Kolejność składników odżywczych u chorych na cukrzycę typu 2

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Kolejność składników odżywczych u chorych na cukrzycę typu 2

Post autor: admin. med. »

Wpływ kolejności spożycia składników odżywczych na poposiłkowe wartości glukozy i insuliny u osób chorych na cukrzycę typu 2

Paulina Augustyn – mgr dietetyki klinicznej
Dietclinic, Szczawno Zdrój

Dieta osób chorujących na cukrzycę ma szczególne znaczenie. W celu optymalizacji leczenia ważne jest utrzymanie wartości glikemii w normie, zwłaszcza zachowanie prawidłowego stężenia glukozy po posiłkach, ponieważ skoki jej stężenia we krwi mają działanie proaterogenne. W efekcie hiperglikemia poposiłkowa zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań makronaczyniowych cukrzycowych, zwiększając ryzyko choroby niedokrwiennej serca i w konsekwencji prowadząc do przedwczesnego zgonu.

Na wartość glikemii poposiłkowej największy wpływ wywierają węglowodany. Dlatego też szczególnie ważne jest, aby diabetyk zwracał uwagę na jakość spożywanych węglowodanów oraz kontrolował ich ilość w całej diecie i w poszczególnych posiłkach.

Celem badania opublikowanego w Diabetes Care była ocena wpływu kolejności spożycia składników odżywczych w posiłku w typowej diecie w krajach zachodnich na poposiłkowe wartości glukozy i insuliny u osób chorych na cukrzycę typu 2. Badanie miało charakter pilotażowy. Przebadano 11 pacjentów z nadwagą/otyłością chorujących na cukrzycę typu 2 i przyjmujących metforminę.

Diabetykom uczestniczącym w badaniu oznaczono stężenie glukozy na czczo po 12-godzinnej przerwie nocnej, od ostatniego posiłku. Następnie pacjenci spożywali izokaloryczny posiłek zawierający 628 kcal, w tym 55 g białka, 68 g węglowodanów i 16 g tłuszczu. Zestaw posiłku charakterystyczny był dla diety zachodniej, w jego skład wchodziły: chleb ciabatta, sok pomarańczowy, filet z piersi kurczaka, sałatka z sałaty i pomidorów z niskotłuszczowym dressingiem oraz gotowane na parze brokuły z masłem.

W pierwszym dniu badania uczestnicy spożywali jako pierwsze węglowodany (chleb ciabatta i sok pomarańczowy), 15 minut później –- białka, warzywa i tłuszcze (filet z kurczaka, sałatka i brokuły z masłem).

Eksperyment powtórzono następnie tydzień później, ale tym razem kolejność jedzenia składników odżywczych była odwrócona – białka, tłuszcze i warzywa spożywane były jako pierwsze, 15 minut później badani zjadali węglowodany. Stężenie glukozy i insuliny we krwi było sprawdzane u uczestników w 30., 60. i 120. minucie po posiłku.
Wyniki

Jeśli warzywa i białka były spożywane przed węglowodanami, stężenie glukozy u pacjentów było o 29%, 37% i 17% mniejsze w 30., 60. i 120.minucie w porównaniu z węglowodanami spożytymi w pierwszej kolejności. Obszar pod krzywą cukrową był o 73% mniejszy, gdy warzywa i białka były jedzone jako pierwsze w porównaniu z węglowodanami zjadanymi przed warzywami i białkiem. Ponadto zaobserowano znacznie mniejsze poposiłkowe stężenia insuliny, gdy uczestnicy jedli w pierwszej kolejności warzywa i białka.
Wnioski

W tym pilotażowym badaniu zaobserowano, że sekwencja czasowa spożycia węglowodanów w trakcie posiłku ma znaczący wpływ na stężenie glukozy poposiłkowej oraz wyrzuty insuliny. Autorzy sugerują, ze taki wzór posiłku może poprawić wrażliwość na insulinę.

Ze względu na to, że wyniki pochodzą z badania pilotażowego na bardzo małej grupie, wymagana jest konntynuacja pracy i dalsza obserwacja. Jednak na podstawie doniesień wstępnych można stwierdzić, że pacjenci chorzy na cukrzycę typu 2 mogą dokonać prostych zmian w żywieniu, aby zmniejszyć stężenie glukozy we krwi przez cały dzień i zmniejszyć stężenie insuliny, co może mieć potencjalnie długotrwały, pozytywny wpływ na ich zdrowie.

Powyższe informacje stanowią doniesienia wstępne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post