Objawy i Leczenie alergii sezonowej

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Objawy i Leczenie alergii sezonowej

Post autor: admin. med. »

Alergia, sposoby zwalczania objawów.

Alergie rozpoczynające się wiosną lub nawet w lutym mogą trwać do nadejścia lata.
Objawy alergii sezonowej dotykają coraz większą ilość Pacjentów.
Według badania ECAP objawy alergii mogą występować nawet u 40% populacji Polski. W niektórych dużych miastach około 25% populacji cierpi na alergiczny nieżyt nosa i spojówek.

Najczęstszymi objawami są: wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania nosa, świąd nosa, oczu lub gardła oraz kichanie.

Objawy alergii mogą przypominać przeziębienie lecz widoczne jest ich nasilenie przy ekspozycji na alergeny np: podczas spaceru. Charakterystyczny jest brak gorączki, bólu gardła lub objawów charakterystycznych dla infekcji.

Obraz kliniczny alergicznego nieżytu nosa może być uzależniony między innymi od rodzaju alergenu, jego stężenia w otoczeniu oraz czasu ekspozycji na dany alergen.
Alergenem, który wywołuje objawy najczęściej jest pyłek drzew, Pacjentom zdarza się uczulenie na pyłek trzech lub czterech gatunków drzew lub roślin.
Kolejnym sprawcą objawów alergicznych są obecne w powietrzu zarodniki pleśni i grzybów.

By uniknąć nasilenia objawów możemy unikać wychodzenia z domu w dni o szczególnym nasileniu pylenia roślin, które wywołują u nas alergię.
Po wykonaniu testów alergicznych można wtedy śledzić ostrzeżenia o nasileniu pylenia konkretnych roślin.
Informacje na portalach lub w aplikacjach ostrzegają przed wysokim stężeniem pyłków.
Nie zawsze jednak możemy pozostać w domu, dlatego warto być przygotowanym na wiosenny wyrzut pyłków i ograniczenie ich alergizującego wpływu.

Jak rozwija się alergia?
Alergia jest specyficzną odpowiedzią organizmu na kontakt z cząsteczką, którą uznaje za nieznaną (alergenem).
Przy pierwszym zetknięciu z alergenem uwalniane są immunoglobuliny E (Ig E), przeciwciała specyficzne dla tego, konkretnego alergenu.
Ig E przyłączają się do powierzchni komórek tucznych (mastocytów), występujących w dużej liczbie na powierzchni tkanek, takich jak błony śluzowe skóry i nosa, gdzie wpływają na powstanie stanu zapalnego.
Rolą komórek tucznych jest wydzielanie wielu ważnych mediatorów wywołujących stan zapalny, między innymi histaminy.
Gdy organizm styka się z tym samym alergenem po raz drugi, w ciągu kilku minut dochodzi do aktywacji komórek tucznych, które uwalniają silnie działającą mieszankę histaminy, leukotrienów i prostaglandyn, czyli substancji uruchamiających całą kaskadę objawów, które kojarzymy z alergią.

Katar, kichanie i obrzęk śluzówki nosa pełni rolę obronną przed szkodliwymi czynnikami.
Na co dzień nasze ciało broni się przed szkodliwymi zarazkami jak wirusy czy bakterie lecz u niektórych Pacjentów organizm reaguje na nieszkodliwe substancje takie jak kurz, pleśń czy pyłki produkując przeciwciała - immunoglogulina E (IgE) - jak w alergii.
Organizmy pacjentów z alergią, u których pojawiały się zapalenie błony śluzowej nosa lub astma, po kontakcie z alergenami mobilizują siły obronne, wysyłając swoją armię złożoną ze związków chemicznych w celu zniszczenia tego, co uważają za wroga.
W wyniku ich działań mogą pojawić się nieprzyjemne lub nawet zagrażające życiu objawy.

