Gruczolistość macicy to Endometrioza

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Gruczolistość macicy to Endometrioza

Post autor: admin. med. »

bolesne miesiączki?
bolesne stosunki płciowe?
problem z zajściem w ciążę?
bóle podbrzusza i miednicy?
bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa?

To może być endometrioza.
Endometrioza ( inaczej gruczolistość macicy) polega na obecności błony śluzowej macicy – endometrium - poza jamą macicy. Wszczepy endometrium umiejscawiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej – obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej. Nierzadko wszczepy lokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w pochwie, czy na szyjce macicy.

Odnotowano jednostkowe przypadki występowania śluzówki macicy poza jamą brzuszną – na ramieniu, w płucach, czy mózgu. Każde ognisko endometriozy podlega cyklicznym zmianom hormonalnym, co miesiąc złuszcza się w nich śluzówka, jednak nie ma gdzie odpłynąć i nie jest wydalana. Prowadzi to do wewnętrznego krwawienia, rozkładu krwi, stanu zapalnego okolicznych narządów i tworzenia się tkanki bliznowej – zrostów.

SKĄD SIĘ BIERZE ENDOMETRIOZA?
Przyczyna powstawania endometriozy jest nadal nieznana. Istnieje jednak kilka teorii próbujących wyjaśnić jej patogenezę. Jedna z nich mówi o występowaniu “krwawienia wstecznego”, przy którym część tkanki, która jest złuszczana podczas miesiączki wpływa do miednicy. Jednak nie wszystkie kobiety z tą przypadłością chorują na endometriozę.

Naukowcy starają się odkryć, co powoduje że tkanka zagnieżdża się u niektórych kobiet, a u innych nie. Czy to wynik niepoprawnie funkcjonującego systemu odpornościowego, czy może układu hormonalnego. Inna teoria szuka przyczyny w genach. Choroba może być dziedziczona lub może być skutkiem błędów genetycznych.

JAKIE SĄ OBJAWY ENDOMETRIOZY?
W zależności od lokalizacji i typu ognisk, kobietom chorującym na endometriozę mogą towarzyszyć różne dolegliwości.

Endometrioza atakująca układ rozrodczy objawia się poprzez:
bolesne miesiączki
bóle podbrzusza i miednicy
bolesne stosunki płciowe
niepłodność
bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa

Endometrioza ulokowana na narządach układu pokarmowego to:
cykliczne bóle skurczowe
krwawienia z odbytu
ból przy wypróżnianiu
biegunki
zaparcia
wzdęcia

Endometrioza ulokowana na układzie moczowym to:
cykliczne krwawienia / bóle
zatrzymanie oddawania moczu

Endometrioza występująca w bliznach pooperacyjnych czy pępku objawia się cyklicznymi bólami i krwawieniami w tamtych miejscach, a endometrioza występująca w płucach powoduje się cykliczne krwioplucia.

Często wraz z endometriozą występują inne choroby autoimmunologiczne np. łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby tarczycy.
ENDOMETRIOZA POZA NARZĄDAMI RODNYMI
BÓL MIESIĄCZKOWY A BÓL PRZY ENDOMETRIOZIE

Przy normalnej miesiączce ból powoduje kurcząca sie macica, zwykle podanie środka przeciwbólowego pomaga. W przypadku endometriozy wachlarz objawów znacznie się rozszerza. Możliwe jest uczucie ciągnięcia, rozpierania i palenia. Zwykle dochodzą do tego dodatkowe objawy: biegunki, zaparcia, ból krzyża, dyskomfort przy oddawaniu moczu, przy wypróżnianiu, czasem gorączka, wymioty. Zwykle trzeba podać dużą dawkę silnego leku przeciwbólowego, a i to niestety nie zawsze przynosi ulgę. Cykliczne powtarzanie się takich zespołów dolegliwości, zawsze powinno być skonsultowane z ginekologiem.
Pamiętaj!
Ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, wyłączający nas z życia na kilka dni, nie powinien być lekceważony!

