Nauka pływania dla niemowląt

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Nauka pływania dla niemowląt

Post autor: Asystentka »

Pytanie nadesłane do redakcji

Od jakiego wieku można chodzić na basen z niemowlęciem? Czy niemowlęta w kontakcie z wodą w basenie odruchowo zamykają buzię? Jeśli tak, to proszę o wyjaśnienie tego mechanizmu. Bardzo chciałabym chodzić z dzieckiem na basen (obecnie 3,5 miesiąca), ale zastanawia mnie ryzyko zachłyśnięcia. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedziała

dr med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna „Podgórna” w Szczecinie

Pierwszy kontakt dziecka z basenem powinien mieć miejsce nie wcześniej niż w 3.–4. miesiącu życia.

Wcześniej można oswajać dziecko z wodą w trakcie codziennych kąpieli (polewanie wodą poszczególnych części ciała, w tym twarzy).

W Internecie znaleźć można wiele stron poświęconych nauce pływania niemowląt z dołączonymi filmami instruktażowymi. Proponuję zapoznanie się z informacjami Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt. Cenne uwagi zamieszczone są także na stronach redagowanych przez Panów Pawła Kalinowskiego oraz Krzysztofa Pietrusika.

Zachowanie się niemowlęcia w wodzie związane jest z odruchami przetrwałymi z okresu życia płodowego, w którym woda (wody płodowe) stanowi naturalne środowisko życia. Odruchy te zanikają stopniowo w kolejnych miesiącach życia.

Kontakt wody z błoną śluzową nosa i skórą twarzy powoduje odruchowe zatrzymanie oddychania, zwolnienie akcji serca (bradykardia), uogólnione zwężenie naczyń z wyjątkiem naczyń mózgu, serca i zespoleń tętniczo-żylnych skóry.

Podobny odruch występuje u zwierząt nurkujących. Dzięki zwężeniu naczyń narządów obwodowych tlen jest dostarczany głównie do serca i mózgu. Po wynurzeniu się z wody odblokowane zostają odruchy oddechowe z chemoreceptorów tętniczych, co manifestuje się m.in. przyspieszeniem oddechu, rytmu serca i zwiększeniem pobierania tlenu z powietrza.

Pływanie korzystnie wpływa na rozwój psychoruchowy dziecka, na układ równowagi, koordynację ruchową, ponadto działa relaksująco.

Przed pierwszą „wyprawą” na basen dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego. Na basen nie powinny uczęszczać dzieci z nawracającymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, np. z mukowiscydozą, nawracającymi infekcjami dróg moczowych, niektórymi wadami serca, nawracającymi zapaleniami uszu, refluksem żołądkowo-przełykowym, atopowym zapaleniem skóry, zwłaszcza w stanie zaostrzenia, nadwrażliwością na ozon i inne środki używane do dezynfekcji wody. Przeciwwskazaniem są również wszystkie ostre choroby infekcyjne.

Basen, na którym prowadzi się zajęcia z maluszkami, powinien spełniać kryteria bezpieczeństwa: dopuszczalna głębokość wody to 80–90 cm (na początku zajęć nawet tylko 20 cm), temperatura wody 32–34 stopnie – dla niemowląt do 6. miesiąca życia i 31–32 stopnie dla dzieci w drugim półroczu życia. Niemowlęta należy chronić przed wychłodzeniem (poza okresami przebywania w wodzie opatulone w ręcznik).

Dziecko nie powinno przebywać w wodzie samo, bez opieki rodzica lub innego opiekuna.

Bezpieczeństwo kąpieli zwiększa przebycie przez rodzica szkolenia z zakresu m.in. odpowiedniego trzymania dziecka w wodzie chroniącego je przed zachłyśnięciem lub przebywanie w wodzie pod nadzorem instruktora.

Celem zajęć jest przede wszystkim wyrabianie umiejętności swobodnego poruszania się w wodzie. Nie jest to jeszcze typowa nauka pływania.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post