Kłykciny kończyste wywołane wirusem HPV,jak dochodzi do prze

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Kłykciny kończyste wywołane wirusem HPV,jak dochodzi do prze

Post autor: admin. med. »

Kłykciny kończyste wywołane wirusem HPV,jak dochodzi do przeniesienia na narządy płciowe
Kłykciny kończyste należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Winowajcą są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, z ang. „human papiliomavirus”), podobne do wirusów wywołujących zwykłe brodawki skóry.


Naukowcy zidentyfikowali do tej pory ponad 100 typów wirusa HPV, z czego ok. 30 jest przekazywana drogą płciową. Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe, najczęściej spowodowane są zakażeniem wirusem HPV 6 i (lub) HPV 11.
Gdzie się pojawiają kłykciny kończyste?

Zarazić się można przez każdy typ kontaktu seksualnego – stosunek waginalny, oralny, analny. Zmiany zazwyczaj rozwijają się po upływie od 3 tygodni do 8 miesięcy od kontaktu z wirusem, czyli z zarażonym partnerem. U ponad 75 proc. osób, które miały kontakt seksualny z partnerem, u którego występowały brodawki narządów płciowych, objawy choroby rozwijają się w przeciągu 3 miesięcy.
Brodawki początkowo przybierają postać małych, bezbolesnych, twardych grudek lub rumieniowo-złuszczających się zmian, pojawiających się u kobiet w obrębie wejścia do pochwy, na wargach sromowych, w okolicach odbytu (wówczas niekiedy są mylone z hemoroidami). Rzadziej, ale jednak, kłykciny mogą się pojawiać na szyjce macicy. Wówczas oczywiście są niewidoczne gołym okiem. Dlatego także i z tego powodu tak ważne są regularne badania ginekologiczne i cytologiczne.
U mężczyzn występują najczęściej na żołędzi (głównie pod napletkiem, co może prowadzić do powikłań w postaci stulejki), na części środkowej penisa, czasem na mosznie.
Kłykciny kończyste lubią ciepło

Rozwojowi kłykcin sprzyja ciepło i wilgoć, pod ich wpływem szybko rosną, stają się coraz większe i przybierają postać kalafiorów. Jeszcze szybciej rosną podczas ciąży, prawdopodobnie pod wpływem progesteronu. Jeśli brodawki znajdują się na ścianie waginy i są bardzo liczne i duże, wagina może stać się mniej elastyczna, co może utrudnić poród.

Na ogół brodawki narządów płciowych i odbytu mają tendencję do utrzymywania się lub powiększania i zanikania przez lata. Samoistne ustępowanie zdarza się u 10 do 30 proc. zarażonych. W większości przypadków zmiany mają charakter nawracający, a terapia może przynieść tylko czasowa remisję.
Jak się nie zarazić kłykcinami?

» Profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków płciowych i ewentualnie innych środków zapobiegawczych. Prezerwatywa nie chroni jednak przed zakażeniem w 100 proc.. Zmniejsza ryzyko infekcji o ok. 75 proc.
» Mężczyźni, których partnerki seksualne mają zdiagnozowane zmiany wywołane HPV, powinni mieć wykonane badanie moczu. Jeśli wykryje się w nim mikroskopowy krwiomocz, to najczęściej świadczy to o obecności brodawczaka.

Jak leczyć kłykciny kończyste

Leczenie kłykcin jest konieczne, gdyż, nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji: zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. Podejrzewa się, że brodawki płciowe mogą być stanem przednowotworowym raka szyjki macicy i innych narządów.

W leczeniu kłykcin stosuje się maści, kremy, krioterapię (zamrażanie ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu). W przypadku dużych zmian, zwłaszcza, gdy brodawki nie reagują na inne sposoby, wskazany jest zabieg chirurgiczny lub usunięcie chorych tkanek przy pomocy prądu elektrycznego. Bardzo skuteczny okazuje się laser, szczególnie gdy zakażenie obejmuje szyjkę macicy.

Ostatnio lekarze coraz częściej zalecają terapie lekiem w postaci kremu, który pacjent sam nakłada na kłykciny 3 razy w tygodniu, przez 10 do 16 tygodni. Stwierdzono skuteczność tego leku u 72 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn.

Leczeniu kłykcin kończystych powinni poddać się oboje partnerzy seksualni, gdyż tylko w tym przypadku terapia będzie skuteczna.
Z kłykcinami kończystymi walka jest trudna

» Co prawda medycyna naturalna (i nie tylko) ma swoje sposoby leczenia kłykcin kończystych, głównie dotyczy to zresztą tych, które są widoczne (okłady z moczu, przykładanie białych części cytrusów, przedtem moczonych w occie, okłady z olejku z drzewa herbacianego, z octu jabłkowego), to jednak nie powinno ich się stosować na własną rękę. Tym bardziej, że metody te mogą (i to też tylko w porozumieniu z lekarzem), stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.
» Uzupełniająco można stosować preparaty, wzmacniające układ immunologiczny, np. kapsułki czosnkowe czy wyciąg z jeżówki. Ale i w takich przypadkach należałoby poinformować o tym lekarza prowadzącego
» Jeśli schorzenie nawraca i własne obserwacje potwierdzają, że ma to miejsce w stanach stresu, warto skupić się na metodach walki ze stresem. W przypadku tego schorzenia należy baczniej obserwować swój organizm, gdyż to może stanowić podstawę do potem obranej metody leczenia.
źródło: poradnikzdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post