Długotrwała suplementacja kwasem foliowym i witaminami z gru

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Długotrwała suplementacja kwasem foliowym i witaminami z gru

Post autor: Asystentka »

Długotrwała suplementacja kwasem foliowym i witaminami z grupy B a ryzyko depresji u kobiet w wieku podeszłym
Opracowali: Gabriela Barzyk, dr n. med. Rafał Jaeschke

Jak cytować: Okereke O.I., Cook N.R., Albert C.M. i wsp.: Długotrwała suplementacja kwasem foliowym i witaminami z grupy B a ryzyko depresji u kobiet w wieku podeszłym. Med. Prakt. Psychiatria, 2016; 5: 47–48

Skróty: CVD (cardiovascular disease) – choroby sercowo-naczyniowe, WAFACS – Women’s Antioxidant and Folic Acid Cardiovascular Study

* Kryteria wyboru badań, opis procesu kwalifikacji oraz słownik podstawowych pojęć używanych w opisie badań klinicznych znajdują się na stronie internetowej Medycyny Praktycznej w zakładce Artykuły ( mp.pl).
Wprowadzenie

Pomimo znacznego postępu w leczeniu osób z zaburzeniami afektywnymi, depresja nadal jest jedną z wiodących przyczyn niesprawności osób starszych. Co więcej, nawet mimo stosowania leków przeciwdepresyjnych osoby w podeszłym wieku często cierpią z powodu objawów resztkowych i gorszej jakości życia. Dlatego zapobieganie depresji wieku późnego powinno stanowić priorytet opieki zdrowotnej.
Przypuszcza się, że stosowanie kwasu foliowego oraz witamin z grupy B (donorów grup metylowych, pełniących ważną rolę w procesach syntezy neuroprzekaźników) może przynosić korzyści u osób z zaburzeniami afektywnymi. Foliany i witaminy z grupy B zmniejszają również stężenie homocysteiny w osoczu, a z licznych danych epidemiologicznych (m.in. Beydoun i wsp. 2010) wynika, że taka zmiana może przyczyniać się do zmniejszenia nasilenia objawów depresyjnych (również u osób starszych). Dane uzyskane w toku badań eksperymentalnych są jednak nieliczne i niejednoznaczne.
Autorzy omawianego artykułu dostrzegli potrzebę przeprowadzenia długoterminowego badania z randomizacją, obejmującego bardzo liczną grupę pacjentów, z zastosowaniem wymienionych suplementów diety w odpowiednio dużych dawkach. Z powodu zbyt wysokich kosztów przeprowadzenia takiego badania de novo, autorzy prowadzili swoje obserwacje we współpracy z twórcami rozpoczętego w 1998 roku badania WAFACS, w którym oceniano wpływ kwasu foliowego oraz witamin z grupy B na ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i ryzyko zgonu u kobiet obciążonych zwiększonym ryzykiem CVD.
Pytanie kliniczne

Czy długoterminowa suplementacja kwasem foliowym i witaminami z grupy B zmniejsza ryzyko wystąpienia epizodu depresji w populacji kobiet w wieku średnim lub starszym, należących do grupy dużego ryzyka CVD?
Metodyka

Badanie z randomizacją, podwójnie ślepa próba; analiza intention-to-treat
Lokalizacja

USA
Badani

Kryteria kwalifikacji: kobiety ≥40 rż., w wieku pomenopauzalnym lub niedeklarujące chęci zajścia w ciążę, po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym (zawał serca, udar, dusznica bolesna, dodatni wywiad w kierunku rewaskularyzacji mięśnia sercowego) lub z obecnością ≥3 najważniejszych czynników ryzyka CVD (nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu lub zawał serca u rodzica w wieku <60 lat)
Kryteria wykluczające: diagnoza zaburzeń afektywnych dwubiegunowych lub psychozy nieafektywnej, dodatni wywiad w kierunku zaburzeń depresyjnych
Wyjściowo badane grupy nie różniły się znamiennie pod względem cech demograficznych i klinicznych. Średni wiek badanych kobiet wynosił 63 lata.
Interwencja

Chore przydzielano losowo do dwóch grup, w których otrzymywały odpowiednio:

jedną tabletkę dziennie zawierającą kwas foliowy (2,5 mg/d), witaminę B6 (50 mg/d) i witaminę B12 (1 mg/d) p.o.,
placebo.

