Hiponatremia – czy potrafisz leczyć SIADH?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Hiponatremia – czy potrafisz leczyć SIADH?

Post autor: admin. med. »

W aktualnych wytycznych dotyczących rozpoznawania i leczenia hiponatremii, których pełna wersja jest dostępna w języku polskim (Wytyczne rozpoznawania i leczenia hiponatremii), omówiono również zasady postępowania w zespole nieadekwatnego wydzielania wazopresyny – SIADH.

Hiponatremia występuje stosunkowo często u chorych hospitalizowanych, szczególnie u chorych w cięższym stanie. Rozpoznanie SIADH wymaga stwierdzenia hiponatremii i zwiększonego wydalania sodu z moczem u prawidłowo nawodnionych chorych (bez hipo- lub hiperwolemii) z małą osmolalnością osocza i pod warunkiem prawidłowej czynności nerek i nadnerczy.

Wyrównywanie hiponatremii wymaga czasu i umiejętnego postępowania (ogólne zasady znajdziesz w rozdziale: Hiponatremia). Zaniechanie leczenia w ciężkiej hiponatremii grozi obrzękiem mózgu, a zbyt szybki wzrost natremii wskutek agresywnego leczenia –wystąpieniem osmotycznego zespołu demielinizacyjnego.
Niektórych przyczyn SIADH nie można szybko usunąć – mogą nimi być choroby płuc, nowotwory lub uszkodzenie mózgu (urazy, guzy). Należy skupić się na leczeniu tych stanów, a jednocześnie w miarę możliwości wykluczyć leki mogące nasilać SIADH.

Leczenie SIADH polega na ograniczeniu podaży płynów do 500–1000 ml/d (również z uwzględnieniem pokarmów płynnych), podczas którego należy monitorować diurezę. Takie postępowanie może być wystarczające w łagodnej hiponatremii. Jeśli ograniczenie płynów jest niemożliwe lub nieakceptowalne, należy rozważyć zwiększenie podaży sodu (p.o. lub i.v.).

W umiarkowanej lub ciężkiej hiponatremii albo jeśli po 48 h ograniczenia podaży płynów ≤1 l/d osmolalność moczu jest duża (>500 mmol/kg H2O), suma stężeń Na+ i K+ w moczu jest większa niż stężenie Na+ w surowicy, diureza dobowa jest <1500 ml lub przyrost natremii jest <2 mmol/l/d, to dalsze ograniczanie podaży płynów może być nieskuteczne. Zwiększa się wówczas podaż sodu i można rozważyć zastosowanie diuretyku pętlowego.

Więcej informacji na temat rozpoznawania i leczenia SIADH znajdziesz w rozdziale: Zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny (SIADH).
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post