Ginekomastia - rozpoznanie oraz leczenie

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
admin. med.

Ginekomastia - rozpoznanie oraz leczenie

Post autor: admin. med. »

Podejrzenie ginekomastii najlepiej rozstrzygnąć konsultując to z lekarzem specjalistą jakim jest endokrynolog. Podczas badania lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, podczas którego zada pytania dotyczące zaobserwowanych przez Ciebie objawów, zapyta o twój styl życia, zażywane leki oraz używki (np. środki dopingujące - testosteron).

Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie przez lekarza badania przedmiotowego, czyli lekarz poprzez badanie (dotyk i ucisk gruczołów sutkowych) określi czy zaobserwowane powiększenie jest objawem ginekomastii czy może lipomastii. Ginekomastię charakteryzuje wyczuwalny rozrost tkanki gruczołowej o twardawej konsystencji. Lipomastia czyli nadmiar tkanki tłuszczowej ma miękką konsystencję.

Po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy lekarz zleci przeprowadzenie badania usg sutków, oraz badań laboratoryjnych takich jak: oznaczenie poziomu testosteronu w surowicy, poziomu estradiolu, HCG lub/i LH, badania czynności wątroby (poziom bilirubiny, aminotransferaz, proteinogram, czas protrombinowy), przy podejrzeniu nadczynności tarczycy - TSH, T3, T4, kariotyp przy podejrzeniu zespołu Klinefeltera. Badania należy powtórzyć, jeśli stwierdzi się wysoki poziom estrogenów lub niski - testosteronu. Gdy zaistnieje podejrzenie nowotworu, lekarz zleca wykonanie ultrasonografii, mammografii, biopsji, dobowej zbiórki moczu na wydalanie 17-ketosterydów.

Po rozpoznaniu, kiedy ginekomastia jest jednym z objawów choroby systemowej, rozpoczyna się leczenie przyczynowe, np. w nadczynności tarczycy, chorób wątroby, nerek. Leczenie hormonalne powinno być ściśle zindywidualizowane.

Lekarz może zasugerować również przeprowadzenie zabiegu usunięcia gruczołu sutkowego (jednego w przypadku jednostronnego powiększenia lub obu w przypadku ginekomastii symetrycznej), które przyniesie widoczną zmianę wizualną.

Jak wygląda zabieg?
Ginekomastię gruczołową operuje się poprzez wykonanie cięcia wokół połowy (dolnej) otoczki brodawki piersiowej i następnie dokonuje się wycia nadmiaru gruczołu. W przypadku znacznego powiększenia gruczołu postaje konieczność wycięcia nadmiaru skóry.
W przypadku ginekomastii tłuszczowej zastosowana jest liposukcja, która daje dobre efekty i jednocześnie nie zostawia śladów (wyłącznie małowidoczne punktowe blizny)
W ginekomastii mieszanej najlepszy efekt daje liposukcja, połączona z wycięciem nadmiaru gruczołu.

Przebieg pooperacyjny
W przypadku przeprowadzenia operacji wycięcia gruczołu przez okres do 48 godzin w piersiach pozostawia się dreny. Szwy wokół sutków zdejmuje się po około 10 dniach. Do czasu zdjęcia szwów, wokół klatki piersiowej pozostawia się opatrunek uciskowy.
Blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne, gdyż nacięcia poprowadzone są na linii obwódki sutka.
Z zabiegiem powiązane mogą być efekty uboczne takie jak: obrzęk, zasinienia i bolesność, które mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Ostateczny efekt widoczny jest po kliku miesiącach (czas obkurczania skóry).

Powikłania
Do rzadkich powikłań należy zaliczyć wystąpienie krwiaka lub przerost blizny.

Znieczulenie
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Warunki przeprowadzenia zabiegu
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Przeciwskazania do zabiegu: nieuregulowana cukrzyca, ropne stany zapalne skóry operowanych okolic, skazy krwotoczne.

Czas pozostawania w klinice/Absencja Czas przebywania w klinice wynosi 1 dzień w przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego
Absencja wynosi zwykle około 7 dni.

źródło:czasnazmiane.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post