Drożdżyca, zwana też bielnicą czy moniliazą

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Drożdżyca, zwana też bielnicą czy moniliazą

Post autor: admin. med. »

Drożdżyca, zwana też bielnicą czy moniliazą to infekcja skóry z rodzaju grzybiczych. Może zaatakować tak skórę, jak i błony śluzowe, paznokcie, czy, choć to rzadkie, może wystąpić infekcja uogólniona.
Skutkiem występowania drożdżycy jest zarażenie się drożdżakami chorobotwórczymi. Te drobnoustroje występują u 40-80% zdrowych ludzi jako część flory żyjącej w przewodzie pokarmowym. Gdy jednak szczep chorobotwórczy pojawia się na skórze może dojść do powstania zmian chorobowych, jeśli zachodzi któryś z czynników sprzyjających, takich jak:
• Niedobory witamin, zwłaszcza witamin z grupy B
• Maceracja naskórka przy obfitym poceniu się
• Urazy skóry
• Zaburzenia hormonalne
• Otyłość, cukrzyca
• Ciąża
• Zmniejszona wytrzymałość organizmu
• Alkoholizm
• Operacje inwazyjne
Rozpoznanie:
Jest wiele rodzajów tej choroby. Wszystko zależy od tego, gdzie zaatakują drobnoustroje. Oto główne miejsca, a przez to wygląd i objawy, ataku drożdżaków:
Wyprzenie drożdżakowe – rozwija się w największej ilości przypadków w trzeciej i czwartej przestrzeni między palcami dłoni (między 3 a 4 i 4 i 5 palcem). Może jednak występować także w przestrzeniach między palcami nóg, między fałdami skórnymi czy okolicach podsutkowych u otyłych kobiet. Ten rodzaj zmian skórnych występuje najczęściej w przypadku pracy wymagającej częstego moczenia narażonych części ciała – np. sprzątaczka czy kucharz. Z widocznych objawów możemy zaobserwować wykwity rumieniowo-wysiękowe, złuszczające naskórek. W głębi fałdów może być widoczne popękanie naskórka.
Drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych – najpierw pokazuje się zaczerwieniony obrzęk i bolesne zgrubienie wału paznokciowego. Zapalnie zmieniona skóra staje się delikatna a spod jej wnętrza może sączyć się ropa. Nieleczona drożdżyca paznokci może zmienić płytki na kolor żółtawy i zniszczyć ich strukturę.
Drożdżyca błon śluzowych – ten rodzaj choroby ma swoje miejsce najczęściej w pochwie, sromie czy jamie ustnej. W przypadku kobiet zajęcie ich układu rozrodczego będzie się wiązać z obrzękiem, zaczerwienieniem błon oraz ropnymi upławami. Po odbyciu stosunku mężczyzna również zostaje zainfekowany. W jego przypadku objaw to stan zapalny żołędzi i powierzchni napletka. Pojawia się nieprzyjemny świąd i pieczenie.
Drożdżyca pokarmowa – zakażenie drożdżakami chorobotwórczymi układu pokarmowego wiąże się z wzdęciami, biegunką, zaparciami, wystąpieniem alergii, łuszczycy, astmy, depresji czy bólów w stawach.
Łupież pstry – rodzaj naskórkowego zakażenia drożdżakami powodujący pojawianie się żółto-brunatnych plam, głównie na klatce piersiowej. Jest to dość popularna, acz niegroźna wersja choroby. Złuszczający się z plam naskórek przy opalaniu może powodować białawe odbarwienia podobne do przypadku bielactwa.
Leczenie:
Zakażenie drożdżakami leczy się głównie przez stosowanie barwników. Dużą pomocą jest też przyjmowanie przez chorego dużych dawek witamin z grupy B. Gdy ze zmian skórnych wydobywa się ropa można stosować łagodzące okłady.
Stosuje się również różnego rodzaju antybiotyki – także na chorobę błon śluzowych. Wtedy mają postać miejscowych tamponów, maści czy kremów.
Leczenie drożdżycy jest procesem długotrwałym i wymagającym skrupulatności w utrzymywaniu higieny osobistej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post