JAK DIAGNOZUJE SIĘ ENDOMETRIOZĘ?
Już szczegółowo zebrany wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne pacjentki, mogą ujawnić liczne objawy charakterystyczne dla endometriozy. Zwykle badany jest poziom markera ca-125, wykazującego największą czułość w przypadku endometriozy. Należy jednak pamiętać, że jest to marker mało specyficzny, charakterystyczny dla innych stanów fizjologicznych i patologicznych, dlatego też ma nikłą wartość diagnostyczną. Kolejną metodą diagnozowania są badania obrazowe – USG transwaginalne i rezonans magnetyczny.

Wszystkie wymienione metody maja tę zaletę, że są nieinwazyjne i mało obciążające dla pacjentki. Jednak w chwili obecnej, jedynym badaniem pozwalającym w 100% potwierdzić obecność endometriozy, jest laparoskopia z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.

Chorobę dzieli się na cztery stadia rozwojowe (zaawansowania) według punktacji ASRM (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu)
Stopień I (minimalny) - Małe ogniska endometriozy, poniżej 5mm. Zrosty występujące na jajnikach i jajowodach.
Stopień II (łagodny) – Liczne ogniska endometriozy występujące m.in. w zatoce Douglasa. Na jajnikach występują torbiele endometrialne (czekoladowe)
Stopień III (umiarkowany) – Liczne ogniska endometriozy, większe niż 5mm. Więzadła krzyżowo-maciczne pokryte zrostami
Stopień IV (ciężki) – Najczęściej mamy do czynienia z nieruchomą macicą, kilkucentymetrowymi torbielami endometrialnymi, macicą przyrośniętą do pętli jelit lub skierowaną ku tyłowi. Implanty endometriozy wszczepione m. in. na wyrostku robaczkowym, pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym.

JAK WYLECZYĆ ENDOMETRIOZĘ?
Niestety endometrioza jest chorobą nieuleczalną. Ponieważ ciągle jeszcze nieznane są powody jej występowania, nie wiadomo też jak skutecznie jej zapobiegać. Stosuje się więc jedynie leczenie dążące do złagodzenia lub zniesienia dolegliwości bólowych. W związku z tym, że choroba dotyczy kobiet w wieku rozrodczym, duży nacisk kładzie się na przywrócenie lub podtrzymanie płodności. Zwykle najpierw dochodzi do operacji i likwidacji jak największej ilości ognisk endometriozy, a potem włączone zostaje leczenie farmakologiczne. Wybór konkretnej metody zależy od stopnia zaawansowania choroby, dolegliwości towarzyszących i ewentualnych planów macierzyńskich pacjentki.

KONSEKWENCJE ENDOMETRIOZY
Późne rozpoznanie i niewłaściwe leczenie endometriozy, może prowadzić do wielu powikłań, znacznie pogarszających komfort życia codziennego. W rzadkich przypadkach istnieje ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia. W skutek zaniedbania, zbyt późnej diagnozy, kobieta może być zmuszona np. do wykonania stomii, a w skrajnych przypadkach do histerektomii. Nieumiejętnie prowadzone leczenie również może poczynić spustoszenie w organizmie.

ENDOMETRIOZA A NIEPŁODNOŚĆ
Brak jakichkolwiek badań, czy endometrioza jest bezpośrednią przyczyną niepłodności, czy jedynie ją ogranicza. Wiadomo natomiast, że płodność u kobiet u których stwierdzono endometriozę jest dziesięciokrotnie mniejsza w porównaniu do kobiet zdrowych. Szacuje się, że ok. 40-50% niepłodnych kobiet cierpi na endometriozę. Z praktyki wynika, że kobietom tym trudniej zajść w ciążę, a problem nasila się wraz ze stopniem zaawansowania choroby. Z drugiej strony należy pamiętać, że bycie chorym na endometriozę nie oznacza automatycznie bycia bezpłodnym. Wiele kobiet z tym schorzeniem bez problemu zachodzi w ciążę, jakkolwiek część z nich faktycznie wymaga zabiegów chirurgicznych i technik wspomaganego rozrodu. Do tej pory niewyjaśniony jest wpływ endometriozy na nawracające poronienia. Nie wiadomo też, czy leczenie zmniejsza ryzyko poronień.

KTO CHORUJE NA ENDOMETRIOZĘ?
Endometrioza jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń w ginekologii. Biorąc pod uwagę różnorodność objawów – ból, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność- i związane z tym przewlekłe, często długoletnie leczenie, jest to bardzo ważny problem medyczny i społeczny.
źródło;//pse.aid.pl/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post