Czy puchnięcie powieki może być objawem alergii?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Czy puchnięcie powieki może być objawem alergii?

Post autor: Asystentka »

Od jakiegoś czasu dopada mnie dziwna zależność - gdy boli mnie głowa i wezmę Paracetamol ból przechodzi, a gdy zażyję coś z kwasem acetylosalicylowym bądź ibuprofenem, nad prawym okiem tworzy mi się „bańka”. Puchnie powieka, zbiera się w niej jakby płyn, przez co jest ciężka i oko jest przymknięte. Czy to może być alergia na NLPZ? A może coś z zatokami? Proszę o pomoc i wyjaśnienie. Chciałabym, żeby ktoś w końcu potraktował mnie poważnie, bo lekarz rodzinny tylko się dziwnie skrzywił.
Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia Alergologiczna „Podgórna” w Szczecinie

Podane przez Panią objawy są niewystarczające do rozpoznania którejkolwiek z wymienionych chorób. Nie napisała Pani w jakim czasie od przyjęcia leku pojawiają się objawy oraz jak długo się utrzymują. Czy w celu zmniejszenia dolegliwości przyjmuje Pani dodatkowe leki i jaka jest na nie odpowiedź? Czy choruje Pani na migrenę? Jak duże jest nasilenie bólu głowy?

Przypuszczam, że obrzękowi powieki (jednej??) nie towarzyszą inne objawy.

Przejściowy obrzęk jednej powieki towarzyszący bólowi głowy, bez innych objawów z dużym prawdopodobieństwem pozwala na wykluczenie zapalenia zatok.

Objawy związane z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.) oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) również mają inny obraz kliniczny. Najczęściej są to zmiany skórne o różnym charakterze (zmiany wypryskowe, pokrzywka, osutki plamisto-grudkowe, obrzęk warg, języka, twarzy, rumień, a w ciężkich przypadkach toksyczne złuszczanie naskórka).

W reakcjach z nadwrażliwości na leki mogą również występować objawy ze strony:

układu oddechowego (skurcz krtani, skurcz oskrzeli, zapalenie śródmiąższowe płuc)
układu pokarmowego (uszkodzenie wątroby)
układu krwiotwórczego (małopłytkowość, niedokrwistość, zmniejszenie liczby krwinek białych)
nerek (zapalenie kłębuszkowe i śródmiąższowe)
serca (zapalenia mięśnia sercowego).

W reakcjach o ciężkim przebiegu może dojść do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Występowanie nawracających bólów głowy na pewno jest wskazaniem do konsultacji neurologicznej i okulistycznej.

Nie wiem czy lekarz pierwszego kontaktu badał Panią w okresie występowania opisywanych objawów? Jeżeli nie, to może dobrze byłoby umówić się na wizytę w takim okresie. Gdyby nie było to możliwe, proponuję zrobić zdjęcie (np. aparatem komórkowym) zmienionej powieki i pokazać je w trakcie kolejnej wizyty lekarskiej.

Podejrzenie nadwrażliwości na leki jest wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki w poradni alergologicznej zajmującej się tą problematyką. Zazwyczaj diagnostykę przeprowadza się w poradniach przyklinicznych, często w warunkach szpitalnych.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post