Liszaj płaski

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Liszaj płaski

Post autor: admin. med. »

Liszaj płaski to względnie popularnie występująca choroba grudkowo-złuszczająca. Infekcja często dotyka skórę, błony śluzowe, paznokcie i włosy. Zmiany skórne mogą pojawić się w każdym wieku. Statystycznie jednak najbardziej narażona jest grupa między 30. a 60. rokiem życia. Chociaż nieznane są dokładne przyczyny liszaju nie powoduje on na szczęście zmian narządów wewnętrznych.
Lekarze przypuszczają, że w rozwoju liszaja grają główną rolę procesy autoimmunologiczne. Przez to, że nasz układ odpornościowy jest bardzo podatny na silne przeżycia psychiczne to również silny stres jest podawany jako jeden z czynników powodujących tę chorobę.
Główne odmiany to:
• Typ przerosły (odmiana brodawkująca) – bez typowych grudek. Najczęściej zlewne ogniska wykwitów w obrępie skóry podudzi.
• Typ mieszkowy – tworzą się małe grudki, które jeśli wystąpią w obrębie mieszków włosowych na głowie mogą prowadzić do bliznowacenia (zespół Grahama Little’a)
• Typ zanikowy – obrączkowaty układ zmian. Część środkowa jest jaśniejsza niż krąg wykwitu.
• Typ pęcherzykowy – zmiany chorobowe w postaci pęcherzyków pojawiają się w okolicach wykwitów na dłoniach, stopach czy błonach śluzowych.
Liszaj płaski powoduje zmianę skórną w postaci czerwonych, czasami granatowych wykwitów wielkości 1-2 mm. Takie miejsce bardzo często wywołuje silne uczucie swędzenia. Chociaż cała skóra jest narażona na infekcję najbardziej podatne na nią miejsca naszego ciała to:
• Nadgarstki
• Dłonie
• Przedramiona
• Pępek
• Okolice narządów rozrodczych
• Okolice jamy ustnej
• Skóra głowy
• Paznokcie
Niestety, wykwity te zostają przy nas na długo – od kilku do kilkunastu lat. Dobrą jednak wiadomością jest to, że nie pozostawiają blizn, jak guzki sarkoidozy.
Liszaj płaski
Liszaj może pojawić się tak stopniowo, jak nagle. Wykwity zazwyczaj ujawniają się jako niewielkie wieloboczne grudki. Liszaj skórny zaczyna występować symetrycznie w zgięciach nadgarstkowych, łokciowych, na nogach czy tułowiu. W przypadku skóry głowy osadza się przy mieszkach włosowych.
Liszaj jamy ustnej pojawia się natomiast jako mlecznobiałe grudki, osadzane najczęściej na błonie wewnętrznej policzków, kątów ust i warg. Może jednak pojawić się też na wargach, dziąsłach czy podniebieniu.
Liszaj paznokci występuje z kolei jako płytkie, płaskie ubytki paznokcia i postępujące jego kruszenie do korzenia

Jak leczyć liszaj?
Gdy lekarz, na podstawie obrazu klinicznego i badania histopatologicznego rozpozna prawidłowo chorobę możemy zabrać się do jej leczenia.
W walce z ciągłym i silnym swędzeniem zapisywane są leki przeciwhistaminowe. Gdy zmiany skórne są bardzo zaawansowane stosuje się terapię sterydami i cytostatykami. W niektórych przypadkach stosuje się sulfony, antybiotyki czy pochodne kwasu witaminy A.
Na skórę bezpośrednio stosuje się maści sterydowe czy obojętne, by naskórek nawilżyć i natłuścić. Spękana skóra jest bowiem bardziej wrażliwa na pojawienie się wykwitu. Dlatego też zaleca się stosowanie rękawiczek i ochrony, by nie dopuścić do podrażnienia skóry chemikaliami.
Do leczenia stosuje się też fototerapię. Niejednokrotnie zaleca się łagodne płukanki osłaniające i powlekające, z takich produktów jak niemienie lniane czy malwa. Wszystkie te metody jednak muszą być prowadzone razem z konsultacją lekarską
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post