Leczenie trudno gojących się ran metodą podciśnieniową

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Leczenie trudno gojących się ran metodą podciśnieniową

Post autor: admin. med. »

Terapia podciśnieniowa polega na przyspieszaniu gojenia ostrych i przewlekłych ran poprzez wytwarzanie ujemnego ciśnienia bezpośrednio w ich łożysku.

Korzyści terapeutyczne płynące z tej metody to: usuwanie tkanek martwiczych, hamowanie wzrostu bakterii, zmniejszenie obrzęku i poprawa przepływu krwi przez okolicę rany oraz pobudzanie wytwarzania ziarniny.

Do terapii wykorzystuje się szereg opatrunków, dobieranych stosownie co do wielkości i głębokości rany, ilości wydzieliny oraz celu, jaki chcemy osiągnąć.

Wskazania do leczenia podciśnieniem:

Odleżyny
Owrzodzenie podudzia żylne i tętnicze
Stopa cukrzycowa
Rany pourazowe
Przetoki limfatyczne
Rozejście się rany
Przeszczepy skóry
Przetoki jelitowe
Oparzenia

Leczenie trudno gojących się ran metodą podciśnieniową Pacjent przyjmowany jest na Oddział Zabiegowy Pierwszym etapem jest chirurgiczne oczyszczenie rany (głównie z tkanek martwiczych czy zakażonych). Często konieczny jest też posiew z rany, aby dobrać skuteczną antybiotykoterapię.

Potem na ranę nakłada się poliuretanową gąbkę opatrunkową przyciętą do odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Powierzchnie rany razem z gąbką pokrywa sie przylepną folią. Pod spodem tworzy się hermetyczna przestrzeń. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie pod folia kontrolowanego podciśnienia za pomocą specjalnej pompy ssącej. Osadzony w gąbce dren odprowadza wydzielinę z rany do specjalnego zbiornika.
Czas trwania leczenia jest różny w zależności od rozległości rany poddanej terapii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post