Alergiczny nieżyt nosa w sposób wyraźny obniża, jakość życia chorego. Uczucie przewlekłej blokady nosa wpływa silnie na samopoczucie. Dolegliwości obniżają sprawność intelektualną, prowadzą do zaburzeń koncentracji. W związku z tym przy nasileniu objawów chorobowych uczniowie mogą mieć gorsze wyniki w nauce, a dorośli osiągnięcia w pracy. Chorzy niejednokrotnie deklarują kłopoty z zasypianiem oraz uciążliwe zaburzenia snu. Objawy alergicznego nieżytu nosa mogą również powodować dyskomfort fizyczny.
Obrzęk błony śluzowej nosa jest też przyczyną powikłań ze strony uszu (niedrożność trąbek słuchowych) oraz powikłań ze strony zatok przynosowych (niedrożność kompleksu ujściowo – przewodowego).
Oddychanie ustami, spowodowane niedrożnością nosa prowadzi do wysuszenia błony śluzowej gardła, co sprzyja infekcjom wirusowym i bakteryjnym gardła.
Niedrożny nos prowadzi też do podrażnienia błony śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli. Jeśli oddychamy ustami zamiast nosem (gdy jest niedrożny), do krtani i dolnych dróg oddechowych dociera suche (nienawilżone przez nos), zimne (nieogrzane przez nos) i zanieczyszczone pyłami i alergenami powietrze.
W konsekwencji źle leczony lub nieleczony alergiczny nieżyt nosa zwiększa 5-krotnie ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej.

Reakcja alergiczna może rozwinąć się gdziekolwiek w obrębie ciała, choć zwykle pojawia się na skórze, oczach, wyściółce żołądka, nosie, zatokach, gardle lub płucach – miejscach gdzie szczególne komórki układu obronnego czekają by zwalczyć intruzów, wdychanych, połkniętych lub tych, którzy zetknęli się ze skórą.

Wskazówki jak przetrwać czas alergii.
Jeśli masz już dość cierpień w czasie, który powinien być jednym z najprzyjemniejszych okresów w roku, wybierz coś dla siebie z przytoczonych poniżej strategii, które można dodać do swojego arsenału antyalergicznego.

1. Ogranicz ekspozycję na pyłki.
Zmniejszenie objawów alergii może być skutkiem minimalizacji kontaktu z pyłkami poprzez:
Unikanie ubrań szytych z syntetycznych materiałów, które mogą się elektryzować przy pocieraniu i w efekcie przyciągać pyłki. Należy raczej nosić ubrania wykonane z naturalnych włókien np.: bawełny.
Spacerowanie i trenowanie wczesnym rankiem i/lub późnym popołudniem, kiedy ilość pyłków w powietrzu jest mniejsza. Intensywne ćwiczenia lepiej wykonywać we wnętrzach; przy zwiększonej wentylacji płuc, możemy wraz z powietrzem wdychać więcej pyłków.
Podczas prac w ogrodzie nosić rękawice i ewentualnie maskę by nie wdychać pyłków. Należy także unikać dotykania oczu i ogólnie twarzy, a po pracy wziąć prysznic by spłukać pyłki oraz wyprać ubranie.
Możemy dodatkowo usunąć pyłki i alergeny z nosa wypłukując je pod ciśnieniem zestawem do płukania nosa Sinus Rinse.
By zredukować objawy wiosennej alergii, warto zmniejszyć ilość alergenów wewnątrz domu.
Poprawić powietrze wewnątrz mieszkania możemy regularnie odkurzając dywany i meble, najlepiej odkurzaczem wyposażonym w filtr HEPA.
Buty warto zostawiać przed drzwiami, by uniknąć wnoszenie zanieczyszczeń (kurzu) i alergenów do wnętrza domu.
Pomocne będzie używanie urządzenia osuszającego powietrze i/lub urządzenia oczyszczającego powietrze najlepiej wyposażonego w filtr HEPA.
Warto też regularnie wyczesywać zamieszkujące z nami zwierzęta.

