Karmienie piersią

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Karmienie piersią

Post autor: Asystentka »

Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
Hanna Szajewska, Andrea Horvath, Anna Rybak, Piotr Socha
Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Przedrukowano za zgodą z: „Standardy Medyczne Pediatra” rok 2016, tom 13, nr 1, s. 9–24
Eksperci opiniujący: Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka (Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego), Mieczysława Czerwionka-Szaflarska (Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej), Ewa Helwich (Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii), Teresa Jackowska (Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii), Barbara Kowalewska-Kantecka (Przewodnicząca Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie), Barbara Królak-Olejnik (Prezes Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych), Janusz Książyk (Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci), Magdalena Nehring-Gugulska (Dyrektor Centrum Nauki o Laktacji), Aleksandra Wesołowska (Prezes Fundacji Banku Mleka Kobiecego, Uniwersytecka Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Warszawie), Maria Wilińska (Koordynator pierwszego w Polsce Programu Karmienia Piersią Noworodków OIOM)

Skróty: AAP – American Academy of Pediartrics, ESPGHAN – European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, PTGHiŻDz – Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
Streszczenie
PTGHiŻDz opracowało zalecenia dotyczące karmienia piersią. Celem PTGHiŻDz jest czynne włączenie się do działań na rzecz propagowania i wspierania tego typu karmienia. Jako metodykę przyjęto adaptację do polskich warunków wytycznych opracowanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe, renomowane instytucje i zespoły ekspertów. Celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. W dokumencie omówiono m.in. korzyści wynikające z karmienia piersią, przeciwwskazania oraz zasady karmienia piersią i wprowadzania pokarmów uzupełniających.

W 2014 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻDz) opracowało zalecenia dotyczące żywienia zdrowych niemowląt.1 Celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka (ramka 1.). Pokarm kobiecy wytwarzany w wystarczającej ilości przez zdrową matkę w pełni zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia. Wyjątek stanowią witaminy D i K. Zalecenia PTGHiŻDz są zgodne z innymi wytycznymi, w tym zaleceniami Komitetu ds. Żywienia European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN).2 W zaleceniach PTGHiŻDz podsumowano również zasady żywienia w przypadkach, gdy niemowlę nie jest karmione naturalnie i wymaga stosowania produktów zastępujących mleko kobiece, oraz zasady wprowadzania pokarmów uzupełniających do diety niemowlęcia.
Niniejszy dokument jest poświęcony wyłącznie karmieniu piersią i stanowi uzupełnienie wcześniejszych zaleceń dotyczących żywienia niemowląt. Celem PTGHiŻDz jest czynne włączenie się do działań na rzecz propagowania i wspierania karmienia piersią.
Ramka 1. Metodyka
Jako metodykę przyjęto adaptację do warunków polskich wytycznych opracowanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe, renomowane instytucje i zespoły ekspertów. W pierwszym etapie autorzy przeprowadzili przegląd systematyczny pod kątem zidentyfikowania wytycznych/zaleceń dotyczących karmienia naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów opublikowanych w ciągu ostatnich 5 lat, w tym zaleceń World Health Organization (WHO),3 Komitetu ds. Żywienia ESPGHAN2 oraz American Academy of Pediartrics (AAP),4 oceny ich aktualności i możliwości przyjęcia w warunkach polskich. Na tym etapie uwzględniono również opracowania ekspertów Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych.5 W dalszej kolejności przygotowano pierwszą wersję dokumentu, którą zrecenzowała grupa ekspertów reprezentujących środowisko neonatologów, pediatrów i gastroenterologów dziecięcych oraz przedstawicieli środowisk zajmujących się karmieniem piersią. Wszystkie uwagi zgłoszone przez zespół opiniujący poddano dyskusji. Po konsultacji stanowisku PTGHiŻDz nadano ostateczny kształt.
Epidemiologia

Zgodnie z opublikowanymi w 2015 roku danymi z krajów członkowskich Unii Europejskiej istnieją zasadnicze różnice w raportowaniu wielu aspektów dotyczących karmienia piersią.7 Dane dotyczące inicjacji karmienia piersią, wyłącznego karmienia piersią w poszczególnych miesiącach życia oraz kontynuacji karmienia piersią do końca 1. roku życia są zróżnicowane, ale zwykle odbiegają od zaleceń WHO. Tylko w nielicznych krajach inicjacja karmienia piersią przekracza 90% (Norwegia, Dania), a w kilku mieści się w granicach 60–70% (Wielka Brytania, Belgia). Odsetek dzieci karmionych wyłącznie piersią w 6. miesiącu życia przekracza 30% tylko w 4 krajach europejskich (Węgry, Malta, Portugalia, Słowacja).
Badania dostępne w Polsce dotyczą wybranych regionów i są zróżnicowane pod względem metodyki. Najdokładniejsze jak dotąd ogólnopolskie dane z 1997 roku wskazywały, że ponad 92% matek podejmowało karmienie naturalne po porodzie i blisko 57% kontynuowało je w 6. miesiącu życia.8 Wyniki aktualnie prowadzonych badań ankietowych wskazują, że odsetek matek karmiących piersią (wyłącznie lub częściowo) nie jest satysfakcjonujący. W 6. miesiącu życia piersią w ogóle karmi jedynie 68% matek, a wyłącznie piersią zaledwie 4–9%.9,10
Promocja

Na całym świecie podejmowane są liczne inicjatywy mające na celu usprawnienie organizacji i promocji karmienia piersią na oddziałach położniczych. Jedną z najważniejszych z nich jest akcja „Szpital Przyjazny Dziecku” opracowana ponad 25 lat temu przez WHO i UNICEF. Podstawą zalecanego kierunku zmian w zakresie opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu jest „10 kroków do udanego karmienia piersią”
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post