Karmienie piersią a próchnica zębów u dziecka

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Karmienie piersią a próchnica zębów u dziecka

Post autor: Asystentka »

Czy karmienie piersią, zwłaszcza przez dłuższy okres, wpływa na rozwój próchnicy zębów u niemowląt? Stomatolodzy twierdzą, że nie należy karmić niemowlęcia piersią po wyrżnięciu się zębów.

Odpowiedziała

dr n. med. Monika Żukowska-Rubik
Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny (IBCLC), Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Poradnia Laktacyjna Centrum Medycznego „Żelazna” w Warszawie, Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie

Próchnica wczesna u małych dzieci to niestety problem w Polsce bardzo rozpowszechniony. Zgodnie z danymi epidemiologicznymi stwierdza się ją u co drugiego polskiego dziecka w wieku do 3 lat. Trudno jednak upatrywać przyczyn tego stanu w przedłużonym, zwłaszcza nocnym karmieniu piersią, ponieważ połowa dzieci w naszym kraju przestaje być karmiona piersią już w 6. tygodniu życia, a w 12. miesiącu życia karmionych piersią jest niespełna 12% dzieci, a z tej grupy nie wszystkie przecież są karmione piersią w nocy.
Rozwój próchnicy zależy od wielu czynników; należą do nich zwłaszcza:

obecność bakterii kariogennych w jamie ustnej dziecka (np. Streptococcus mutans);
spożywanie pokarmów zawierających cukry proste, które są pożywką dla tych drobnoustrojów.

Nieodpowiednie nawyki żywieniowe i nieprawidłowa higiena jamy ustnej stanowią przyczynę uruchomienia procesów niszczenia tkanki zęba. Wśród czynników ryzyka próchnicy wczesnodziecięcej wymienia się:

nagminne podawanie dzieciom posiłków bogatych w cukry (słodycze, soki, przekąski oblepiające zęby, dosładzane posiłki);
podawanie butelki z mlekiem przed snem i w nocy, kiedy wydzielanie śliny jest mniejsze;
nieodpowiednią higienę jamy ustnej po wyrżnięciu zębów;
zbyt późno wdrożoną opiekę stomatologiczną.

Znaczenie ma również stan uzębienia matki w czasie wyrzynania się zębów u dziecka, ponieważ bakterie próchnicotwórcze są przenoszone do jamy ustnej dziecka, zwłaszcza gdy jest ono całowane w usta, a jego smoczek czy łyżeczka oblizywane przez matkę.

W przeprowadzonej w 2015 r. metaanalizie badań obserwacyjnych stwierdzono także, że - w porównaniu z dziećmi karmionymi piersią do pierwszych urodzin - większe ryzyko próchnicy występuje u tych karmionych piersią po ukończeniu 12. miesiąca życia, szczególnie gdy karmienia są częste w ciągu doby, także w nocy. W badaniu Chaffee z 2014 r. większe ryzyko dotyczyło dzieci karmionych >24 miesiące, w porównaniu z karmionymi krócej. Badacze podkreślają, że w badaniach nie uwzględniono istotnych czynników, które mogły wpływać na częstość próchnicy, jak ilość cukru w posiłkach oraz praktyki higieniczne. Mleko ludzkie wykazuje większą kariogenność w obecności innych cukrów w jamie ustnej.

W stanowisku The American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD) stwierdza się, że karmienie piersią po 12. miesiącu życia co najmniej 7 razy w ciągu doby, a także karmienie na żądanie po wprowadzeniu do posiłków dziecka węglowodanów zwiększa ryzyko próchnicy, jeśli nie przestrzega się zasad właściwej higieny jamy ustnej dziecka.

Jednocześnie autorzy metaanalizy z 2015 r. zaobserwowali, że ryzyko próchnicy u dzieci nigdy niekarmionych piersią było większe niż u karmionych mlekiem matki przez ≤12 miesięcy. Przypuszcza się, że działanie ochronne w odniesieniu do próchnicy mają bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, kazeina i IgA znajdujące się w mleku kobiecym. Ograniczają one wzrost bakterii kariogennych i ich przyleganie do zębów. Ich wpływ na ryzyko próchnicy nadal pozostaje przedmiotem badań naukowych.

W żadnym z cytowanych badań nie zaleca się odstawienia dziecka od piersi w momencie pojawienia się zębów. Wręcz przeciwnie, podkreśla się znaczenie karmienia piersią i mlekiem kobiecym - zgodnie z aktualnymi zaleceniami - dla zdrowia dziecka i matki. Odstawienie półrocznego dziecka od piersi po to, aby chronić zęby, byłoby nieuzasadnione, ponieważ mleka modyfikowane mają znacznie większy potencjał próchnicotwórczy niż mleko kobiece. W żadnym z cytowanych badań nie pojawia się również zalecenie skrócenia czasu karmienia ze względu na profilaktykę próchnicy.

Kluczowe znaczenie w poprawie istniejącego stanu rzeczy ma profilaktyka. Należy:

zachęcać matki do karmienia piersią;
wyjaśniać rodzicom korzyści i zasady prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka już od okresu niemowlęcego;
wskazywać zdecydowanie na potrzebę ograniczania zawartości cukrów prostych w diecie (WHO odradza dodawanie soli i cukru do posiłków w pierwszych 2 latach życia), także poprzez zaspokajanie pragnienia wodą, a nie słodkimi napojami;
apelować do producentów żywności o niedodawanie cukrów do żywności; niestety tendencja jest zupełnie odwrotna – nawet niektóre suplementy diety (np. witaminy, probiotyki itp.) produkuje się w postaci słodkich żelków, czekoladek czy syropów, ponieważ słodki smak jest preferowany przez dzieci;
pierwsze wizyty u stomatologa powinny się odbywać już w drugim półroczu życia i obejmować w razie potrzeby także zabiegi profilaktyczne;
o stan swojego uzębienia muszą dbać również rodzice;
dziecku należy czyścić zęby pastą z fluorem.
kk001

Re: Karmienie piersią a próchnica zębów u dziecka

Post autor: kk001 »

Fakt to duży problem. Mój Staś w wieku 8 lat nabawił się próchnicy. Moja przyjaciółka poleciła mi somatologa dziecięcego [mod]. Naprawdę -profesjonalizm w 1000%
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post