Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet,jakie badania

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
admin. med.

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet,jakie badania

Post autor: admin. med. »

Hirsutyzm

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet, pojawiające się w miejscach typowych dla owłosienia męskiego (broda, piersi, brzuch, uda, plecy). Jest objawem nadmiernego stężenia androgenów, tj. hormonów męskich w organizmie. Dolegliwość ta może mieć podłoże genetyczne, być przekazywana rodzinnie, jak również może być skutkiem zaburzeń hormonalnych.

Badania hormonalne zwykle pozwalają postawić diagnozę. Zdarza się, że wszystkie wykonane badania nie ujawniają żadnych zaburzeń, kobieta nie ma także objawów dermatologicznych (np. trądzik). Wtedy stwierdza się tzw. hirsutyzm idiopatyczny – polega na nadmiernej reakcji receptorów androgenowych w skórze na prawidłowe poziomy androgenów w surowicy krwi.


Innym rodzajem hirsutyzmu jest, tzw. hirsutyzm wtórny, który może być spowodowany przez guzy jajników lub zespół Steina-Leventhala (jest to najczęściej występująca przyczyna). Objawami są zaburzenia miesiączkowania, bezpłodność. Hirsutyzm również może mieć pochodzenie nadnerczowe, a przyczyną w tym wypadku może być: zespół Cushinga, zespół nadnerczowo-płciowy, otyłość z cukrzycą typu 2, a także guzy kory nadnerczy, które wytwarzają hormony męskie androgeny.

Zaburzenia endokrynne, takie jak akromegalia czy niedoczynność tarczycy mogą być również podłożem hirsutyzmu, oraz zaburzenia polekowe spowodowane stosowaniem testosteronu, anabolików, glikokortykosteroidów lub leków przeciwzapalnych mogą prowadzić do nadmiernego owłosienia u kobiet.


Badania hormonalne krwi wykonuje się w wyznaczonych dniach cyklu, oceniając poziom testosteronu i jego pochodnych. Jeśli nie dają one odpowiedzi, bada się również poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę i przysadkę mózgową.

Postępowanie diagnostyczne:

17 -OH - Progesteron
LH
FSH
Testosteron
DHEA-S
TSH
fT4
Przeciwciała Anty-TPO
Androstendion


Choć nie jest to poważna choroba, która mogłaby zagrażać życiu kobiety, to niewątpliwie jest zaburzeniem typu estetycznego, które wpływa deprymująco na psychikę.

W przypadku nadmiernego owłosienia uwarunkowanego genetycznie, przyjmowanie jakichkolwiek leków czy poddawanie się leczeniu jest nieskuteczne. Jedynym wówczas skutecznym zabiegiem usuwającym włosy na stałe jest zabieg elektrolizy, w którym to przy pomocy prądu (niskonapięciowego) usuwa się cebulki włosowe. Pozostałe zabiegi takie jak: woskowanie, golenie czy usuwanie za pomocą depilatorów chemicznych są wprawdzie skuteczne, ale krótkotrwałe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post