Czy zawartość błonnika w diecie wpływa na czynność płuc?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Czy zawartość błonnika w diecie wpływa na czynność płuc?

Post autor: admin. med. »

Czy zawartość błonnika w diecie wpływa na czynność płuc? Wyniki badania NHANES
Opracował: dr n. med. Filip Mejza
Opracowanie artykułu: Hanson C., Lyden E., Rennard S. i wsp. The relationship between dietary fiber intake and lung function in the National Health and Nutrition Examination Surveys. Ann Am Thorac Soc. 2016; 13: 643-50
Czy zawartość błonnika w diecie wpływa na czynność płuc? Wyniki badania NHANES

Dieta bogata w substancje resztkowe ma korzystny wpływ na wiele aspektów zdrowia. Autorzy omawianej pracy analizowali wyniki dużego amerykańskiego badania National Health and Nutrition Examination Surveys (NHANES), aby odpowiedzieć na pytanie, czy zawartość błonnika w diecie wiąże się z czynnością płuc.

Analizowano dane 1921 dorosłych uczestników badania NHANES, u których wykonano badanie spirometryczne i oceniono nawyki żywieniowe za pomocą kwestionariusza.

U osób z największym spożyciem błonnika (najwyższy kwartyl) stwierdzono istotnie statystycznie lepszą czynność płuc (FEV1 większa o 82 ml; p=0,05 i FVC o 129 ml, p=0,01) w stosunku do osób z najmniejszym spożyciem (dolny kwartyl). Wartości FEV1 i FVC wyrażone jako odsetek należnych również były znamiennie wiesze (odpowiednio o 2,4 i 2,8%). Ponadto wśród osób z największym spożyciem błonnika znamiennie (p=0,001) większy odsetek badanych miał prawidłową czynność płuc, jak również znamiennie mniej było chorych z obturacją oskrzeli. Palenie tytoniu nie wpływało na tę relację.

Wyniki tego interesującego badania wskazują na możliwy związek diety z czynnością płuc. Wymagają jednak potwierdzenia w innych pracach, ponieważ z licznych możliwych czynników współistniejących (związanych zarówno z dietą, jak i czynnością płuc) uwzględniono jedynie palenie tytoniu. Jedno jest natomiast pewne, dieta bogata w błonnik na pewno działa korzystnie, pytanie tylko o ostateczne oszacowanie tego dobroczynnego wpływu.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post