Niepokalanek mnisi w terapii PMS i regulacji cyklu miesiączki

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Niepokalanek mnisi w terapii PMS i regulacji cyklu miesiączki

Post autor: admin. med. »

Niepokalanek mnisi to zioło znane głównie ze swojej skuteczności w terapii PMS i regulacji cyklu miesiączkowego. Pomaga także w łagodzeniu objawów menopauzy i wspomaga proces laktacji.

Niepokalanek mnisi: właściwości lecznicze i zastosowanieNiepokalanek mnisi (vitex agnus castus) jest niewielkim krzewem o pięknych liliowych kwiatach przypominających lawendę. Kobiety od wieków chętnie wykorzystywały go jako roślinę ozdobną w ogrodzie, ale nie tylko... Owoce niepokalanka mnisiego, które wyglądem przypominają pieprz, od dawna znane są jako naturalny lek stabilizujący poziom hormonów, zwiększający szansę na zajście w ciążę i łagodzący dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Przydomek "mnisi" niepokalanek zawdzięcza ponoć częstemu stosowaniu w klasztorach, gdzie przyrządzano z niego zdrowotne mikstury. Właściwości niepokalanka mnisiego docenia także współczesna medycyna.
Niepokalanek mnisi złagodzi objawy PMS

Choć niepokalanek mnisi sam nie zawiera hormonów ani substancji hormonopodobnych, to zbawiennie wpływa na gospodarkę hormonalną i reguluje cykl miesiączkowy u kobiet. Jak to możliwe? Głównym składnikiem rośliny są diterpeny, które stymulują uwalnianie prolaktyny (hormon wydzielany w przysadce mózgowej). Nieprawidłowy wzrost poziomu prolaktyny jest odpowiedzialny za dolegliwości związane z PMS, takie jak: rozchwianie emocjonalne, ból brzucha, ból głowy czy bolesność piersi. Jeśli próbowałaś już wszystkiego a dolegliwości nie ustąpiły - warto spróbować naturalnego leku, który działa zarówno na przyczyny jak i objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Ekstrakt z niepokalanka mnisiego jest dostępny w postaci różnych preparatów farmaceutycznych. Należą do nich nalewki, wyciągi, preparaty homeopatyczne oraz tabletki, np. Castagnus, które mogą być stosowane w zaburzeniach cyklu oraz zespole napięcia przedmiesiączkowego.
Niepokalanek mnisi wspomaga laktację

Niepokalanek mnisi należy do grupy ziół działających prolaktogennie (m.in. obok kozieradki, bernardynka czy kopru włoskiego). Stymulując uwalnianie prolaktyny, przyczynia się do zmian w produkcji mleka w gruczołach mlekowych. Gdy ilość produkowanego mleka jest niewystarczająca i nie wynika to z przyczyn medycznych czy nieprawidłowego sposobu karmienia - można włączyć do diety substancje stymulujące laktację, tzw. galaktogogi. Należą do nich m.in. preparaty pochodzenia roślinnego (np. ziołowe herbatki laktacyjne z wykorzystaniem niepokalanka mnisiego). Istnieją opinie, że herbatki laktacyjne wpływają korzystnie również na smak mleka matki, dzięki czemu dziecko chętniej ssie pierś, a to z kolei pobudza laktację. Należy jednak pamiętać o umiarze! Nadmierne spożycie preparatów ziołowych w ciąży oraz w okresie laktacji może powodować działania uboczne.
Niepokalanek mnisi na objawy menopauzy

Stopniowe zmniejszenie ilości produkowanych hormonów płciowych jest główną przyczyną dolegliwości towarzyszących menopauzie. Pierwsze oznaki przekwitania można zauważyć już około 45. roku życia. Należą do nich nieregularne krwawienia miesiączkowe, uderzenia gorąca, kołatanie serca oraz bezsenność. Niepokalanek mnisi przywraca równowagę hormonalną i tym samym pomaga w złagodzeniu dolegliwości związanych z przekwitaniem u kobiet.

Warto korzystać ze sprawdzonych metod medycyny naturalnej, by móc w pełni czerpać radość ze swej kobiecości - zwłaszcza jeśli dolegliwości można złagodzić bez konieczności leczenia farmakologicznego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post