Fotoalergia. Co to jest fotoalergia? Choroby fotoalergiczne

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Fotoalergia. Co to jest fotoalergia? Choroby fotoalergiczne

Post autor: admin. med. »

Co to jest fotoalergia?
Choroby fotoalergiczne skóry są odmianą alergicznych chorób skóry (wyprysk kontaktowy lub pokrzywka), w których reakcja chorobowa zachodzi przy jednoczesnym zadziałaniu na skórę dwóch czynników: określonej substancji chemicznej (alergenu) oraz promieniowania ultrafioletowego (z reguły jest to UVA). Pod wpływem promieniowania dochodzi do reakcji fotochemicznych, w wyniku których rozwija się reakcja alergiczna.

Wyprysk fotoalergiczny (fotoalergiczne kontaktowe zapalenie skóry) jest stosunkowo częsty i objawia się obecnością ostrych lub przewlekłych zmian zapalnych skóry (wyprysk) w miejscach wystawionych na działanie uczulającej substancji oraz promieniowania słonecznego (lub promieniowania UV ze sztucznych źródeł). Fotoalergie najczęściej rozwijają się na substancje zapachowe perfum i kosmetyków, filtry przeciwsłoneczne (tak, to nie jest pomyłka!), leki, środki odkażającej (na przykład w mydłach antybakteryjnych) oraz konserwanty kosmetyków. Wszystkie te substancje mogą powodować nie tylko fotoalergię, ale również "zwykłą" alergię, czyli tzw. wyprysk kontaktowy. Jednak w fotoalergii, jeżeli na skórę nie działa światło, to dana substancja jest dobrze tolerowana. Chorzy (a nawet lekarze) często nie są w stanie skojarzyć czynników powodujących fotoalergię, ponieważ konieczne jest zadziałanie drugiego czynnika prowokującego, jakim jest światło. Ponadto zmiany skórne rozwijają się kilkanaście do kilkudziesięciu godzin później.

Diagnostyka wyprysku fotoalergicznego: Identyfikacji substancji odpowiedzialnych za fotoalergię służą fototesty płatkowe (ang. photopatch test): na plecy pacjenta nakleja się specjalne plastry zawierające próbki podejrzewanych substancji. Po 2 dniach plastry odkleja się, a plecy pacjenta naświetla się niewielką dawką promieniowania UVA. Jeżeli badana osoba jest uczulona na badaną substancję, w miejscu jej nałożenia na skórę pleców rozwinie się odczyn zapalny - wyprysk, co potwierdza rozpoznanie fotoalergii na tę substancję. Unikanie zidentyfikowanej substancji jest jednoznaczne z wyleczeniem.

Pokrzywka słoneczna (pokrzywka świetlna) jest inną, rzadszą formą fotoalergii - w tej chorobie w ciągu kilku minut od wyjścia na słońce dochodzi do powstania zaczerwienienia skóry, swędzących bąbli, obrzęku skóry i bardzo silnego świądu. Zmiany te są ograniczone do obszarów odsłoniętych, zwykle utrzymują się kilka godzin. U niektórych osób pokrzywka słoneczna może uniemożliwiać opuszczanie pomieszczeń zamkniętych.

Diagnostyka pokrzywki słonecznej jest trudniejsza niż wcześniej opisanej choroby. Podstawą diagnostyki są tzw. próby świetlne, czyli prowokacja skóry wzrastającymi dawkami promieniowania widzialnego i ultrafioletowego o różnej długości fali. Niekiedy udaje się wykryć fotoalergen (np. lek czy składnik kosmetyku), jednak większość pacjentów jest uczulona na tak zwane fotoalergeny endogenne, które pod wpływem promieniowania powstają z własnych, prawidłowych białek obecnych surowicy chorego.

Fotoalergię można diagnozować i leczyć!
Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym szybciej będziesz zdrowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post