Dyspepsja badanie i leczenie

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Dyspepsja badanie i leczenie

Post autor: admin. med. »

SAMOROZPOZNANIE CHOROBY PRZEZ CHOREGO

Dyspepsja jest zwykle rozpoznawana na podstawie obecności jej objawów przez chorego.
Podstawą rozpoznania jest przewlekły lub nawracający ból zlokalizowany w nadbrzuszu, który trwa co najmniej przez 4 tygodnie. Dyspepsja jest też zbiorczym terminem używanym dla określenia wielu przykrych objawów, które powstają w chorobach i zaburzeniach pracy górnej części przewodu pokarmowego.

Objawy dyspeptyczne:
Bólowi w podbrzuszu często towarzyszą inne objawy, tak zwane objawy dyspeptyczne:
poposiłkowe uczucie pełności w nadbrzuszu,
odbijania,
nudności i wymioty,
uczucie wczesnej sytości,
brak łaknienia,
zgaga
zwracanie
Dolegliwości często nasilają się po jedzeniu, ale w wielu przypadkach mogą pojawiać się na czczo lub nie być związane z jedzeniem.
Odróżnienie dyspepsji od innych dolegliwości brzusznych.

Dyspepsja często przypomina inne częste dolegliwości. Powinna być odróżniana od choroby refluksowej żołądkowo – przełykowej, w przebiegu której dochodzi do zwracania drażniącej zawartości żołądka do przełyku. Charakterystycznym objawem choroby refluksowej jest zgaga – ból lub dyskomfort zlokalizowany za mostkiem, nasilający się po spożyciu niektórych pokarmów lub w nocy.

Nie należy mylić dyspepsji z zespołem jelita nadwrażliwego

Choroba ta zwana też jelitem spastycznym polega za zaburzeniach w pracy jelita grubego. Bóle są wówczas zlokalizowane w śródbrzuszu lub podbrzuszu i zazwyczaj towarzyszą im inne objawy, wzdęcie brzucha, przelewania oraz zaburzenia dotyczące wypróżnień. Jednak nierzadko chorzy z zespołem jelita wrażliwego mają również współistniejące objawy dyspeptyczne – jak się ocenia dotyczy to około 30%chorych.

Ból dyspeptyczny należy odróżnić od kolki wątrobowej
Ból dyspeptyczny powinien być ponadto różnicowany z kolką wątrobową (kolką żółciową), powodowaną najczęściej przez złogi w pęcherzyku żółciowym lub przewodach żółciowych. Ten ból zwykle lokalizowany jest w prawym podżebrzu i występuje w postaci nawracających ataków bólowych.

ROZPOZNANIE LEKARSKIE DYSPEPSJI
Ból dyspeptyczny – konieczna wizyta u lekarza

Jeżeli miewasz objawy dyspeptyczne, powinieneś zgłosić się do swojego lekarza. Dyspepsja jest rozpoznawana przez lekarza na podstawie obecności jej objawów. Lekarz ustala, jaka jest przyczyna dyspepsji i czy istnieje podejrzenie poważnej choroby. Decyduje on również o rozpoczęciu leczenia, rodzaju leczenia i ewentualnym wykonaniu badań dodatkowych.
Większość chorych może być leczona bez wykonywania żadnych badań.

Badanie lekarskie
U większości pacjentów z objawami dyspetycznymi w badaniu lekarskim nie znajduje się żadnych patofizjologicznych nieprawidłowości. Jednak badanie zawsze powinno być przeprowadzone dla wykluczenia stanów, w których niezbędna jest pilna diagnoza lub nawet hospitalizacja. Również podstawowe badania laboratoryjne u znacznej większości chorych są prawidłowe. Z różnych względów lekarz może zdecydować o ich wykonaniu.

Lekarz zazwyczaj zleca wykonanie specjalistycznych badań dodatkowych w następujących sytuacjach:

Objawy występujące od niedawna u osoby w wieku powyżej 45 roku życia. Prawdopodobieństwo poważnej przyczyny dyspepsji jest wtedy większe, chociaż nadal relatywnie niskie.
Objawy dyspeptyczne występujące równocześnie z innymi objawami, takimi jak chudnięcie, zaburzenia połykania, krwawienie do przewodu pokarmowego lub niedokrwistość.

Objawy, których nasilenie nie zmniejsza się pomimo prowadzonego leczenia.

Ustalając przyczynę objawów dyspeptycznych lekarz może brać uwagę również inne rzadkie przyczyny, takie jak choroby trzustki, aorty oraz nietypowe objawy chorób serca i płuc.
źródło: pfm.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post