Łokieć tenisisty. Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Łokieć tenisisty. Diagnostyka i leczenie

Post autor: admin. med. »

Łokieć tenisisty (epicondylitis lateralis humeri) to dolegliwość związana z bólem po bocznej stronie łokcia. Jest dość często spotykana w populacji (1-3%/rok) i dotyczy grupy wiekowej 35-55 lat. Może występować jednostronnie, ale czasem dochodzi z niewiadomych przyczyn do obustronnego podrażnienia. Dolegliwość jest nieprzyjemna i utrudniająca normalną funkcję kończyny, ale należy do chorób samoograniczających się i ustępuje maksymalnie w ciągu 2 lat.

Nazwa łacińska (epicondylitis lateralis humeri) jest powszechnie przyjęta i odnosi się do lokalizacji procesów patologicznych zachodzących w tej jednostce chorobowej. Nie jest ona jednak w pełni adekwatna do tego, co dziś wiemy. W bezpośrednim tłumaczeniu bowiem oznacza zapalenie nadkłykcia, czyli części kostnej do której przyczepiają się ścięgna prostowników nadgarstka. W rzeczywistości proces ten nie jest tak wyraźnie oddzielony od innych okolicznych struktur. Naukowcom udało się wykazać obecność zmian w ścięgnach mięśni prostowników, a w szczególności mięśnia prostownika krótkiego promieniowego nadgarstka. Wyraźne są mikrouszkodzenia w strukturze ścięgna związane z przeciążeniami czynnościowymi (cykliczny wyprost nadgarstka, pronacja, supinacja). Ze względu na ich powtarzalny charakter i dodatkowo słabe ukrwienie okolicy, proces gojenia nie przebiega jednak prawidłowo (typowo). Towarzysząca mu reakcja nie jest typową odpowiedzią zapalną (naprawczą) na uszkodzenie tkanek. Przypuszcza się, że powtarzane czynności urażające tkanki okolicy nadkłykcia drażnią nocyceptory (receptory bólowe) doprowadzając do uwolnienia czynników odpowiedzialnych za powstawanie zapalenia neurogennego. Towarzyszy mu uwrażliwienie okolicy na bodźce mechaniczne i chemiczne, pobudzenie układu autonomicznego, wzmożona reaktywność naczyniowa. Dodatkowo w procesie dochodzi do przerastania tkanki nowymi naczyniami krwionośnymi, którym towarzyszą dodatkowe zakończenia nerwowe. To może być dodatkową przyczyną dolegliwości bólowych. Obecność zapalenia neurogennego może tłumaczyć słabe efekty leczenia przeciwzapalnego, które skierowane jest na zwalczenie lokalnego zapalenia. Leczenie sterydowe ma pewne pozytywne efekty, ale zwykle są one krótkoterminowe. Dlatego w świetle aktualnej wiedzy dyskutowana jest zasadność stosowania tego typu terapii w leczeniu łokcia tenisisty. Obserwuje się również zwiększoną podatność tkanki na uszkodzenia po zastosowaniu środka sterydowego, co jest kolejnym czynnikiem do rozważenia.

Objawy łokcia tenisisty są zwykle dość lokalne i pacjent jest w stanie precyzyjnie wskazać miejsce dolegliwości. Ból obejmuje boczną część łokcia. Może on skupiać się w punktach od przyczepu, przez ścięgno wspólne do poziomu brzuśca grupy prostującej nadgarstek. Ból może być odczuwany podczas czynności (aktywny wyprost nadgarstka, pronacja, supinacja przedramienia) lub w spoczynku (jeśli dolegliwość jest już zaawansowana). Dolegliwość często wiąże się z typem wykonywanej pracy (narzędzia).

Zwykle rozwija się według poniższego schematu (rozwój tzw. tendinozy – choroba zwyrodnieniowa ścięgna):

1. ból odczuwalny bezpośrednio po wysiłkach fizycznych, dłuższych okresach aktywności – dość szybko ustępuje w spoczynku,
2. ból pojawiający się na początku wysiłku (nie zaburza funkcji kończyny) oraz bezpośrednio po nim z większym nasileniem – również dość szybko ustępuje,
3. ból pojawiający się na początku wysiłku, utrudniający funkcjonowanie, nieco ustępuje w czasie aktywności i nasila się po pewnym czasie od jej zakończenia – zdecydowanie wolniej ustępuje,
4. ból od początku aktywności, narastający do stopnia uniemożliwiającego jej wykonywanie; ból może pojawić się w nocy,
5. ból w spoczynku.

Nie zawsze przebieg choroby obejmuje wszystkie stadia. Wiemy jednak, że czas od pojawienia się symptomów i siła ich nasilenia nie są prognostyczne jeśli chodzi o okres leczenia. Czynnikami ryzyka wystąpienia łokcia tenisisty są:

- cykliczne stosowanie narzędzi cięższych niż 1 kg,
- regularne stosowanie obciążeń powyżej 20 kg 10 razy dziennie,
- przeciążenia przedramienia (ogólnie),
- błędy treningowe,
- zaburzenia osi kończyny,
- zaburzenia gibkości,
- wiek,
- zaburzenia ukrwienia,
- zaburzenia siły mięśniowej,
- zaburzenia balansu mięśniowego,
- czynniki psychologiczne.

Leczenie obejmuje procedury zachowawcze, do których należą objawowe leczenie środkami przeciwzapalnymi oraz zabiegi fizykalne. W przypadkach zaawansowanych stadiów można zastosować odciążenie kończyny oraz stabilizator ograniczający bolesny zakres ruchu nadgarstka. Dodatkowo w terapii można zastosować wiele technik manualnych zarówno lokalnych, jak i pośrednich. Wykazano, że terapia manualna daje efekty porównywalne do leków sterydowych w leczeniu krótkoterminowym. Jeśli połączona jest z pracą na poziomie przejścia szyjno-piersiowego, jej skuteczność jeszcze się zwiększa. Pamiętać jednak należy, że działanie manualne jest bodźcem do leczenia dla organizmu. Aby było skuteczne, bodziec musi być indywidualnie dobrany do danego pacjenta. Innym sposobem leczenia zachowawczego jest tzw. suche igłowanie. Polega ono na okłuciu okolicy zajętej procesem patologicznym w celu mobilizacji organizmu do reakcji naprawczej. W przypadkach przewlekłych stosuje się również proloterapię (ostrzyknięcie dekstrozą), której działanie ma zasymulować pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu w miejscu uszkodzenia. Aktualnie popularna jest terapia czynnikiem wzrostu, ale żeby w pełni ocenić jej zalety i wady potrzebne są wiarygodne badania naukowe. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektu przez 6 miesięcy, można zastosować zabieg chirurgiczny.

Poza wyżej wymienionymi istnieje jeszcze wiele szkół leczenia zachowawczego łokcia tenisisty. Pamiętać należy jednak, że tylko rzetelne badanie i analiza reakcji organizmu pozwala na wybranie drogi pozwalającej na osiągnięcie efektów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post