Kobieta po ostrym zapaleniu oskrzeli

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Kobieta po ostrym zapaleniu oskrzeli

Post autor: Asystentka »

Diagnostyka radiologiczna. 39-letnia kobieta po ostrym zapaleniu oskrzeli
18.11.2016
dr n. med. Piotr Grzanka , Dział Diagnostyki Obrazowej, Szpital Wojewódzki w Opolu

Jak cytować: Grzanka P.: Praktyka kliniczna – diagnostyka radiologiczna: 39-letnia kobieta po ostrym zapaleniu oskrzeli. Med. Prakt., 2016; 6: 83–85

39-letnia kobieta zgłosiła się na zaplanowaną wizytę kontrolną po 7 tygodniach od zakończenia leczenia ostrego zapalenia oskrzeli. U pacjentki utrzymywał się suchy kaszel o stopniowo zmniejszającym się nasileniu, nieco intensywniejszy w godzinach porannych. Pacjentka nigdy nie paliła tytoniu. W badaniu przedmiotowym nad dolnym polem płuca prawego stwierdzono pojedyncze świsty i rzężenia drobno- i średniobańkowe. Wykonano RTG klatki piersiowej (ryc. 1).
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu1.jpg
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu1.jpg (47.46 KiB) Przejrzano 1454 razy
Pytanie
Jakie powinno być rozpoznanie?

RTG (ryc. 2) ukazuje w prawym kącie przeponowo-sercowym linijne cienie przebiegające od wnęki płuca w kierunku przepony. Zmiany mają niewielkie nasilenie i obejmują mały obszar (ryc. 2A, strzałki niebieskie). Te niewielkie nieprawidłowości są wyraźnie widoczne dzięki dobrym warunkom obrazowania – dobrze technicznie wykonanemu RTG u szczupłej osoby. Przebieg zacienień od wnęki płuca wskazuje, że dotyczą one płuca, a nie ściany klatki piersiowej czy opłucnej, kiedy to przebiegają zwykle równolegle do ściany klatki piersiowej. Towarzyszy im zmniejszenie przejrzystości miąższu (ryc. 2A, strzałki niebieskie). Po powiększeniu obrazu można zauważyć, że część linijnych cieni odcinkowo przebiega równolegle, tworząc objaw „szyn tramwajowych” (ryc. 2B, strzałki niebieskie).
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu2.jpg
Ryc. 2

W diagnostyce obrazowej zmian drzewa oskrzelowego współcześnie dysponujemy skutecznym narzędziem, jakim jest tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości (TKWR). Badanie to wykonuje się bez dożylnego podania środka cieniującego, sekwencyjnie, tzn. warstwami o grubości około 1 mm w odstępach 1–2 cm, co pozwala skutecznie obrazować zmiany rozsiane w płucach, jak również zmiany oskrzeli. Obrazy miąższu płuc uzyskiwane w TKWR są najdokładniejsze, a zastosowanie tej metody pozwala na znaczne zmniejszenie dawki pochłoniętej przez badanego. Alternatywą dla tej procedury badania płuc jest TK spiralna, wykonywana ze środkiem cieniującym lub bez, którą wykorzystuje się w diagnostyce raka płuca (niskodawkowa TK) lub innych zlokalizowanych zmian, w tym np. w ocenie odpowiedzi na stosowanie leczenie.

W wykonanej TKWR (ryc. 3) stwierdzono w płucu prawym:
1) w segmencie X cienie linijne zaburzające architekturę miąższu, o charakterze bliznowatym, przytrzymujące przeponę nieco wyżej (ryc. 3B, okrąg żółty)
2) oskrzela skupione na mniejszej powierzchni, o pogrubiałych ścianach i świetle szerszym (ryc. 3B, strzałki niebieskie) niż średnica towarzyszących im tętnic (ryc. 3B, strzałki czerwone), co odpowiada rozstrzeniom oskrzeli. U osób po infekcji dolnych dróg oddchowych występowanie rozstrzeni należy potwierdzić po co najmniej 3 miesiącach od ustąpienia objawów klinicznych choroby, ponieważ poszerzenie światła oskrzeli widoczne w trakcie zapalenia niekiedy jest odwracalne, a więc nie spełnia definicji rozstrzeni. W TKWR powtórzonej u pacjentki po 5 miesiącach z powodu krwioplucia obraz rozstrzeni oskrzeli segmentu X nie uległ istotnej zmianie.
3) w segmencie IX w obrębie pojedynczego zrazika zlokalizowanego podopłucnowo drobne zacienienia linijne i guzkowe, układające się w objaw pączkującego drzewa (ryc. 3B, okrąg zielony). Zmiany te mają bardzo niewielkie nasilenie, jednak ich uwidocznienie jest ważne, ponieważ dowodzi aktywności choroby z lokalnym zajęciem drobnych dróg oddechowych, zwłaszcza że TKWR nie jest w stanie ukazać wszystkich zmian, które mogą występować w obrębie oskrzeli i płuc, a prawidłowy obraz spotyka się niekiedy w sytuacji, gdy badanie przedmiotowe i podmiotowe pozwala na rozpoznanie i leczenie, np. w zapaleniu oskrzeli.
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu3.jpg
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu3.jpg (87.27 KiB) Przejrzano 1454 razy
Odpowiedź na pytanie
W polu dolnym płuca prawego odwnękowe linijne cienie wskazują na zmiany po przebytym zapaleniu
Załączniki
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu21.jpg
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu31.jpg
39-letnia-kobieta-po-ostrym-zapaleniu31.jpg (87.27 KiB) Przejrzano 1454 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post