniom. Mogą pojawiać się brunatnożółte przebarwienia, które obok charakterystycznych bruzd są wynikiem nieprawidłowego procesu rogowacenia. Przebieg choroby jest przewlekły i może dotyczyć jednego lub kilku paznokci ręki lub stopy. Osoba dotknięta łuszczycą powinna być pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Specjalne gabinety wykonują zabiegi na paznokciach dotkniętych łuszczycą, które polegają na usunięciu zniekształconych części paznokcia za pomocą frezarki i frezerów ceramicznych lub diamentowych. Następnie na płytkę paznokcia nakładana jest specjalna masa lub żel do rekonstrukcji chorego paznokcia.

Łuszczyca paznokci często mylona jest z grzybicą. Jednak łuszczycy najczęściej towarzyszą zmiany na skórze. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, niezakaźna, niezłośliwa, lecz niestety nieuleczalna. Zmiany mogą dotyczyć tylko jednego paznokcia u ręki lub stopy, zazwyczaj jednak występują na wszystkich paznokciach, nawet przy niewielkim zajęciu skóry.
• Charakterystyka
Zmiany paznokciowe w przypadku łuszczycy są charakterystyczne, dlatego stanowią ważny element diagnostyczny i różnicujący. W przypadku łagodniejszej formy łuszczycy pojawiają się punktowe wgłębienia w płytce paznokciowej, która przypomina naparstek. Mogą im towarzyszyć także brunatno-żółte przebarwienia pod płytką paznokciową, przypominające plamę oleju. Podczas gdy naparstkowanie płytek paznokciowych jest też objawem innych chorób skórnych, tak plamy olejowe są zjawiskiem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla procesu łuszczycowego.
W przypadku zaawansowanych zmian łuszczycowych płytki paznokciowe ulegają rozwarstwieniu, są zgrubiałe, matowe, białawo-żółte i kruche. Mogą pojawić się podłużne zagłębienia i poprzeczne linie, a także odbarwienia w kolorze żółtawym lub łososiowym. Czasami paznokieć można łatwo unieść do góry i oddzielić go od łożyska.
Nasilone zmiany mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia i odpadnięcia paznokcia.
• Pielęgnacja
Kiedy płytka paznokcia odrywa się od łożyska powstaje przestrzeń, którą łatwo mogą skolonizować bakterie i drożdże, inicjując tym samym infekcję. Leczenie takiej infekcji jest utrudnione przez brak dostępu powietrza do miejsca zakażonego. Właśnie dlatego tak bardzo ważna jest higiena. Paznokcie należy utrzymywać w czystości i chronić podczas wykonywania codziennych czynności. Przede wszystkim powinny być przez cały czas suche, ponieważ wilgoć zwiększa ryzyko rozwoju infekcji. Niezbędne jest używanie gumowych lub winylowych rękawiczek podczas prac związanych z wodą. A jeśli coś dostanie się pod płytkę paznokcia należy usunąć to delikatnie, używając miękkiej szczoteczki. Po umyciu rąk konieczne jest bardzo dokładne osuszenie końcówek palców przy pomocy papierowego ręcznika, który pochłania wilgoć spod płytki paznokcia.
• Pielęgnacja w salonie kosmetycznym
Łuszczyca paznokci nie jest chorobą zakaźną, dlatego jej obecność nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu manicure. Można odróżnić ją od grzybicy dzięki jej charakterystycznym zmianom: punktowym wklęśnięciom (naparstkowaniu) płytki oraz przebarwieniu przypominającemu plamę oleju. Poza tym choroba występuje najczęściej wraz ze zmianami na skórze ciała, dlatego klientka wie, że ma łuszczycę paznokci. Pielęgnacja paznokci osłabionych przez łuszczycę jest trudna. Długimi łatwiej o coś zaczepić, przez co płytka może oddzielić się od łożyska, zwiększając ryzyko urazu, dlatego lepiej obcinać je na krótko. Malowanie paznokci lakierem nie wpływa niekorzystnie na zmiany łuszczycowe. Aby paznokcie zyskały lepszy wygląd można najpierw nałożyć wzmacniającą warstwę, aby wypełnić zagłębienia i wyrównać płytkę, a następnie pomalować je lakierem kolorowym. Łuszczyca paznokci często jest powodem skrępowania, zwłaszcza jeśli praca zmusza do kontaktu z ludźmi, dlatego warto wykonać takiej osobie staranny manicure, aby poprawić wygląd paznokci. Nabiorą one wtedy estetyki i blasku, a klientka przez to pozbędzie się kompleksów z nimi związanych.
Alevert
Użytkownicy
Posty: 14
Rejestracja: 28 kwie 2016, o 10:29

Re: CHOROBY PAZNOKCI - ŁUSZCZYCA PAZNOKCI

Post autor: Alevert »

Faktycznie łuszczyca często mylona jest z grzybicą paznokci i ja sama zostałam złe zdiagnozowana przed dermatologa. Przez prawie pół roku leczona byłam na grzybicę paznokci i gdy leczenie nie przynosiło żadnych skutków zaczęłam sama szukać informacji w internecie i trafiłam wtedy na tą stronę Reklama , na której dowiedziałam sie jakie są postacie łuszczycy i co je charakteryzuje. Polecam zapoznacie się z informacjami tam zawartymi osobom, które nie sa pewne słuszności postawionej diagnozy lub jeszcze nie udały się do lekarza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post