Jakie są Objawy i leczenie zatrucia pokarmowego

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Jakie są Objawy i leczenie zatrucia pokarmowego

Post autor: admin. med. »

Zatrucie pokarmowe to relatywnie często występujące schorzenie, które może mieć bardzo szerokie spektrum skutków – zwykle miewa łagodny przebieg, jednakże może być również śmiertelne. Zatrucie następuje zwykle poprzez konsumpcje pokarmów czy napojów, które są skażone toksynami lub bakteriami. W niektórych przypadkach zatrucie mogą wywołać toksyny pochodzenia chemicznego lub pestycydy.

Bakterie i toksyny mogą pojawić się w praktycznie każdym produkcie, przy czym największą trudnością jest stwierdzenie, czy dany produkt jest szkodliwy, bowiem zawartość bakterii i toksyn nie zawsze ma wpływ na wygląd, zapach czy smak produktu. Zatrucie może także występować jednostkowo lub grupowo, w zależności od tego ile osób spożywało dany produkt (znane są przypadki wystąpienia zatruć np. wśród dużej grupy uczniów, którzy jedli skażony obiad ze stołówki). Najczęstszymi bakteriami, które mogą wywołać zatrucia, są: Campylobacter jejuni, Escherichia Coli, oraz Salmonella czy Shigella.

Zatrucie pokarmowe - przyczyny

Przyczyną zatrucia pokarmowego jest zazwyczaj spożycie produktu, który nie był odpowiednio przygotowany (zwykle dotyczy to obróbki cieplnej pokarmów) lub z powodu zakażenia pokarmu poprzez kontakt z nieumytymi dłońmi osoby przygotowującej posiłek. Bakterie mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego dwiema drogami: poprzez samą swoją ilość, lup (częściej) przez wytwarzanie toksyn w procesie namnażania się. Najczęściej dochodzi do zatrucia za sprawą bakterii Campylobacter, która znajduje się w mięsie drobiowym, w mięsie czerwonym, nieprzegotowanej wodzie i niepasteryzowanym mleku. Drugim pod względem częstości występowania jest zatrucie Salmonellą, która występuje w tej samej grupie produktów co Campylobacter, poszerzonej o jajka i produkty z surowych jajek.

Zatrucie pokarmowe cechuje się zróżnicowanym czasem okresu wylęgania. Objawy mogą się pojawić już po upływie pół godziny od spożycia produktu, jednak większość objawów pojawia się po upływie od dwunastu godzin do dwóch dni. W niektórych przypadkach okres wylęgania się choroby może potrwać nawet do tygodnia. Zwykłe zatrucie pokarmowe trwa od jednego do trzech dni, niektóre zaś mogą rozciągać się nawet do tygodnia (zależy to od rodzaju drobnoustrojów, stanu zdrowia chorego oraz ciężkości infekcji).

Zatrucie pokarmowe - objawy:

• ból brzucha,
• wymioty,
• biegunka.

Mogą się również pojawić takie objawy jak gorączka, dreszcze, odwodnienie, bóle mięśni, wyczerpanie. W skrajnych przypadkach zatrucie pokarmowe może spowodować uszkodzenie układu nerwowego a nawet paraliż i śmierć.

Zatrucie pokarmowe - leczenie

Leczenie zatrucia pokarmowego zazwyczaj nie jest konieczne, nie ma również potrzeby udawania się do przychodni. Zatrucie najczęściej ustępuje w ciągu paru dni. Do lekarza koniecznie należy iść wówczas, gdy zatrucie trwa dłużej niż parę dni, gdy w stolcu znajduje się krew lub żółty śluz, jeżeli zatrucie dotyczy kobiet w ciąży, niemowląt lub osób w podeszłym wieku. Pamiętać należy o tym, by podczas mdłości lub wymiotów nie spożywać żadnych pokarmów, trzeba dać żołądkowi odpocząć. Po upływie godziny można zacząć od paru łyków wody. Gdy występują wymioty lub biegunka należy pić dużo płynów w celu zapobieżenia odwodnieniu. Najlepszym środkiem profilaktycznym jest dbanie o higienę osobistą, dokładne mycie rąk przed skorzystaniem z toalety oraz przed przyrządzaniem jedzenia.
źródło:megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post