Kryteria diagnostyczne oraz strategia leczenia przewlekłej białaczki

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
Asystentka

Kryteria diagnostyczne oraz strategia leczenia przewlekłej białaczki

Post autor: Asystentka »

Kryteria diagnostyczne oraz strategia leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej
Liczba Punktów Edukacyjnych możliwych do otrzymania: 2.00
Liczba Punktów Edukacyjnych PTHiT możliwych do otrzymania: 4
Program jest ważny do: 2018-04-01

Streszczenie
Przewlekła białaczka limfocytowa B-komórkowa (PBL-B lub PBL; CLL, chronic lymphocytic leukemia) należy do grupy heterogennych, klonalnych chorób układu krwiotwórczego, w których dochodzi do akumulacji dojrzałych limfocytów w krwi i szpiku kostnym, a w miarę progresji choroby także w węzłach chłonnych, śledzionie i wątrobie. PBL jest najczęstszą postacią białaczki u chorych powyżej 65 roku życia (mediana zachorowania 72 lata), stanowiąc 30-40% wszystkich białaczek rozpoznawanych w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zachorowalność na tę chorobę w tych krajach w skali roku waha się od 1-5,5 na 100 000, natomiast w Azji zachorowalność znacznie spada. Występuje prawie dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ponadto, ryzyko zachorowania rośnie od 2 do 8 razy w rodzinach, w których stwierdzono wcześniej zachorowanie na PBL lub chłoniaki nieziarnicze.
Przejdź do programu | Wymagane logowanie
Kryteria diagnostyczne oraz strategia leczenia układowego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (sALCL)

Autor:
Dr n. med. Ewa Chmielowska
Oddział Onkologii Klinicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Liczba Punktów Edukacyjnych możliwych do otrzymania: 2.00
Liczba Punktów Edukacyjnych PTHiT możliwych do otrzymania: 4
Program jest ważny do: 2018-04-01

Streszczenie
Chłoniaki ALCL należą do grupy chłoniaków węzłowych z komórek T-tzw peripheral T cell lymphoma (PTCL). Grupa ta obejmuje także podtyp PTCL-NOS (nieokreślony-not otherwise specified), oraz AITL-angioimmunoblastyczną limfadenopatę. Drugą grupę PTCL stanowią chłoniaki pozawęzłowe: EATL typ 1 i typ 2-chłoniak T komórkowy związany z enteropatią, NKTCL- chłoniak z komórek NK/T (w tym podtyp nosowy ENKL), oraz HSTCL- postać wątrobowo-śledzionowa chłoniaka T pozawęzłowego. Współczesne zalecenia terapeutyczne odnoszą się do łącznie do obu grup chłoniaków (węzłowych i pozawęzłowych) PTCL wyróżniając jedynie chłoniaki ALK pozytywne i CD 30 pozytywne z uwagi na lepsze rokowanie oraz dostępne terapie celowane. Pojawia się jednak wyraźny trend w badaniach grup japońskich, chińskich i koreańskich zmiany zasad leczenia chłoniaków NKTCL zwłaszcza typu nosowego.
Przejdź do programu | Wymagane logowanie

Do kogo skierowane są nasze programy?
Lekarze ze specjalizacją hematologia, choroby wewnętrzne, onkologia i hematologia dziecięca, w trakcie specjalizacji hematologia, choroby wewnętrzne, onkologia i hematologia dziecięca lub lekarze mający pod opieką chorych na choroby hematoonkologiczne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post