Czego powinno się umnikać przy chondromalacji rzepki?

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Asystentka

Czego powinno się umnikać przy chondromalacji rzepki?

Post autor: Asystentka »

Chondromalacja rzepki i związany z nią ból kolana może utrudnić normalne funkcjonowanie niejednemu z nas. Co zrobić, czego w codziennym życiu unikać, a na jakich czynnościach się skupić aby pomóc sobie w walce z tą dolegliwością? Zapraszamy do lektury.

Jeśli jesteś osobą cierpiąca na ból spowodowany chondromalacją rzepki to na pewno wiesz jak dotkliwy i ograniczający w czynnościach takich jak dłuższe chodzenie, bieganie, a przede wszystkim wchodzenie po schodach jest to problem.

Dobrana indywidualnie rehabilitacja jest odpowiednim sposobem na to aby zniwelować ból kolana, poprawić siłę mięśni i ruchomość stawu, tak abyś mógł sprawnie funkcjonować w codziennych czynnościach.


Cele rehabilitacji w chondromalacji rzepki to m. in.:

eliminacja lub zmniejszenie bólu,
poprawa pracy mięśnia czerwonogłowego uda,
poprawa wzajemnej pracy i położenia stawu biodrowego, kolanowego i stopy podczas chodu,
poprawa równowagi i czucia głębokiego,
powrót do normalnego, bezbolesnego biegu i wchodzenia po schodach.

Podczas fizjoterapii nauczysz się jak ćwiczyć aby rozpoczął się proces leczenia Twojego kolana. Dostaniesz też odpowiedni zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu. Ćwiczenia domowe mogą zawierać te rozciągające i poprawiające elastyczność Twoich mięśni.

Pojawia się w Twojej głowie pewnie pytanie, czego powinienem unikać w codziennym życiu aby sobie pomóc? Jakie czynności przestać wykonywać? Jakich wykonywać więcej bo są dla mnie korzystne?

Oto lista 7 czynności których powinieneś unikać jeśli zdiagnozowano u Ciebie chondromalację rzepki.
Chondromalacja rzepki – tego powinieneś unikać

Nie czekaj aż ból sam przejdzie. Niestety ludzie zbyt często oczekują, że ból tak jak sam się pojawił, tak samo sam cudownym sposobem zniknie. Ale ból spowodowany chondromalacją rzepki nie zniknie sam, a brak odpowiedniej rehabilitacji najzwyczajniej doprowadzi do pogorszenie dolegliwości.
Przestań leczyć jedynie stan zapalny. Niestety wielu z nas każdy ból kojarzy ze stanem zapalnym i skupia się jedynie na jego leczeniu np. stosując metodę POLICE, lub środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chondromalacja rzepki i ból jej towarzyszący to problem biomechaniki i uszkodzenia stawu kolanowego więc leczenie objawów stanu zapalnego nie przyniesie spodziewanych, dobrych efektów.
Przestań skupiać się tylko na rzepce i stawie kolanowym. Rzeczywiście kiedyś leczenie chondromalacji rzepki skupiało się jedynie na okolicy stawu kolanowego. Dziś jednak na podstawie wielu przeprowadzonych badań wiadomo już, że jest to problem nie tylko kolana, ale też osłabienia mięśni poruszających stawem biodrowym (np. pośladkowego wielkiego, pośladkowego średniego). Poproś fizjoterapeutę o sprawdzenie siły mięśni pośladkowych i ćwicz je jeśli ich siła jest osłabiona.
Przestań obciążać kolano. Większość osób z chondromalacją rzepki doskonale wie które czynności nasilają jej ból. Jednak z niewiadomych przyczyn wciąż je wykonuje dodając sobie cierpienia. Aby przyśpieszyć leczenie swojej dolegliwości unikaj tych czynności które powodują ból (najczęściej jest to wchodzenie po schodach i bieganie). Twój fizjoterapeuta poinformuje Cię w którym momencie rehabilitacji możesz do nich powrócić.
Przestań korzystać ze stabilizatorów kolana. Używanie stabilizatorów i innych pomocy ortopedycznych w chondromalacji rzepki jest kontrowersyjne. Wielu profesjonalistów uważa, że stabilizator nie ma odpowiedniej siły aby utrzymać rzepkę w jej prawidłowym torze ruchu podczas pracy kolana. Często pomoce ortopedyczne mają być substytutem ćwiczeń i lekarstwem na ból. Niestety nim nie są.
Przestań ignorować swoje problemy ze stopami. Niektórzy pacjenci cierpiący na chondromalację rzepki mają również poważne problemy w obrębie stopy lub stóp. Jeśli łuki stóp są zaburzone może dojść do pronacji stopy. Natomiast ustawienie stopy w pronacji spowodowane brakiem łuku poprzecznego i podłużnego może spowodować wewnętrzną rotację kończyny, co jeszcze pogłębia dolegliwości spowodowane chondromalacją rzepki. Jednym z celów Twojej rehabilitacji może być zatem również odpowiednia praca nad stopą. Nie powinno Cię to dziwić.
Przestań unikać ćwiczeń rozciągających. U niektórych pacjentów dolegliwości bólowe są nasilone ponieważ mięśnie otaczające staw kolanowy są nadmiernie napięte, co powoduje dociskanie rzepki do kości udowej. Skup się na ćwiczeniach rozciągających mięśni łydki, mięśni tylnej grupy uda oraz pasma biodrowo – piszczelowego a rezultat przeciwbólowy może być zaskakujący.

Chondromalacja rzepki może być stanem trudnym do wyleczenia. Jednak odpowiednia rehabilitacja i unikanie opisanych powyżej czynności są skuteczną i bezpieczną drogą do osiągnięcia sukcesu i powrotu do codziennego, bezbolesnego funkcjonowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post