[Film] Jakie postępowanie w przypadku złamania nogi

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

[Film] Jakie postępowanie w przypadku złamania nogi

Post autor: admin. med. » 6 sie 2016, o 20:25

Złamaniem nazywamy pourazowe przerwanie ciągłości tkanki kostnej, może być bez przemieszczenia lub z przemieszczeniem, zamknięte lub otwarte.

Istnieją dwa mechanizmu doprowadzające do złamania: bezpośredni oraz pośredni. Gdy siła urazu bezpośrednio skierowana jest na kość, doprowadza do złamania poprzecznego lub z wolnym odłamem w kształcie klina. Przy siłach pośrednich również może powstać złamanie, ale o bardziej zróżnicowanym układzie szpar. Mogą to być siły pociągania, zginania, skręcania lub zgniatania.

Złamania z pociągania (awulsyjne) powstają w wyniku nagłego skurczu mięśni, np. z pociągania mięśnia czworogłowego uda powstaje złamanie rzepki.

Złamania w mechanizmie zgięciowym (skośne) lub skrętnym (spiralne) często występują jednocześnie (skośno-spiralne), najczęściej przy złamaniach trzonów kości piszczelowych, udowych i ramiennych.

Natomiast złamania ze zgniecenia występują w kościach zbudowanych z istoty gąbczastej, np. trzonach kręgów i nasad kości długich.

Ratownicy medyczni pokazują, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku złamania nogi.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości