Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego LVL

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego LVL

Post autor: admin. med. »

Laparoskopowa operacja żylaków powrózka jest najczęściej wykonywaną laparoskopową operacją urologiczną. Przygotowanie pacjenta do laparoskopowej operacji żylaków powrózka nasiennego jest identyczne z przygotowaniem do operacji metodą klasyczną. W dniu poprzedzającym zabieg pacjent pozostaje na czczo a wieczorem wykonana zostaje lewatywa. W dniu zabiegu skóra brzucha jest golona przez pielęgniarkę.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej. Po przywiezieniu pacjenta na blok operacyjny zespół anestezjologiczny przygotowuje pacjenta do zabiegu - wkłucia dożylne i podanie płynów. Po znieczuleniu urolog myje skórę brzucha i zakłada jałowe obłożenie pola operacyjnego. Pierwszym etapem zabiegu jest wytworzenie odmy otrzewnowej, którą uzyskuje się przez wtłoczenie do jamy brzusznej dwutlenku węgla. W celu wykonania odmy otrzewnowej urolog wykonuje niewielkie nacięcie pod pępkiem, przez które wkłuwa do jamy otrzewnowej igłę Veressa. Po uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia w jamie otrzewnowej zakładany jest pierwszy trokar średnicy 10 mm, przez który wprowadzona zostaje kamera endoskopowa. Kamera endoskopowa pozwala na uzyskanie obrazu z jamy otrzewnowej na ekranie monitora. Następnym krokiem jest założenie pod kontrolą wzroku trokarów 10 i 5 mm. Większy trokar - 10 mm zakładany jest po stronie przeciwległej do operowanej.

Trokary służą do wprowadzania narzędzi laparoskopowych takich jak - nożyczki, preparator czy klipsownica. Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego z reguły wykonywana jest przez dwóch lekarzy - operatora i asystę. Po wprowadzeniu narzędzi laparoskopowych do jamy otrzewnowej identyfikowane są naczynia jądrowe przeświecające przez otrzewną ścienną. Urolog nacina otrzewną ścienną bocznie od żylaków na długości kilku centymetrów i na tępo wypreparowuje pęczek naczyniowy. Po wypreparowaniu naczyń zakładane są na nie specjalne klipsy wykonane z plastiku lub metalu, których zadaniem jest przerwanie przepływu krwi w naczyniach. Po założeniu klipsów pęczek naczyniowy jest przecinany nożyczkami.
laparoskopia-zylaki-powrozka.jpg
laparoskopia-zylaki-powrozka.jpg (37.23 KiB) Przejrzano 841 razy
Po zaopatrzeniu naczyń powrózka nasiennego usuwa się narzędzia laparoskopowe i wypuszcza dwutlenek węgla z jamy brzusznej. Szwy nacięć po trokarach i opatrunki jałowe kończą operację laparoskopowego usunięcia żylaków powrózka nasiennego. Operacja z reguły trwa około 25 minut jednak czas zabiegu zależny jest od warunków wewnątrz jamy brzusznej - warunki anatomiczne, zrosty, etc.

Najczęściej występujące powikłania laparoskopowej operacji żylaków powrózka nasiennego

U blisko 10% pacjentów operowanych laparoskopowo z powodu żylaków powrózka nasiennego dojdzie do powstania wodniaka jądra. Według statystyk z różnych ośrodków wykonujących laparoskopowe leczenie żylaków nasiennego u blisko 20% pacjentów dojdzie do nawrotu żylaków powrózka nasiennego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post