Coraz lepsze możliwości leczenia trądziku różowatego

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Coraz lepsze możliwości leczenia trądziku różowatego

Post autor: Asystentka »

Dr hab. Aleksandra Lesiak, profesor z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozwiewa mity na temat związków między bakteriami a trądzikiem.
Pani doktor trądzik, to taka dolegliwość, która dotyka większą część populacji. Czy łatwo jest rozpoznać trądzik pospolity od różowatego?

Dla dermatologów, to dość proste różnicowanie. Pierwsza cecha, która wyróżnia te dwie choroby, to czas powstania. Trądzik zwykły (pospolity) zaczyna się u osób młodych, w okresie pokwitania, choć obecnie coraz częściej mamy też do czynienia z trądzikiem u osób dorosłych, na który z reguły chorują kobiety. Zmiany skórne, wykwity, które występują w trądziku pospolitym są inne, niż te, które są w trądziku różowatym.
W trądziku pospolitym występują dwie grupy zmian skórnych: wykwity niezapalne, czyli zaskórniaki otwarte i zamknięte oraz wykwity zapalne w postaci grudek i krost. W trądziku różowatym zmiany występują na podłożu rumienia i rozszerzonych naczyń krwionośnych zwanych teleangiektazjami. Rumień ten jest wyjściem do powstania kolejnych zmian zapalnych w postaci grudek i krost, a podczas dalszego trwania choroby do rhinophyma, czyli zmian przerostowych w obrębie gruczołów łojowych nosa, ponadto postać przerostowa (phymatous rosacea) może dotyczyć okolicy brody, czoła, policzków i małżowin usznych. Wiemy też, że trądzik różowaty może dotykać także okolicy oczu, wtedy rozpoznajemy postać oczną ( ocular rosacea).

Czy współczesna dermatologia dysponuje lepszymi i skuteczniejszymi metodami diagnozowania i leczenia dermatoz, w tym trądziku różowatego?

Podstawową metodą diagnostyczną jest obraz kliniczny znian, ale dermatolodzy dysponują również wieloma nowoczesnymi technikami diagnozowania chorób skóry. W szybkim diagnozowani pomaga np. dermoskop, który po przyłożeniu do skóry daje precyzyjny obraz zmian zachodzących na skórze. Jednak, to, co najważniejsze, to fakt, że dysponujemy coraz większymi możliwościami terapeutycznymi w leczeniu trądziku różowatego. W terapii miejscowej stosujemy metronidazol, inwermektynę, kwas azelainowy a w cięższych postaciach musimy zastosować leczenie ogólne najczęściej stosując antbiotyki z grupy tetracyklin. Ważne jest też dobranie prawidłowej pile nacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym oraz stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post