Guz w okolicy czołowej u dziecka

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
Asystentka

Guz w okolicy czołowej u dziecka

Post autor: Asystentka »

Diagnostyka obrazowa. Guz w okolicy czołowej u 14-latka
Tłumaczyła lek. Aleksandra Margol-Szczerbicka
Skróty: TK – tomografia komputerowa

Stammers D. Clinician’s Corner: Case 2: Forehead mass in a teenager. Paediatrics & Child Health. 2013;18 (6): 305. With permission of the Canadian Paediatric Society.

Do szpitala przyjęto 14-letniego chłopca z mózgowym porażeniem dziecięcym i ciężkim, uogólnionym opóźnieniem rozwoju wtórnym do wrodzonego zakażenia wirusem różyczki. Stwierdzono świeży obrzęk zlokalizowany w linii pośrodkowej w okolicy czołowej. Chłopiec nie gorączkował, nie był drażliwy ani osłabiony. Od miesiąca utrzymywał się ropny katar. Z tego powodu zlecono doustny preparat klindamycyny i lek antyhistaminowy, jednak mimo trwającego 6 dni leczenia obrzęk na czole powiększał się. Chłopca skierowano do referencyjnego ośrodka w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Podczas badania przedmiotowego chłopiec był w dobrym stanie ogólnym, nie miał gorączki. W linii pośrodkowej w okolicy czołowej stwierdzono chełboczącą zmianę wielkości 3 × 4 cm; skóra nad nią nie była zaczerwieniona. Z powodu opóźnienia rozwoju chłopca trudno było ocenić, czy zmiana była bolesna palpacyjnie. Stwierdzono także zaczerwienienie i obrzęk okolicy okołooczodołowej, bez ograniczenia ruchomości mięśni zewnątrzgałkowych oka oraz bez wytrzeszczu gałek ocznych. Wstępne badania laboratoryjne obejmowały morfologię krwi, w której wykazano leukocytozę – 9,1 × 109/l z prawidłowym obrazem odsetkowym leukocytów, oraz OB – 49 mm/h.
Rozpoznanie potwierdzono w badaniach obrazowych.

W tomografii komputerowej (TK) głowy uwidoczniono zacienienie zatok czołowych z ubytkiem kości w obrębie ściany lewej zatoki czołowej, który rozszerzał się w ropień zlokalizowany nad kością czołową. Wyniki tego badania potwierdziły wstępne rozpoznanie, podejrzewane na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego – guz Potta (Pott’s puffy tumour) – zapalenie kości i szpiku w obrębie kości czołowej.
Rozpoznanie:

guz Potta
Załączniki
guz-czolo-dziecko.jpg
guz-czolo-dziecko.jpg (11.35 KiB) Przejrzano 1256 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post