Kobiety w obu grupach spożywały żywność fortyfikowaną (wzbogaconą) kwasem foliowym.
Niektóre z kobiet, zarówno w grupie eksperymentalnej, jak i kontrolnej przyjmowały złożone preparaty następujących przeciwutleniaczy: witaminy C (500 mg/d), witaminy E (600 IU/d) i ß-karotenu (50 mg/d). Interwencja ta stanowiła część składową badania WAFACS. Badane grupy nie różniły się znacząco pod względem spożycia witamin C, E i ß-karotenu.

Punkty końcowe lub oceniane zmienne

– Główny: wystąpienie epizodu depresji
– dodatkowe: stężenie homocysteiny i kwasu foliowego w osoczu oceniane wśród losowo wybranych 300 kobiet biorących udział w badaniu (150 w grupie eksperymentalnej i 150 w grupie kontrolnej); porównywano je ze stężeniem zmierzonym przed rozpoczęciem fortyfikacji i suplementacji kwasem foliowym i witaminami z grupy B
Definicje i metody pomiaru:
Epizod depresji definiowano jako małą depresję, dużą depresję lub zaburzenia depresyjne bliżej nieokreślone.
Wyniki (tab.)

Do badania zakwalifikowano 4331 kobiet: 2176 otrzymywało tabletkę zawierającą kwas foliowy, witaminę B6 i B12, a 2155 – placebo. Okres leczenia i obserwacji wynosił średnio 7,3 roku.
W grupie osób przyjmujących złożone preparaty kwasu foliowego i witamin z grupy B w porównaniu z grupą stosującą placebo stwierdzono:

podobne ryzyko wystąpienia epizodu depresji (niezależnie od grupy wiekowej; nie zaobserwowano zmniejszenia ryzyka rozwoju depresji w populacji pacjentek w wieku <65 lat, ani u kobiet ≥65 rż.);
istotne zmniejszenie stężenia homocysteiny w osoczu.

Po przeprowadzeniu analizy w podgrupach nie stwierdzono istotnej różnicy w częstości występowania depresji pomiędzy pacjentkami przyjmującymi kwas foliowy, witaminę B6 i witaminę B12 a grupą placebo w żadnej z analizowanych populacji – z jednym wyjątkiem. W podgrupie pacjentek w wieku ≥65 lat, które przyjmowały witaminę C oraz kwas foliowy i witaminy z grupy B, zaobserwowano istotnie mniejsze ryzyko rozwoju depresji niż u kobiet, które stosowały witaminę C i placebo.
Tabela. Skuteczność stosowania złożonych preparatów kwasu foliowego oraz witamin B6 i B12 w porównaniu z placebo w zapobieganiu epizodom depresji u kobiet w wieku średnim lub starszym
Punkt końcowy badania Grupa pacjentek przyjmujących placebo Grupa pacjentek przyjmujących kwas foliowy, witaminę B6 i B12 RR (95% CI)
wystąpienie epizodu depresji (ogółem) 0,120% 0,122% 1,01 (0,86–1,19)
CI (confidence interval) – przedział ufności, RR (relative risk) – ryzyko względne
Wnioski
Długoterminowa codzienna suplementacja złożonymi preparatami zawierającymi duże dawki kwasu foliowego oraz witamin B6 i B12 nie zmniejsza ogólnego ryzyka wystąpienia depresji u kobiet w średnim lub starszym wieku, mimo istotnego zmniejszenia stężenia homocysteiny w osoczu. Jednak stosowanie preparatów witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz witaminy C może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka epizodów depresyjnych w opisywanej populacji klinicznej.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post