2. Wypróbuj naturalne terapie – natura daje nam rozwiązania w postaci ziół i witamin. Warto rozważyć użycie:
- Ostrych przypraw: chili, chrzan, ostra musztarda, które mogą działać jak naturalne substancje oczyszczające nos.
- Kwercetyny: antyoksydant z grupy flawonoidów, rozpuszczalny w wodzie, będący częstym dodatkiem do preparatów wapnia „alergo”. Kwercetyna występuje naturalnie w jabłkach, jagodach, czerwonych winogronach, czerwonej cebuli, kaparach i czarnej herbacie). Flawonoid zapobiega uwalnianiu histaminy, dlatego jest nazywany „naturalnym antyhistaminikiem”.
Kwercetynę możemy znaleźć także w suplementach. Zwykle dawka stosowana w alergii to 200 do 400 mg dziennie.
- Lepiężnika różowego (Petasides hybridus): naturalny antyhistaminik, używany w leczeniu kaszlu i astmy już w XVII wieku. Składniki Lepiężnika pomagają redukować tego typu objawy przez zmniejszenie powstawania leukotrienów (mediatorów stanu zapalnego) i histaminy odpowiedzialnych między innymi za zaostrzenie objawów astmy. Badanie w Niemczech wykazało, że 40% pacjentów zażywających preparaty Lepiężnika pomogło zmniejszyć ilość przyjmowanych tradycyjnych leków antyastmatycznych.
UWAGA: Lepiężnik należy do rodziny roślin Asteraceae, tak jak ambrozja, nagietek, stokrotka, czy chryzantema. Jeśli Pacjent miał alergię na którąkolwiek z powyższych roślin, powinien unikać Lepiężnika. Należy wystrzegać się stosowania nieprzetworzonego ziela, ponieważ zawiera substancje zwane alkaloidami pirolizydynowymi, które mogą być toksyczne dla wątroby i nerek, mogą także mieć działanie kancerogenne. Większość dostępnych preparatów jest pozbawiona tych alkaloidów.
- Gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis): jego aktywny składnik - berberyna ma działanie antybakteryjne oraz wspomagające odporność.
- Olejku eukaliptusowego: ma działanie wspomagające oczyszczanie błon śluzowych. Wystarczy nałożyć kilka kropel na kawałek waty i wąchać kilka razy dziennie. Można też dodać kilka kropli do wody (lub do nawilżacza jeśli jest w domu) by stale inhalować. Można też wkropić olejek do wanny przed kąpielą. Inne olejki eteryczne lub ich mieszanki (jak olejek Olbas) pomogą udrożnić zatkany nos. Olejki stosujmy jednak z umiarem; wbrew pozorom działają dość silnie. Mogą też zmniejszać skuteczność działania leków homeopatycznych.
- Witaminy C: jest to kolejny naturalny antyhistaminik. Wśród naturopatów mówi się o konieczności przyjmowania od 500 do 1000 mg trzy razy dziennie by ograniczyć objawy alergii.
- Zielonej herbaty: zmniejsza aktywację mastocytów i wyrzut histaminy, łagodząc objawy cieknącego nosa i swędzenia oczu.
W badaniach stwierdzono skuteczność japońskiej odmiany lekko fermentowanej zwanej "Benifuuki" bogata w specyficzną odmianę katechin stosowanych do łagodzenia objawów alergii na pyłek cedrowy.

3. Płukanie nosa
Używając Netipot (małego dzbanka, podobnego do imbryka) - to najprostszy sposób na oczyszczenie zatok z czynników je drażniących, w tym z alergenów.
Pod wpływem siły grawitacji płyn przepływa do jednego nozdrza wypływając drugim.
Do płukania nie używaj wody z kranu, która może być skażona lub zawierać drobnoustroje takie jak np: ameby. Należy używać tylko wody destylowanej, jałowej, przegotowanej lub przefiltrowanej przez filtr o porach o średnicy 1 mikrona lub mniejszych.

4. Homeopatia
Preparaty homeopatyczne zawierają minimalne dawki roślin, minerałów, produktów zwierzęcych lub innych składników mogących wywołać objawy podobne do już istniejących.
Leki zostały wielokrotnie rozcieńczone, a zastosowanie ich ma pobudzić naturalne, wewnętrzne procesy leczące w naszych ciałach.
Zdania na temat homeopatii są podzielone, jakkolwiek wielu pacjentów poczuło ulgę w alergii stosując leki homeopatyczne. Są bezpieczne nawet u dzieci, można je łączyć ze wszystkimi lekami, a w przypadku leków na alergię, nie ma ryzyka "pogorszenia pierwotnego" czyli nasilenia objawów, które pojawia się czasem po przyjęciu leku.
Pierwszym lekiem pojedynczym jest Pollens 30 CH zrobiony z mieszaniny pyłków; Pacjenci wzmacniają efekt stosując Poumon Histamine 15 CH.
Ze złożonych leków mamy Boiron Rhinallergy (prawdopodobnie już nie będzie dostępny), Luffa Heel tabletki lub krople do nosa.

