Jaki jest wpływ ćwiczeń w czasie ciąży na lżejszy poród

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Jaki jest wpływ ćwiczeń w czasie ciąży na lżejszy poród

Post autor: admin. med. »

Kobiety, które ćwiczą w czasie ciąży rodzą łatwiej
Kobiety, które w czasie ciąży regularnie ćwiczą, mają większe szanse na poród siłami natury i są mniej zagrożone porodem przedwczesnym niż panie, które w tym okresie unikają wysiłku fizycznego - wynika z badań amerykańskich naukowców.

Przyjęło się uważać, że duża aktywność fizyczna w czasie ciąży może grozić przedwczesnym porodem. Przez całe lata lekarze ginekolodzy odradzali ją więc swoim ciężarnym pacjentkom - przypominają autorzy badania z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii (USA).

- Uważano, że ćwiczenia stymulują uwalnianie noradrenaliny w organizmie, która z kolei może stymulować skurcze macicy, a tym samym prowadzić do przedwczesnego porodu - mówi główny autor dr Vincenzo Berghella.

Zaznacza: - Jednak liczne badania, które prześledziliśmy w ramach naszej metaanalizy - dowiodły, że ćwiczenia nie tylko nie sprzyjają przedwczesnym porodom oraz nie szkodzą matce ani dziecku, ale wręcz przynoszą im znaczące korzyści.

Dr Berghella i jego współpracownicy przeanalizowali dane pochodzące z dziewięciu randomizowanych badań, w których ciężarne kobiety podzielono na dwie grupy. Spośród wszystkich 2059 pań uwzględnionych w analizie około połowa (1022 kobiety) przez 10 tygodni, 3-4 razy w tygodniu przez 35-90 minut wykonywała ćwiczenia fizyczne, zaś druga połowa (1037 kobiet) nie podejmowała żadnego wysiłku fizycznego.

Okazało się, że pomiędzy paniami z obu grup nie było żadnej istotnej różnicy, jeśli chodzi o zagrożenie przedwczesnym porodem, czyli takim, do którego dochodzi przed 37 tygodniem ciąży. Co ciekawe, u kobiet ćwiczących zauważono natomiast kilka korzyści.

- Kobiety, które regularnie ćwiczyły, miały większe szanse na poród siłami natury: 73 proc. rodzących w ten sposób wcześniej regularnie ćwiczyło, podczas gdy wśród niećwiczących odsetek ten wynosił 67 proc. Co za tym idzie, aktywność fizyczna zmniejszała ryzyko cesarskiego cięcia z przyczyn medycznych: tylko 17 proc. kobiet rodzących poprzez cesarkę w czasie podejmowało wysiłek fizyczny, podczas gdy w przypadku niećwiczących było to 22 proc. - opowiada dr Berghell.

Ćwiczenia zmniejszały także ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz wysokiego ciśnienia krwi

Jak dodaje autor, wszystkie kobiety uwzględnione w opisanej analizie były w ciąży pojedynczej (nie bliźniaczej), miały prawidłową wagę wyjściową i nie miały żadnych problemów zdrowotnych, które uniemożliwiałyby treningi.

- Wyniki naszego badania potwierdzają aktualne wytyczne Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (ACOG), który zaleca paniom w ciąży umiarkowany wysiłek fizyczny - podsumowuje Berghella.

I radzi: - Tymczasem nadal mało kobiet podejmuje się jakichkolwiek ćwiczeń w tym okresie, skarżąc się na brak sił, dyskomfort, zmęczenie, szybkie pojawianie się zadyszki. Warto jednak spróbować - pamiętając, że ćwiczenia są dobre nie tylko dla mamy, ale i dla dziecka, i naprawdę w żaden sposób nie ponoszą ryzyka przedwczesnego porodu.
źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post