Jakie badania laboratoryjne wykonać na choroby cz.I

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Jakie badania laboratoryjne wykonać na choroby cz.I

Post autor: admin. med. »

ZESTAW PODSTAWOWY
- Mocz - badanie ogólne
- OB
- Morfologia krwi + Rozmaz krwi
- Glukoza
- Cholesterol całkowity
- AspAT
- ALAT
- Kreatynina
Każdy z nas pragnie być zdrowy i zdrowie jak najdłużej utrzymać. Jednakże pośpiech naszych czasów niejednokrotnie uniemożliwia nam zadbanie o siebie, odsuwając myślenie na temat zdrowia na dalszy plan. Czasem jednak warto zwolnić i pomyśleć o sobie. Badania zawarte w zestawie podstawowym umożliwiają ocenę ogólnego stanu zdrowia i funkcjonowania podstawowych układów organizmu.
Na te badania przyjdź na czczo!

ZESTAW ROZSZERZONY
- Mocz - badanie ogólne
- OB
- Morfologia krwi
- Glukoza
- Lipidogram (Cholesterol całkowity, HDL, LDL, Trójglicerydy)
- Elektrolity (Na, K)
- Próby wątrobowe (ALAT, AspAT, GGTP, Fosfataza alkaliczna, Bilirubina)
- Mocznik
- Kreatynina
- Kwas moczowy
- Żelazo
- TSH
Pragniesz upewnić się czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo? A może czujesz się źle i chcesz wiedzieć dlaczego? Wybierz zestaw rozszerzony! Każdemu z nas okresowo zdarza się czuć gorzej, choć nie potrafimy konkretnie określić przyczyny swoich dolegliwości. Wykonanie dokładniejszych badań umożliwi nam upewnienie się czy jesteśmy zdrowi lub pozwoli wychwycić wcześnie przyczynę problemów, ułatwiając tym samym zdiagnozowanie choroby. Badania zawarte w pakiecie rozszerzonym pozwalają na szczegółową ocenę funkcji m.in. układu krążenia, nerek, wątroby, tarczycy.

SERCE

- Profil lipidowy (cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL)
- Homocysteina
- CK - kinaza kreatyny
- Elektrolity (Na, K, Cl)
- Glukoza
- CRP
- AspAT
- LDH



Choroby układu krążenia to w dzisiejszych czasach jedne z najczęściej rozpoznawanych schorzeń. Szybkie tempo i siedzący tryb życia, palenie papierosów zwiększają ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej oraz innych schorzeń serca i naczyń. Wysoki poziom cholesterolu związany z nieprawidłowym żywieniem prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych, które zwężają światło naczyń krwionośnych i tym samym upośledzają napływ krwi do serca. Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi również zwiększa ryzyko miażdżycy. Słabo ukrwione serce źle toleruje wysiłek fizyczny.
Jeśli obawiasz się, że prowadzony przez Ciebie tryb życia negatywnie wpływa na Twoje zdrowie lub w Twojej rodzinie występowały choroby układu sercowo-naczyniowego, ten zestaw badań umożliwi Ci sprawdzenie czy Twoje serce funkcjonuje prawidłowo. Jeśli już chorujesz na chorobę wieńcową, regularne badania pozwolą Ci monitorować przebieg choroby, a Twojemu lekarzowi zdecydować o wdrożeniu szerszej diagnostyki lub zmianie leczenia.

WĄTROBA
- AspAT
- ALAT
- Fosfataza alkaliczna
- GGTP
- Bilirubina całkowita
- Czas protrombinowy
- Albumina
- Przeciwciała anty HCV
- HBs antygen



Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Odpowiada za produkcję żółci oraz neutralizację toksyn. W wątrobie wytwarzane są substancje odpowiedzialne za prawidłowe krzepnięcie krwi oraz magazynowane są niektóre witaminy.
Upośledzenie funkcji wątroby może być spowodowane różnymi przyczynami. Do najczęstszych należą nadużywanie alkoholu, zakażenie wirusami m.in. HBV, HCV oraz czynniki genetyczne. W wyniku tego dochodzi do wzrostu poziomu bilirubiny we krwi, która odkładając się w skórze powoduje uporczywy świąd a następnie żółtaczkę. W zaawansowanych chorobach wątroby mogą pojawić się też takie objawy jak utrata masy ciała, bóle brzucha, nudności, wymioty, „pajączki skórne”, zwiększona skłonność do krwawień np. z dziąseł, niedokrwistość, a w skrajnych przypadkach upośledzenie działania układu nerwowego.
Tak zwane próby wątrobowe umożliwiają ocenę funkcji wątroby oraz pozwalają zdiagnozować przyczynę żółtaczki.