5. Dieta, Ćwiczenia i Łagodzenie Stresu
Wielu Pacjentów nie jest świadomych że ich nawyki mogą wpływać na objawy alergii. Łagodzenie objawów alergii to także działania polegające na łagodzeniu stanów zapalnych jelita i ich nieszczelności.
Kluczowe jest wyeliminowanie pokarmów o działaniu prozapalnym (jak zboża) i silnie przetworzonych, które powinny zostać zastąpione przez zdrowsze pokarmy jak produkty fermentowane, które wspomogą właściwą równowagę jelitowej flory bakteryjnej.

Zdrowa dieta oparta na nieprzetworzonym, najlepiej organicznym i/lub lokalnie uprawianym pożywieniu, z uwzględnieniem produktów fermentowanych oraz uzupełnieniem poziomu witaminy D3 wraz z poprawą stosunku przyjmowanych kwasów omega-3 do omega-6, stworzy fundament, na którym układ odpornościowy może funkcjonować w sposób optymalny.
Co ciekawe, objawy alergii na pyłki drzew mogą ulec zaostrzeniu u pacjentów jedzących awokado.

Jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia w celu uniknięcia alergii mówi Mike Tringale z Asthma and Allergy Foundation of America:
“Alergia to rodzaj przewlekłej choroby układu immunologicznego... Ćwiczenia fizyczne mogą wzmocnić układ immunologiczny Pacjenta, co może być pomocną strategią do zwalczania alergii.”

Immunoterapia (odczulanie) zwiększa tolerancję na alergeny, lecz ciało wciąż produkuje przeciwciała do walki z nimi.

Gdy jesteś zdrowy, Twoje ciało będzie w stanie tolerować więcej alergenów zanim wystąpi reakcja alergiczna.
Równie ważne jest łagodzenie stresu, bo w formie przewlekłej osłabia nasz układ odpornościowy. Badania wskazują, że Pacjenci doświadczający przewlekłego stresu emocjonalnego mają częste ataki objawów alergii, dlatego warto być świadomym stanu swoich emocji.

Kiedy pylenie jest bardzo nasilone, a naturalne metody nie dają wystarczającego efektu lub kiedy potrzebujemy mieć drożny nos i oczy bez podrażnień przez tarcie, pozostaje zastosować lek.
Do wyboru mamy leki antyhistaminowe, homeopatyczne, oraz środki działające “mechanicznie”.

W celu ulżenia sobie stosujemy najczęściej leki antyhistaminowe, czyli takie, które blokując receptory dla histaminy zmniejszają reakcję alergiczną – komórkom wydaje się, że histamina nie została uwolniona.
Odradza się stosowanie leków tzw. pierwszej generacji, ponieważ działają nie tylko na receptory histaminowe, wykazując powinowactwo do innych receptorów: serotoninergicznych, cholinergicznych (działanie atropinowe), adrenergicznych i dopaminergicznych. Leki te wykazują wyraźne, choć zmienne osobniczo działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy objawiające się sennością, otępieniem, zaburzeniami koncentracji i koordynacji ruchowej, a wynikają głównie z powinowactwa do receptorów H1 zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym. Objawy te uniemożliwiają obsługę maszyn i pojazdów mechanicznych. Leki antyhistaminowe pierwszej generacji nie powinny być stosowane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa.
Przykładem leku I generacji jest difenhydramina, klemastyna oraz prometazyna, rzadko stosowana w alergii; ma zastosowanie w syropach podawanych w przypadku kaszlu u dzieci.
Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji charakteryzują się dużą selektywnością, dobrą penetracją do tkanek, silnym działaniem na obwodowe receptory H1 oraz słabym przenikaniem przez barierę krew-mózg, dzięki czemu nie powodują senności. Leki drugiej generacji charakteryzują się dużą rozpiętością terapeutyczną i stosunkowo małą toksycznością. Blokując wybiórczo tyko receptor H1, pozbawione są wielu działań niepożądanych, które są efektem działania leków pierwszej generacji. Działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy wykazują w stopniu nieistotnie większym niż placebo, aczkolwiek wyraźna jest tu zmienność osobnicza.
W większości krajów istnieją bardzo rygorystyczne zalecenia dotyczące stosowania leków antyhistaminowych (również II generacji) u osób obsługujących urządzenia mechaniczne.
Nawet w tej grupie cetyryzyna w dawkach wskazanych (nie mówiąc o wyższych) wykazywała efekt uspokajający.
Za całkowicie pozbawiony efektu sedacji (również w zwiększonych dawkach) uznawana jest bilastyna, desloratadyna, feksofenadyna i rupadatyna oraz loratadyna w pojedynczej dawce 10 mg (bez recepty dostępna jest desloratadyna, feksofenadyna oraz loratadyna – na dzień pisania artykułu; dostępność często się zmienia).

