Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w

Post autor: admin. med. »

Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym

Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym. Wytyczne ACOG 2012
Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym. Wytyczne postępowania klinicznego American College of Obstetricians and Gynecologists nr 128, lipiec 2012
Diagnosis of abnormal uterine bleeding in reproductive-aged women. The American College of Obstetricians and Gynecologists
Clinical Management Guidelines for Obstetrician-Gynecologists No. 128, July 2012
Obstetrics & Gynecology, 2012; 120 (1): 197-206
Data utworzenia: 05.06.2013
Ostatnia modyfikacja: 06.06.2013
Opublikowano w Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2013/02

Pełna treść artykułu jest dostępna w publikacji: Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2013/2

KOMENTARZ

prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski
Kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Lekturę tych wytycznych gorąco polecam wszystkim specjalistom ginekologii i położnictwa prowadzącym praktykę ambulatoryjną, a także lekarzom w trakcie specjalizacji z tego zakresu. Opracowanie to znakomicie porządkuje kwestie terminologii i klasyfikacji nieprawidłowych krwawień macicznych (abnormal uterine bleeding - AUB), co jest szczególnie ważne wobec faktu pojawienia się w ostatnich latach zupełnie nowych prób klasyfikacji klinicznej, związanych z powolnym zastępowaniem stosowanych od dziesięcioleci terminów, takich jak menorrhagia czy polimenorrhea.

W bardzo czytelny, a jednocześnie zwięzły sposób przedstawiona została patofizjologia AUB. Za niezwykle przydatny klinicznie należy uznać algorytm postępowania diagnostycznego w przypadkach AUB. Pomocne w codziennej praktyce jest wskazanie sytuacji, w których na podstawie danych z wywiadu powinniśmy wdrażać badanie przesiewowe w kierunku zaburzeń hemostazy, a także podkreślenie znaczenia w algorytmie diagnostycznym w przypadkach AUB testów w kierunku Chlamydia trachomatis.
Ogromnie ważnym elementem diagnostyki AUB jest określenie statusu owulacyjnego pacjentki. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) rekomenduje, aby status ten oceniać głównie na podstawie występowania regularnych miesiączek.

Ważna wskazówka zawarta w tych wytycznych dotyczy współistnienia z AUB zarówno niedoczynności gruczołu tarczowego, jak i klinicznej postaci nadczynności tarczycy. W związku z powyższym u kobiet zgłaszających AUB rekomenduje się wykonanie oznaczenia stężenia hormonu tyreotropowego jako badania przesiewowego. W omawianym opracowaniu zwraca się również uwagę na znaczne zwiększenie czułości i swoistości badania ultrasonograficznego uzyskiwane dzięki wykorzystaniu techniki sonohisterografii. Bardzo pomocne z praktycznego punktu widzenia jest odrębne omówienie diagnostyki różnicowej AUB dla trzech przedziałów wiekowych. Podobnie jak w innych rekomendacjach pochodzących z USA wyraźnie zaakcentowane zostały kwestie efektywności kosztów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Autorzy tych zaleceń zwracają uwagę na konieczność wzięcia pod uwagę kosztów planowanych badań w kontekście ich przydatności. Doskonałą formą graficznego przedstawienia algorytmu diagnostycznego w przypadkach AUB jest rycina 2., która w najprostszy możliwy sposób pomaga przebrnąć przez trudności diagnostyczne w takich sytuacjach.

Wartość tego opracowania wynika z bardzo ścisłego powiązania zaprezentowanych rekomendacji z evidence based medicine. Dobrym tego przykładem jest wskazanie małej przydatności pomiaru grubości endometrium w diagnostyce AUB u kobiet w wieku rozrodczym obciążonych małym ryzykiem onkologicznym. Wytyczne ACOG z 2012 roku są bodaj pierwszą tego typu publikacją, w której klarownie przedstawiono wskazania do wykonania biopsji endometrium w przypadkach AUB, a także wskazówki dotyczące wyboru metody pobierania wycinków z błony śluzowej jamy macicy. Pionierski charakter mają również zalecenia w kwestii wyboru metod diagnostycznych u kobiet, u których podejrzewa się adenomiozę. Jest to zdecydowanie niedoszacowana pod względem częstości występowania patologia macicy, objawiająca się w wielu przypadkach nieprawidłowymi krwawieniami. Opracowanie odrębnego algorytmu diagnostycznego adenomiozy powinno zwiększyć precyzję rozpoznawania tej choroby.
Opracowanie kończy podsumowanie zaleceń i wniosków dotyczących postępowania diagnostycznego w przypadkach AUB, które zostały uszeregowane według stopnia wiarygodności dowodów, w ślad za kryteriami evidence based medicine. Najnowsze wytyczne ACOG odnośnie do diagnostyki AUB u kobiet w wieku rozrodczym doskonale uzupełniają dostępną w języku polskim literaturę z zakresu jednego z najczęstszych problemów, z jakim położnik-ginekolog styka się w codziennej praktyce.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post