NERKI
- Mocz - badanie ogólne
- GFR (Współczynnik przesączania kłębuszkowego) Nowość!
- Mocznik
- Kreatynina
- Kwas moczowy
- Elektrolity (Na, K)
- Białko całkowite
Nerki pełnią w organizmie przede wszystkim rolę filtracyjną. Oczyszczają krew ze szkodliwych produktów przemiany materii. Pozwalają nam też na usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Upośledzenie funkcji nerek prowadzi do zwiększenia stężenia nieprawidłowych substancji we krwi i do objawów zatrucia. Zarówno nadmierne (powyżej 2l na dobę) jak i niedostateczne (poniżej 500 ml na dobę) oddawanie moczu może świadczyć o chorobie nerek. Również obecność krwi w moczu jest zjawiskiem niepokojącym. W zaawansowanym stadium choroby nerek dochodzi do powstawania uogólnionych obrzęków. Uszkodzenie nerek jednak nie zawsze daje objawy od razu i tylko nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych umożliwiają wykrycie choroby.
Badania ujęte w tym zestawie pozwalają na kompleksową ocenę funkcji nerek.

ŻOŁADEK
- OB
- Morfologia krwi + Rozmaz krwi met. mikroskopową
- Helicobacter Pylorii w kale (antygen)
- Helicobacter pylori - jakościowo (latex)
- Ca 72.4 (żołądek)
- Kał na krew utajoną (bez diety)



Każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu dolegliwości żołądkowych. Czasem ból brzucha jest przejściowy, potrafi jednak też być długotrwały i bardzo uporczywy. Może być on związany z często występującą chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Najczęściej jest ona spowodowana przez zakażenie bakteriami Helicobacter pylori, które powodują zwiększenie wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Ten zaś w nadmiernych ilościach uszkadza błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, prowadząc do powstania owrzodzeń, które mogą krwawić. Wrzody żołądka mogą też powstawać u osób, które przewlekle zażywają niesterydowe leki przeciwzapalne, jak np. ibuprofen lub są w trakcie terapii sterydowej.
Badania laboratoryjne umożliwiają wykrycie zakażenia H. pylori. Oceniana jest też obecność krwi w kale oraz morfologia krwi w celu wykluczenia niedokrwistości.

Pamiętaj: Jeśli bólom brzucha, bądź też innym dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego towarzyszy znaczny spadek masy ciała, wyniszczenie, wówczas
niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Zdecyduje on czy konieczne jest rozszerzenie zakresu badań m.in. o gastroskopię.

TARCZYCA – ZESTAW PODSTAWOWY
- Cholesterol całkowity
- TSH
- FT3
- FT4
Jeśli jesteś bardzo szczupły, jest Ci ciągle gorąco, masz wilgotną skórę oraz cierpisz na biegunki lub wręcz przeciwnie, masz nadwagę choć niewiele jesz, męczą Cię uciążliwe zaparcia, jest Ci zimno nawet w ciepłych pomieszczeniach – możesz mieć problemy z tarczycą.
Tarczyca to niewielki narząd, ale spełnia szereg ważnych funkcji w organizmie. Powstające w niej hormony regulują przemianę materii. Osoby z niedoczynnością tarczycy są zazwyczaj otyłe, mają trudności w koncentracji, a czasem nawet stany depresyjne. Nadczynność tarczycy prowadzi do utraty masy ciała, nerwowości, zaburzeń rytmu serca. Niejednokrotnie pojawia się też wytrzeszcz gałek ocznych. W przebiegu chorób tarczycy – zarówno nadczynności jak i niedoczynności – może występować wole, czyli powiększenie się rozmiarów narządu, które można niejednokrotnie zaobserwować gołym okiem. Nie jest to jednak warunek konieczny do rozpoznania zaburzeń funkcji gruczołu tarczowego.
Zawarte w tym zestawie badania umożliwiają rozpoznanie ewentualnej choroby tarczycy i określenie czy jest to nad- czy niedoczynność. Aby sprecyzować przyczynę zaburzenia należy rozwinąć diagnostykę – patrz tarczyca zestaw rozszerzony.

