Nadmierne owłosienie Przyczyny leczenie

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Nadmierne owłosienie Przyczyny leczenie

Post autor: admin. med. »

NADMIERNE, NIEPRAWIDŁOWE OWŁOSIENIE

Dla wielu kobiet pojawienie się na wardze górnej wąsika stanowi duży dyskomfort. Jest to najczęstsze miejsce nieprawidłowego owłosienia, z którym Pacjentki zgłaszają się do wyspecjalizowanych gabinetów. Inne częste lokalizacje to: broda, bikini, wokół brodawek sutkowych i nogi. Nadmierne owłosienie na klatce piersiowej, plecach i karku nie jest natomiast akceptowane przez wielu mężczyzn. Nieprawidłowe bądź nadmierne owłosienie nie ma znaczenia chorobowego, a tylko estetyczne. Może być jednak wyrazem głębokich endokrynopatii (zaburzeń funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego). Niemniej obecność owłosienia na wardze górnej czy brodzie dla kobiety stanowi czynnik stwarzający znaczny stres w kontaktach społecznych i zawodowych ponieważ dotyczy tak zwanego pierwszego pola estetycznego twarzy.


Przyczyny nieprawidłowego czy nadmiernego owłosienia
• Czynniki genetyczne, predyspozycja rodzinna
• Czynniki hormonalne

U kobiet bardzo istotną rolę pełnią czynniki hormonalne, nadmierna ilość hormonów męskich. Taka sytuacja uniemożliwia całkowite usunięcie owłosienia różnymi metodami (w tym laserowymi) i wymagane jest również leczenie hormonalne.
Dla zrozumienia jak najskuteczniej przygotować się do zabiegu trwałej depilacji konieczne jest znajomość faz rozwoju włosa.


Fazy wzrostu włosa:
anagen - faza wzrostu, cebulka jest połączona z macierzą i odżywiana przez naczynia przylegające do mieszka, melanocyty produkują melaninę
katagen - faza przejściowa, włos uwalnia się z brodawki i wędruje do góry, melanocyty przestają produkować melaninę.
telogen - faza spoczynku, włos martwieje i wypada, pod martwą macierzą rodzi się nowy włosa
Metody usuwania włosów
• Klasyczne
- Golenie
- Depilacja woskiem
- Usuwanie mechaniczne

• Elektroliza
• Lasery
• IPL
• VPL

Klasyczne metody są nietrwałe ponieważ pozostaje nienaruszona macierz włosa, z której szybko ulega on odrostowi. Ponadto niektóre osoby bardzo źle tolerują te metody z uwagi na odczyny zapalne czy nadwrażliwość na substancje użyte do depilacji.

Elektroliza chociaż jest zabiegiem skutecznym, to jednak bolesnym oraz bardzo żmudnym i obarczonym dużym ryzykiem powikłań – pozostawieniem blizn.

Przełomem w usuwaniu owłosienia było zastosowanie laserów. Wspólną ich cechą jest działanie skoncentrowanej wiązki światła o szczególnych cechach na cebulkę włosa i niszczenie jego macierzy. Włos taki nie ulega odrostowi, bądź jest po odrośnięciu bardzo osłabiony. Mechanizm działania to fototermoliza. Włos zostaje podgrzany do 70ºC i w efekcie następuje jego spalenie. Absorpcja promieniowania laserowego, który wnika odpowiednio głęboko i ma wystarczającą moc przez melaninę zawartą w cebulce włosa powoduje jej trwałe zniszczenie. Drugą wykorzystywaną substancja jako chromatofor jest hemoglobina – barwnik krwi. Wokół cebulki włosa sieć naczyń włosowatych jest obfitsza niż w otaczającej skórze. Absorpcja promieniowania powoduje zamykanie naczyń odżywiających cebulkę włosa i tym samym jej obumarcie. Niestety wszystkie te sposoby są skuteczne tylko w 1 fazie wzrostu włosa – w fazie anagenu. W tej fazie znajduje się tylko około 20% włosów. To tłumaczy dlaczego zabiegi należy powtarzać, aby uzyskać trwałe wydepilowanie powierzchni niezależnie od zastosowanych urządzeń. Najbardziej popularne lasery to lasery diodowe, aleksandrytowe, neodymowo-yagowe. Różnią się one emitowaną długością fali, a tym samym wpływem na substancje, które ją wychwytują. Najbardziej skuteczna długość fali to jest około 755-800 nm. Ponieważ naskórek i skóra wokół włosa również zawiera melaninę, wysyłany przez laser promień jest wychwytywany częściowo zanim dotrze do cebulki włosa. Dlatego jest mniej skuteczne depilowanie włosów w skórze opalonej lub przy ciemnej karnacji. Ponadto istnieje większe ryzyko poparzeń i w następstwie powstania odbarwień i blizn.


Kolejny postęp stanowiły urządzenia IPL, które emitują światło niekoherentne, ale w szerszym zakresie widma niż lasery, ograniczonym specjalnymi filtrami. Urządzenia te pozwalały jednocześnie na szybszy zabieg zwłaszcza na dużych powierzchniach, z uwagi na większe głowice robocze.


