Nowe sposoby leczenia nieswoistych zapaleń jelit

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Nowe sposoby leczenia nieswoistych zapaleń jelit

Post autor: Asystentka »

ohn Marshall - profesor medycyny na Uniwersytecie McMaster, ordynator Kliniki Gastroenterologii w Hamilton Health Sciences, Ontario, jeden z redaktorów naczelnych Canadian Journal of Gastroenterology and Hepatology, współpracownik redakcji ACP Journal Club Evidence-Based Medicine, redaktor Cochrane Collaboration Inflammatory Bowel Disease and Functional Bowel Disorders Review Group
Jakich nowych sposobów leczenia nieswoistych zapaleń jelit możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Dr. John Marshall: Jesteśmy w bardzo dobrym momencie rozwoju nowych terapii zarówno choroby Leśniowskiego i Crohna, jak i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Właściwie powinienem mówić moim pacjentom z nowo rozpoznaną chorobą, że nigdy nie było lepszego momentu, żeby zachorować na którąkolwiek z tych chorób. W ostatnich latach opracowano kilka nowych leków, i tak na przykład odnotowaliśmy rozwój nowej klasy leków biologicznych. Dotąd mieliśmy do dyspozycji leki blokujące TNF alfa, teraz jest dostępna nowa klasa leków kontrolujących migrację leukocytów, które działają w miejscu wniknięcia krwinek białych do ściany jelita, co zapoczątkowuje i utrzymuje stan zapalny w chorobie Leśniowskiego i Crohna. Wedolizumab to pierwszy dostępny na rynku lek przeciwko wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego, którego punktem uchwytu jest integryna alfa4beta7. Wcześniej dysponowaliśmy przeciwciałem monoklonalnym przeciwko integrynie alfa4, bezpieczeństwo jego stosowania było jednak problematyczne, ponieważ przeciwciało to nie działało selektywnie na jelito. W najbliższej przyszłości będzie dostępne przeciwciało monoklonalne przeciwko integrynie beta7, które potencjalnie może przynieść specyficzne korzyści w porównaniu z blokowaniem integryny alfa4beta7. Trwają prace nad kolejnym przeciwciałem, którego punktem uchwytu jest drugi koniec tej samej reakcji – białko MAdCAM, z którym wiąże się integryna alfa4beta7. Jest to blokada tej samej reakcji, tylko od drugiej strony.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiły się informacje o skuteczności ustekinumabu – przeciwciała monoklonalnego blokującego szlak sygnałowy zarówno interleukiny 12, jak i interleukiny 23. Wykazano jego bardzo dużą skuteczność w leczeniu choroby Leśniowskiego i Crohna, przy czym lek jest już dopuszczony do stosowania w leczeniu łuszczycy.

Ponadto wiele leków znajduje się w późnej fazie badań klinicznych i mogą stać się dostępne w ciągu najbliższych kilku lat. Jednym z nich jest tofacytynib, doustny inhibitor kinazy tyrozynowej JAK. Opracowanie skutecznych i dobrze tolerowanych leków podawanych doustnie to wielkie wyzwanie w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit, a w późnych fazach badań klinicznych znajduje się kilka takich leków. Prawdopodobnie jako pierwszy rejestrację do leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego otrzyma tofacytynib, a zaraz po nim apremilast – kolejny lek doustny do stosowania we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, i oczywiście mongersen. W przypadku tego doustnego antysensownego oligonukleotydu SMAD7, obecnie w trakcie badań klinicznych 3 fazy w leczeniu choroby Leśniowskiego i Crohna, uzyskano bardzo silne dane z badań 2 fazy, potwierdzające jego znaczną przewagę nad placebo i bardzo szybką odpowiedź na leczenie. Ten lek budzi duże zainteresowanie i jest postrzegany przez pryzmat korzystnych danych uzyskiwanych w badaniach 3 fazy. Biorąc pod uwagę wszystkie te widoczne na horyzoncie leki doustne, nie mam wątpliwości, że w ciągu 5 lat zestaw dostępnych leków będzie dużo większy.
więcej: TU cały wywiad
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post