TARCZYCA – ZESTAW ROZSZERZONY
- Cholesterol całkowity
- TSH
- FT3
- FT4
- Przeciwciała anty-TPO
- Przeciwciała przeciw receptorom TSH (TRAB)
Jeśli chorujesz na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, kolejnym krokiem w diagnostyce jest ustalenie przyczyny choroby. W tym celu oznacza się poziom przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie oraz przeciw receptorowi dla TSH. Badania te umożliwiają ocenę czy przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba Graves-Basedova lub też niedoczynności – choroba Hashimoto. Schorzenia te są najczęstszymi powodami problemów z tarczycą.
W przebiegu dalszej diagnostyki lekarz może zalecić dodatkowe badania, np. USG oraz w razie potrzeby biopsję tarczycy.

TRZUSTKA
- Glukoza
- Amylaza w surowicy
- Lipaza
- Ca 19-9 (trzustka, żołądek, wątroba)
Trzustka to niewielki narząd zlokalizowany w jamie brzusznej, który odpowiada za dwie bardzo ważne czynności – produkuje enzymy, które umożliwiają trawienie tłuszczów w jelicie oraz wytwarza insulinę – hormon odpowiedzialny za regulację gospodarki węglowodanowej.
Choroby trzustki spowodowane są najczęściej przez kamienie żółciowe i alkohol, które mogą doprowadzić zarówno do ostrego, jak i przewlekłego zapalenia trzustki. Objawami schorzeń tego narządu są ból brzucha (w przypadku ostrego zapalenia bardzo silny), postępująca utrata masy ciała, biegunka tłuszczowa. Wraz z postępem choroby może pojawić się również cukrzyca.
W celu oceny funkcji trzustki oznacza się poziom enzymów trzustkowych w surowicy takich jak amylaza i lipaza. Jako, że trzustka może być objęta procesem nowotworowym oznacza się też marker nowotworowy Ca 19-9.
Na te badania przyjdź na czczo!

PRZED OPERACJĄ

- OB
- Morfologia
- Grupa krwi
- APTT (czas kaolinowo-kefalinowy)
- Czas protrombinowy
- Glukoza
- HBs antygen lub przeciwciała anty HBs
- Przeciwciała anty HCV
- Elektrolity (Na, K)
Czeka Cię operacja? Chcesz szybko i sprawnie wykonać potrzebne badania laboratoryjne? Zestaw „Przed operacją” zawiera wszystkie najważniejsze badania diagnostyczne konieczne do oceny Twojego stanu zdrowia, tak aby zabieg operacyjny mógł być przeprowadzony bezpiecznie. Oceniają one funkcję m.in. układu krążenia, nerek, wątroby, układu krzepnięcia oraz sprawdzają czy w organizmie nie toczy się żaden stan zapalny.
Pamiętaj:
Wynik badania grupy krwi, który zanosisz do szpitala,musi być oryginalny, podbity pieczątką diagnosty, który wykonał badanie. Nie wystarczy grupa krwi podana np. w karcie informacyjnej z poprzedniego pobytu w szpitalu. Również jeśli od czasu ostatniego badania grupy miałeś przetaczaną krew, badanie musisz powtórzyć.
Na te badania przyjdź na czczo!

CELIAKIA
- Morfologia krwi + Rozmaz krwi met. mikroskopową
- Kał na stopień strawienia
- Przeciwciała gliadynowe IgA
- Przeciwciała gliadynowe IgG
- Transglutaminaza IgA
- Transglutaminaza IgG
- Przeciwciała endomysium IgA EmA
- Przeciwciała endomysium IgG EmA
Jeżeli Twoje dziecko jest znacznie niższe od rówieśników, ma niedowagę, często uskarża się na bóle brzucha, dręczą go biegunki, brak apetytu, ma trudności w koncentracji oraz nauce, łatwo się męczy, ma anemię, afty w jamie ustnej – sprawdź czy powodem nie jest celiakia.
Celiakia jest schorzeniem polegającym na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanego z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach. Chorym na celiakię szkodzi m.in. jedzenie chleba. Dawniej jedynym sposobem rozpoznania celiakii była biopsja jelita cienkiego.
Zgłoś się do nas z dzieckiem będącym na czczo, przynieś próbkę jego kału w jednorazowym pojemniku, a z wynikami udaj się do swojego lekarza pediatry.
Pamiętaj: Nie rozpoznana w porę i nieleczona celiakia prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelit! Celiakia to choroba, która nie ustępuje z czasem. Chorują na nią również dorośli i młodzież.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post