Kortykosteroidy w lecz nawrotów autoimmunologicznego zapalen

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Kortykosteroidy w lecz nawrotów autoimmunologicznego zapalen

Post autor: Asystentka »

Kortykosteroidy hamują nawroty autoimmunologicznego zapalenia trzustki
medscape.com

Kortykosteroidy w leczeniu podtrzymującym mogą ograniczać nawroty i zwiększać przeżywalność pacjentów, u których występuje autoimmunologiczne zapalenie trzustki, informują Japończycy.

Zwykle pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem trzustki (AZT) leczy się kortykosteroidami, choć konsekwencje długotrwałej terapii nie są do końca poznane, twierdzą członkowie japońskiego Komitetu Badawczego ds. Nieuleczalnych Chorób Trzustki. W celach badawczych zespół wybrał pacjentów do wieloośrodkowej kontrolowanej próby losowej między kwietniem 2009 a marcem 2012 roku.

Jak poinformował w sierpniu br. serwis Gut, do badań zakwalifikowano 131 pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem trzustki, z czego zapisanych zostało 49. Trzydzieści osób przydzielono do leczenia podtrzymującego na trzy lata, a u pozostałych 19 zaprzestano terapii po 26 tygodniach. Aby wywołać remisję, pacjentom podawano doustnie 0,6 mg prednizolonu na 1 kg masy ciała. W ciągu 12 tygodni dawki zmniejszono do poziomu podtrzymującego, wynoszącego 5–7,5 mg dziennie. Dawkowanie podtrzymujące w 26 tygodniu wstrzymano w mniej licznej grupie, natomiast u pozostałych 30 osób z pierwszej grupy kontynuowano leczenie przez 3 lata.

Remisję choroby naukowcy określili na podstawie zaniku objawów klinicznych oraz za pomocą obrazowania manifestacji trzustkowych i/lub pozatrzustkowych. Nawrót AZT rozpoznawano posiłkując się powtórnym obrzękiem rozsianym i segmentowym trzustki oraz powtórnym zwężeniem przewodu Wirsunga. Nawrót poza trzustką obejmował uszkodzenia takie jak stwardniające zapalenie dróg żółciowych i konieczność wznowienia leczenia kortykosteroidami lub zwiększenia ich dawki.

Odsetek nawrotów był znacząco niższy w grupie, którą poddano leczeniu podtrzymującemu i wyniósł 24% w porównaniu do 58% w grupie, w której zaprzestani leczenia (p=0,011). Ponadto przeżywalność bez nawrotu AZT znacznie się wydłużyła w grupie leczonej podtrzymująco (p=0,007).

U nikogo z uczestników nie zaobserwowano ciężkich powikłań związanych z przyjmowaniem kortykosteroidów, co mogłoby wiązać się przerwaniem podawania prednizolonu. Autorzy badania konkludują: „długoterminowe niskodawkowe leczenie podtrzymujące kortykosteroidami można by traktować jako metodę zmniejszania nawrotów u pacjentów z AZT, szczególnie w przypadku osób z dużą aktywnością choroby i wysokim ryzykiem nawrotu”.

Dr Siergiej Koncewoj, dyrektor Centrum Endoskopii Zabiegowej przy Centrum Medycznym Miłosierdzia w Baltimore skomentował wyniki badań Japończyków: „Zgadzam się z tym, że długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów może zmniejszyć nawroty, ale z powodu odrzucenia tak dużej liczby pacjentów i niewielkiego zasięgu badania, studium nie uprawnia do wysuwania aż tak daleko idących wniosków”. „Prednizolon powoduje wiele działań niepożądanych jak np. uszkodzenie stawów, utratę masy kostnej i cukrzycę. Tak więc decyzję o rozpoczęciu długotrwałego leczenia tym preparatem należy starannie przemyśleć” – stwierdził w wywiadzie dla Reuters Health. „To dobre badania pilotażowe, które mogłyby zainicjować dyskusję na temat tej metody leczenia. Zdecydowanie należy przeprowadzić badania na szerszą skalę, które potwierdziłyby wstępne wyniki”.

Dr Ashkan Farhadi, gastroenterolog z kalifornijskiego Centrum Medycznego Orange Coast w Fountain Valley podziela opinię, że długoterminowe leczenie kortykosteroidami zmniejsza objawy u pacjentów. „Uważam jednak, że ta metoda nie jest zrównoważoną alternatywą”, stwierdził Farhadi. „Model tej jednostki chorobowej jest bardzo podobny do innych gastroenterologicznych autoimmunologicznych procesów, jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy autoimmunologiczne zapalenie wątroby”, tłumaczył. „We wszystkich tych chorobach rezygnowaliśmy z długofalowego leczenia kortykosteroidami z powodu znacznego ryzyka związanego z tą terapią. Korzystamy z immunomodulatorów, aby oszczędzić pacjentom długotrwałego wpływu kortykosteroidów. Obecnie postępujemy tak samo w przypadkach chorych z AZT. Wyniki tych badań potwierdzają, że to słuszne podejście”, wyjaśnił Fahradi.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post