Laserowe operacje żył(żylaków)

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Laserowe operacje żył(żylaków)

Post autor: admin. med. »

Obliteracja żył za pomocą lasera śródnaczyniowego

Jest to nowa technika, która używa do zniszczenia żyły odpiszczelowej lasera wprowadzonego do światła naczynia (najczęściej z diodą emitująca światło lasera o częstotliwości 810nm lub 940nm, najnowsze 1470nm). Dawkę energii lasera oblicza się w J/cm. Jest ona zależna od średnicy żyły. Oblicza się ją mnożąc średnicę żyły przez 10.
Optimus CelonLab Precision
Wskazania do zabiegu laserem

żylaki związane z niewydolnością pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej
wiek powyżej 18 lat bez przeciwwskazań do miejscowego znieczulenia i leków uspokajających
średnica ujścia żyły odpiszczelowej mniejsza niż 14 mm, a żyły odstrzałkowej większa niż 4 mm

Przeciwskazania do zabiegu laserem

przebyta zakrzepica żył głębokich
przebyte zapalenie żył (odpiszczelowej lub odstrzałkowej) z odcinkowym ich zwłóknieniem
bardzo kręty przebieg tych żył z odcinkowym ich znacznym poszerzeniem utrudniającym przejście sondy przez te miejsca
zapalenie naczyń chłonnych
miażdzyca tętnic kończyn dolnych
zły stan ogólny chorego

Przebieg zabiegu

Sam zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie i zajmuje około 45- 60 minut. Najczęsciej zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i podaje się leki uspakajające (79% chorych). Pozostali (29% chorych) wymaga znieczulenia nadoponowego.

Po znieczuleniu skóry na goleni (poniżej kolana), cienką, giętką sondę lasera wprowadza się do światła żyły odpiszczelowej przez małe nacięcie. Pod kontrolą ultrasonografii wprowadza się ją następnie do miejsca oddalonego o 2 cm od ujścia (by nie spowodowac uszkodzenia żyły udowej). Po upewnieniu się, że końcówka sondy znajduje się w odpowiednim miejscu, uruchamia się emisję światła lasera. Już krótki okres świecenia powoduje obkurczenie się i zamknięcie żyły (w późniejszym czasie jej zwłóknienie). Sondę z laserem powoli wycofuje się do odcinka drożnego i ponownie świeci. Cała procedurę powtarza się, aż do momentu zamknięcia całej żyły.
Efekty działania lasera na ścianę żyły

szkodzenie śródbłonka
obkurczenie się kolagenu
zmniejszenie światła żyły
odczyn zapalny
plomba włóknikowa w świetle żyły

Efekty kliniczne

zmniejszenie się żylaków zasilanych przez tą żyłę
zablokowanie refluksu w ujściu żyły odpiszczelowej czy odstrzałkowej
zmniejszenie dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością żylną
dobry efekt kosmetyczny – bez blizn na skórze z wyjątkiem miejsca wprowadzenia sondy

Sam zabieg nie powoduje silnego bólu i chory po zabiegu, po krótkim odpoczynku może wrócić do domu. Większość chorych wymaga jednak dodatkowych procedur. Aż 95% leczonych tą metodą chorych wymaga usunięcia żylaków (np..miniflebectomią) w tej sesji lub osobnej.
Jak należy zachowywac się po zabiegu?

noszenie pończoch uciskowych przez tydzień (niektórzy autorzy zalecają miesiąc)
profilaktyka przeciw-zakrzepowa przez 3 do 4 dni heparyną drobnocząsteczkową
leki przeciw-bólowe

Możliwe powikłania to: zapalenie skóry, pęcherze na skórze, oparzenie skóry, krwiak, krwawienie, przebarwienia, zapalenie żyły, zaburzenia czucia (przez pierwsze 6 miesięcy występuje u około 9% chorych). Incydenty zakrzepicy żył głębokich występują rzadko ale w niektórych publikacjach podaje się, ze w grupie chorych powyżej 50 roku życia z częstością 0,3-16%.

Ból występuje głównie w pierwszym i drugim dniu po zabiegu, choć chorzy przyjmują środki p-bólowe przez około 7 dni. Do aktywności zawodowej można powrócić już po 2 dniach po zabiegu.

W porównaniu do typowego zabiegu operacyjnego wczesne wyniki oceniające skuteczność metody i liczbę nawrotów, są zbliżone. Ze względu na krótki czas jej stosowania nie ma jeszcze wyczerpujących opracowań wyników odległych. W niektórych publikacjach autorzy podają wyniki podobne do uzyskiwanych w operacjach tradycyjnych lub lepsze, w innych gorsze. Autorzy, którzy nie uzyskują lepszych wyników (22% rekanalizacji żył w badaniu przeprowadzonym w 6 miesiącu po zabiegu), wiążą to z brakiem możliwości zamknięcia dopływów do żyły odpiszczelowej w okolicy ujścia. Jeśli po tym zabiegu niewydolne dopływy żyły odpiszczelowej pozostaną nadal drożne, to istniej duże prawdopodobieństwo, że będą źródłem nawrotów.

Hamulcem przed szerokim stosowaniem tej metody jest też wysoka cena zabiegu, znacznie wyższa niż leczenie operacyjne. Składa się na nią wysoki koszt urządzenia emitującego laser i jednorazowej sondy. Zaletą jest niska częstość powikłań (najczęściej oparzenie skóry), dobry efekt kosmetyczny i to, że praktycznie nie wymaga przerw w pracy.
Obliteracja żył promieniowaniem termicznym

Jest to metoda i technika podobna do poprzedniej, z tym, że zamiast lasera używa się sondy wytwarzającej promieniowanie termiczne. Ścianę żyły niszczy zatem samo ciepło. Znieczulenie, technika, czas zabiegu, jak i skuteczność metody jest podobna do tej z użyciem sondy laserowej.
źródło:choroby naczyń
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post