Diagnostyka wrodzonego przerostu kory nadnerczy

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
admin. med.

Diagnostyka wrodzonego przerostu kory nadnerczy

Post autor: admin. med. »

Diagnostyka wrodzonego przerostu kory nadnerczy z powodu niedoboru 21-hydroksylazy – od fałszywych rozpoznań do wykrycia nowego typu zaburzeń steroidogenezy (APHD)

U noworodków objawy kliniczne typu nieprawidłowo zróżnicowanych zewnętrznych narządów płciowych i/lub utraty soli budzą podejrzenie istnienia wrodzonych defektów zaburzeń steroidogenezy. Najczęstszą przyczyną wielu ich typów jest wrodzony przerost kory nadnerczy z powodu niedoboru 21-hydroksylazy – wpn (21-OHD). Biochemicznym markerem tego typu niedoboru enzymatycznego jest podwyższony poziom 17-hydroksyprogesteronu (17-OHP) w surowicy krwi lub w kropli krwi naniesionej na bibułę dla potrzeb badań przesiewowych w kierunku wpn (21-OHD).
Celem pracy jest przedstawienie przypadków pacjentów z fenotypem klinicznym wpn i podwyższonym stężeniem 17-OHP w surowicy krwi, u których metodą analizy profilowej steroidów w moczu metodą GC/MS potwierdzono inne rozpoznanie. Podwyższony poziom 17-OHP w surowicy krwi można uzyskać u dzieci z: 1) wpn z niedoborem 1β-hydroksylazy; 2) wpn z niedoborem 3β-HSD2; 3) niedoborem gonadowo-nadnerczowej 17,20-liazy; 4) niewrażliwością receptora glukokortykoidowego; 5) zespołem APHD (apparent pregnene hydroxylation deficiency), oraz u takich dzieci bez zaburzeń steroidogenezy, jak wcześniaki w okresie pierwszych tygodni życia i noworodki urodzone o czasie, ale w stresie chorobowym. W tych ostatnich przypadkach przyczyną jest nadmierne wydzielanie steroidów warstwy płodowej kory nadnerczy, które interferują z przeciwciałami do oznaczania 17-OHP w surowicy krwi w procedurach immunologicznych.
Zespół APHD stanowi nowy typ zaburzeń steroidogenezy nadnerczowo-gonadowej, w którym stwierdza się jednocześnie obniżoną aktywność 21- i 1α-hydroksylazy, bez mutacji w CYP21 i CYP17. Defekt ten jest odpowiedzialny za obojnactwo rzekome żeńskie i męskie. W surowicy krwi stwierdza się bardzo wysokie stężenie pregnenolonu, progesteronu, kortykosteronu, 17-OHP i 21-deoksykortyzolu, a w moczu ich metabolitów. Ponadto, pomimo prawidłowego podstawowego stężenia kortyzolu w surowicy krwi, brakuje prawidłowej odpowiedzi po ACTH. Istnieje hipoteza nieprawidłowej funkcji reduktazy P450 lub cytochromu b5, niezbędnych kofaktorów obu mikrosomalnych enzymów CYP17 i CYP21
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post