Obie grupy leków antyhistaminowych mają podobną skuteczność, dlatego wskazane jest stosowanie substancji z drugiej grupy.
Pierwszym wyborem może być loratadyna.
Jeśli okaże się zbyt słaba, możemy zażyć desloratadynę (hitaxa, aleric deslo) lub feksofenadynę (allegra, fexofast).

Jeśli oczy bardzo łzawią możemy zastosować krople z kromoglikanem (allergocrom, polcrom, cusicrom, alleoptical) lub z naturalną ektoiną EctoAlerg.

Przy bardzo silnym katarze możemy zakropić nos kroplami betadrin, otrivin alergy lub Ectoallerg do nosa.

Mechanicznym sposobem na uniknięcie objawów alergii są aerozole do nosa zawierające substancję tworzącą film na powierzchni śluzówki nosa, powłokę nie pozwalającą na kontakt pyłków ze śluzówką i na wywołanie reakcji alergicznej.
Przykład to StopAL lub Xylorin Alergia. Są one bezpieczne bo nie zawierają w składzie leku; mogą być stosowane nawet u kobiet w ciąży.

Dlaczego mając tyle preparatów antyhistaminowych zastanawiamy się nad naturalnymi sposobami ograniczenia objawów?

Lek to substancja chemiczna, która ma swoje działania niepożądane. Nawet substancje działające selektywnie, bez objawów senności itp. u niektórych Pacjentów mogą ją mimo wszystko wywoływać. Czasem możemy nawet nie skojarzyć naszych odczuć z działaniami niepożądanymi leku.

Dlatego warto zadbać o małą ilość alergenów w domu, na początku czasu pylenia wziąć jedną dozę Pollens 30 CH, przyjmować co najmniej 1000 mg witaminy C dziennie, zażywać wapno z kwercetyną, popijać zieloną herbatę oraz płukać nos i zakrapiać go bezpiecznymi kroplami.

Oczywiście zawsze możemy wziąć tabletkę, lecz stosując naturalne preparaty może ona zadziałać skuteczniej, stosując niższą dawkę lub rzadziej, co zmniejszy ryzyko działań niepożądanych.

Na koniec jeszcze jedna prośba: jeśli nasilone objawy alergii pojawiły się u dziecka, które leczone jest tabletkami lub syropem w połączeniu z preparatami wziewnymi i często kroplami do nosa ze składnikiem sterydowym, a przyniesie ze szkoły gorszą ocenę - zachowajmy spokój. Być może to działania niepożądane leku i utrudniona wentylacja płuc powodują zaburzenia koncentracji.
karolman
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 9 cze 2016, o 10:26

Re: Objawy i Leczenie alergii sezonowej

Post autor: karolman »

calkiem spko artykul
ja ostatnio kupilem hitaxe fast junior dla mojej córy i jest ok, bo w tamtym roku jak brala jakies inne tabletki na alergie to byla senna i pol dnia przesypiala, a teraz jezdzi z innymi dzieciakami na rowerach jak szalona :-)
<kwiatek>
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post