Mozliwość niższego wyniku glukozy po obciążeniu jak na czczo

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Mozliwość niższego wyniku glukozy po obciążeniu jak na czczo

Post autor: Asystentka »

Interpretacja niespodziewanego wyniku testu tolerancji glukozy
Jestem lekarzem, pracuję w POZ. W wielu wynikach OGTT, po obciążeniu, stężenie glukozy jest NIŻSZE niż na czczo. Jak to interpretować, na co zwrócić uwagę? Oczywiście po wykluczeniu sytuacji, że w ciągu 2 godzin badania pacjent nie był w spoczynku.

Na pytanie do eksperta odpowiada dr hab. med., prof. UJ Bogdan Solnica

Na stężenie glukozy we krwi oznaczane w toku doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT) poza stanem klinicznym badanej osoby mogą wpływać przedanalityczne i analityczne czynniki decydujące o zmienności (niepewności) wyników oznaczeń. Stężenie glukozy powinno być do celów diagnostycznych, w tym na potrzeby OGTT, oznaczane w osoczu krwi żylnej. Próbka krwi powinna być odwirowana (osocze oddzielone od krwinek) nie później niż 30 minut po pobraniu. Jeśli jest to niemożliwe, krew należy pobierać do probówek zawierających inhibitor glikolizy (bufor cytrynianowy, fluorek sodu, jodooctan lub maleinmimid). Szybkie oddzielenie osocza i/lub stosowanie tych inhibitorów mają na celu zapobieganie glikolizie in vitro, która jest przyczyną zmniejszania się stężenia glukozy w próbce pełnej krwi w temperaturze pokojowej o 5–7%/godz. Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej powinno być oznaczane w medycznym laboratorium diagnostycznym za pomocą metod i analizatorów poddawanych bieżącej kontroli jakości analitycznej. Dopuszczalny całkowity błąd oznaczenia stężenia glukozy nie powinien przekraczać 6,9%. Należy podkreślić, że niedopuszczalne jest wykonywanie na potrzeby OGTT oznaczeń glukozy w pełnej krwi za pomocą glukometrów.
W opisanej przez Pana Doktora, powtarzającej się („w wielu wynikach OGTT…”) sytuacji (stężenie glukozy we krwi w 2. godz. OGTT mniejsze od wyjściowego, na czczo) należy wziąć pod uwagę przede wszystkim opisane powyżej czynniki przedanalityczne (np. zbyt długą „wędrówkę” nieodwirowanej krwi do laboratorium) i analityczne. Kliniczną przyczyną takich wyników OGTT mogłaby być hipoglikemia reaktywna będąca skutkiem opóźnionego i nadmiernego wydzielania insuliny po bodźcu pokarmowym. U takich pacjentów w 3.–4. godzinie przedłużonego OGTT stwierdza się obniżenie stężenia glukozy we krwi z łagodnymi zwykle objawami hipoglikemii.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post