Najważniesze dla skuteczności zabiegu jest uzyskanie odpowiednich gęstości energii. Zbyt małe nie będą skuteczne, zbyt duże spowodują objawy uboczne. Dlatego kolejnym stopniem rozwoju technik laserowych było stworzenie VPL (Variable Pulse Light) . Urządzenie to generuje światło w formie błysku, ale widoczny jeden błysk w rzeczywistości zawiera kilka lub kilkanaście błysków oddzielonych czasem wolnym od promieni. Czas trwania tych mikroimpulsów jest bardzo krótki (milisekundy), ale ich natężenie pozwala na skuteczny zabieg. Przerwy między mikroimpulsami dają szansę skórze na odpoczynek i tym samym praktycznie nie występują objawy uboczne, albo są to minimalne odczyny. Jednocześnie jest znacznie mniejsza bolesność zabiegów. Są to jedyne urządzenia pozwalające na wykonanie zabiegów na skórze z ciemną karnacją i jedyne stosowane w krajach o wysokim stopniu nasłonecznienia. Można zatem bezpiecznie wykonywać zabiegi latem. VPL jest skuteczne przy każdym rodzaju włosów (nawet jasnych) z wyjątkiem siwych.

Wskazania do depilacji VPL

• w celu usunięcia włosów pojawiających się na skórze w przebiegu zaburzeń endokrynologicznych -hirsutyzm, hipertrychoza
• w celach kosmetycznych - wszystkie części ciała
• u osób, u których występują objawy wrastania włosów po innych metodach depilacji
• u osób ze zmianami naczyniowymi na nogach
• u pacjentów z wrażliwą skórą, u których pojawia się odczyn zapalny na skórze (zaczerwienienie) po woskowaniu, goleniu bądź depilacjach chemicznych
• zabiegi można wykonywać u mężczyzn w wypadku nadwrażliwości skóry po goleniu (przerzedzenie włosów)
Przygotowanie do zabiegu depilacji – ważne!

• Nie wyrywać włosów minimum 4 tygodnie przed zabiegiem (mechaniczna depilacja pozbawia włos melaniny i szansy na skuteczną depilacją)
• Nie stosować 1 tydzień przed zabiegiem


o Kremów depilujących
o Leków uczulających na słońce np. antybiotyków
o Dziurawca, nagietka
o Herbatki wyszczuplającej
o Kosmetyków i leków złuszczających
o Antyperspirantów przy goleniu pach, bikini

• Nie opalać się na 2 tygodnie przed zabiegiem na słońcu, 3 tygodnie w solarium (decyduje stopień opalenizny przy kwalifikacji do zabiegu)
• Nie stosować 1 miesiąc przed zabiegiem kremów zawierających

o Retinol
o Isotretinoinę
o Kwasy owocowe
o Witaminę C

• Nie golić wcześniej niż dzień przed zabiegiem
Przeciwwskazania do zabiegu
• Nieprzestrzeganie powyższych zaleceń
• Ciąża
• Łuszczyca
• Bielactwo
• Skłonność do przebarwień
Wykonanie zabiegu

Bezpośrednio przed zabiegiem golimy skórę w okolicy depilowanej. Wcześniejsze wygolenie spowoduje niewielki odrost włosa, który zostaje spalony i energia rozprasza się nie w tym miejscu, gdzie jest potrzebna, a ponadto może dojść do poparzeń. Ponadto wcześniejsze golenie może prowadzić do stanów zapalnych wokół mieszków włosowych i tym samym do bolesności zabiegu i niepotrzebnych podrażnień. Samo wykonanie zabiegu polega na oddaniu „strzału” w formie błysku. Głowica pracująca o powierzchni 5 cm pozwala na dużą szybkość zabiegu. Dla lepszego kontaktu głowicy ze skórą stosuje się żel. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na przeprowadzony zabieg. Może wystąpić zaczerwienie lub niewielkie podrażnienie okołomieszkowe, bardzo rzadko mogą wystąpić miejscowe przebarwienia lub odbarwienia, które ustępują po kilku dniach.
Częstość wykonywania zabiegów

Co 5-8 tygodni. Znaczące wydłużenie lub skrócenie przerwy między zabiegami może spowodować słabszy efekt zabiegu.
Postępowanie po zabiegu depilacji laserowej

• w kolejnych dniach zaleca się stosowanie kremów łagodzących na przykład Bephanten zwykle 1-2 dni
• nie stosować kosmetyków w okolicach podrażnionych i zaczerwienionych poza specjalnie przeznaczonymi dermokosmetykami – do czasu ustąpienia objawów
• Nie opalać się; bezwzględnie chronić skórę przed słońcem i solarium minimum przez 2 tygodnie po zabiegu.
• Nie wolno stosować

o Leków uczulających na słońce jak dziurawca, nagietka
o Kosmetyków i leków złuszczających- minimum do 2 tygodnie po zabiegu
o Nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów, itp. przez kilka dni po zabiegu

• Nie wyrywać włosów minimum 6 tygodni (twarz minimum 4 tygodnie).
źródło: abmed.pl
Margot31
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2016, o 20:08

Re: Nadmierne owłosienie Przyczyny leczenie

Post autor: Margot31 »

Faktycznie czasem jest to ogromny problem. Ja mam to szczęście, że dość skutecznie podziałały na mnie leki i mogłam zrobić sobie depilację laserową w Łodzi xxxx. Zabieg okazał się bardzo skuteczny, dlatego jest to obecnie mój salon kosmetyczny numer jeden REKLAMA
Renetaangela
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2016, o 06:53

Re: Nadmierne owłosienie Przyczyny leczenie

Post autor: Renetaangela »

Ja myślałam że mnie to ominie ale wąsik dopadł też mnie. Dzięki wielkie za ten post bo dużo się dowiedziałam co robić przed i po zabiegu. Co do opalania, czy malowania to wiedziałam ale np. o herbatce odchudzającej nie miałam pojęcia. Byłam na zabiegach depilacji laserowej w gabinecie kosmetycznym REKLAMA Trochę się bałam problemów bo to jednak twarz, ale na szczęście obeszło się bez żadnych powikłań. Bardzo jestem zadowolona z tego zabiegu. Nie muszę się już martwić o podrażnienia po kremach czy wosku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post